Czym jest dla fanów sportów wodnych nazwa „Riva”, wie chyba każdy, kto choć trochę interesuje się sportami wodnymi. Marka o ponad 150 letniej historii obrośniętej legendami, prawdziwa ikona włoskiego przemysłu jachtowego

Riva to, po prostu najbardziej znana marka jachtowa na świecie. Wszystkie jednostki, od 27. stopowego Iseo po imponujące megajachty, to prawdziwe arcydzieła sztuki szkutniczej, o niepowtarzalnych kształtach i szczegółach wykończenia. To efekt ponad stuletniego doświadczenia, w którym wspaniała włoska tradycja rzemieślnicza spotyka się z najnowocześniejszą technologią. Riva to symbol wyrafinowanej elegancji wyrażonej w wyśmienitym połączeniu ultranowoczesnego wzornictwa i wykorzystania najlepszej jakości materiałów. 

Historia i legendy

Pietro Riva, założyciel kultowej dzisiaj marki urodził się właśnie tutaj nad jeziorem Como, w małej rodzinnej stoczni Cantiere Ernesto Riva. Istnieje do dzisiaj w tym samym miejscu. Jak na ironię, nie wolno im dzisiaj używać słynnego nazwiska, ponieważ prawo do marki „Riva” zostało przed laty sprzedane wraz ze stocznią. 

Jak przystało na kultową markę, tak i Riva ma swoją legendę powstania. Pietro Riva będąc jednym z najmłodszych z wielu synów, musiał szukać pracy poza domem rodzinnym. Trafił niedaleko do Sarnico nad jeziorem Iseo. Był rok 1842, gdy nad jezioro nadciągnęła gwałtowna burza, która zdziesiątkowała miejscową flotyllę łodzi rybackich. Wychowany od dziecka i nauczony dobrego szkutniczego fachu młody Pietro zakasał rękawy i w niedługim czasie odbudował większość łodzi. Zdobył tym samym szacunek i podziw miejscowej ludności. I tak narodziła się legenda Rivy, a wraz z nią Pietra Rivy. W myśl starego powiedzenia: „znalazł się we właściwym miejscu, we właściwym czasie”, po prostu wziął przeznaczenie w swoje ręce. Tutaj otworzył warsztat, który z biegiem lat przekształcił się w najbardziej znany na całym świecie zakład produkujący łodzie motorowe. Kolejne pokolenia jego rodziny dorzuciły następne „cegiełki” do rozwoju firmy. Ernesto, syna Pietra, wprowadził do produkcji łodzie napędzane silnikami spalinowymi. Po I wojnie światowej, przedstawiciel kolejnego pokolenia, Serafino Riva, nadał firmie ostateczny kształt, przekształcając prestiżowe produkty stoczni w prawdziwą markę, która przejdzie do historii żeglarstwa.

Na przełomie lat 20. i 30., zaczyna się niezwykle dynamiczny rozwój sportów motorowodnych.  Riva pod rządami Serafino, zgodnie z trendami światowymi stawia na jachty regatowe, służące do wyścigów na wodzie. W krótkim czasie zdobywają one niezliczone zwycięstwa, bijąc przy okazji rekordy w krajowych i międzynarodowych zawodach.

Lata 50. XX wieku należały już do ​​Carlo Rivy, którego talent, pasja i wizja doprowadziły do tego czym jest ta marka dzisiaj. Stała się jedną z najjaśniejszych gwiazd w świecie nautycznym. Łodzie z logo „Riva” uwiodły ówczesne gwiazdy i celebrytów, uzyskując status ikon designu i stylu życia. Szczęśliwie zbiegło się to z dekadą włoskiej rewolucji przemysłowej, pozwalając prawdziwym technicznym wizjonerom realizację ponadczasowych pomysłów. L’Ingegnere, jak nazywano Carlo Rivę, wykorzystał swój czas za pomocą serii drewnianych motorówek o niepowtarzalnym charakterze. W listopadzie 1962 roku narodziła się legenda: Aquarama. Jej magiczne linie i nieodparty urok uczyniły z niej ikonę Rivy, kultowy model, którego pięknem zachwycają się wszyscy fani sportów wodnych do dzisiaj. ​​

Kolejny historyczny kamień milowy nadszedł w 1969 roku, kiedy firma rozpoczęła produkcję jednostek z włókna szklanego. Ale nawet, gdy włókno szklane zyskało na popularności, stocznia kontynuowała produkcję tych drewnianych runaboutów aż do 1996 roku, kiedy to ostatnia Aquarama Special, nr 784, została zwodowana.

Będąc w 2015 r temu nad jeziorem Como na zaproszenie włoskiej Izby Gospodarczej, nie mogliśmy sobie odmówić przyjemności jedynej okazji przejażdżki po wodzie słynną Rivą. Przy okazji dowiedzieliśmy, że firma zgodnie współpracowała z inną kultową marką, „Chris Craft”. Okazało się, że amerykanie dostarczali Rivie…napędy.  

  

Riva dzisiaj  

Carlo Riva sprzedał swoje udziały w stoczni ma przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku, ale jego wizje wcielane były w życie w następnych latach. Szczególnie, gdy w maju 2000 roku Riva stała się częścią Grupy Ferretti, która przywróciła ją do obecnego stanu, będąc awangardą światowego przemysłu nautycznego jako uznana ikona włoskiego kunsztu wzorniczego. W tym samym roku wprowadzono na rynek Aquarivę, 33. stopowe wcielenie DNA marki, które nadało ton przyszłej produkcji – symbol innowacyjności i ekskluzywności kultowej marki jachtów i łodzi motorowych.

W 2012 roku Ferretti Group zyskała nowego udziałowca większościowego: Shandong Heavy Industry Group z Chin. Krok ten pozwolił Rivie zrobić następny krok naprzód, zapewniając długoterminowy przypływ zasobów i środków finansowych. W 2014 roku marka zasygnalizowała powrót do sektora megajachtów z nowym działem Riva Superyachts. Z pewnością było to inspirowane marzeniami Carlo Rivy o tworzeniu superjachtów wypornościowych ze stali i aluminium. 

Zakłady produkcyjne Riva

Łodzie i jachty Riva produkowane są dzisiaj w trzech stoczniach.

W historycznym miejscu w Sarnico nad jeziorem Iseo, w głębi regionu Franciacorta, zakład produkcyjny został otwarty w 1842 roku i do dziś pozostaje sercem historii Rivy. To tutaj powstawały kultowe łodzie – od legendarnych drewnianych kadłubów z przeszłości, po nowoczesne jachty od 27 do 66 stóp. W budynku, znanym jako La Plancia (most), znajduje się historyczne biuro zachowane pośrodku hali produkcyjnej. Jest to arcydzieło architektury wpisane na listę zabytków. Stocznia rozciąga się na powierzchni 36 000 m2, z czego około 17 000 jest w pomieszczeniach zamkniętych.

Zakład produkcyjny w La Spezia jest kluczowym ośrodkiem strategicznym i przemysłowym. Rozpoczął działalność w 2004 roku i ma powierzchnię 13 000 m2. Należą do niego hale przemysłowe i biurowce, a także mola i pomosty o łącznej długości około 400 metrów, obsługiwane przez 300-tonową windę kołową. Zaprojektowany, aby doskonalić najnowocześniejsze techniki produkcji i budować największe modele w gamie – od 76 do 110 stóp – jest siedzibą największego centrum testowania, wodowania i dostarczania jachtów dla całej Grupy Ferretti.

Stocznia Riva w Ankonie natomiast, to siedziba nowego działu Riva Superyachts. Zajmuje prawie 80 000 m2 i jest jednym z największych zakładów stoczniowych w całej Europie. 

Marka Riva od ponad 60 lat odgrywa wiodącą rolę nie tylko na runku nautycznym, ale także w świecie kina. Jachty i łodzie Riva są najchętniej wybieranymi obiektami pływającymi do celów filmowych, często kradnąc show czołowym światowym gwiazdom w licznych produkcjach ekranowych.

Od niedawna Riva Yachts ma swojego ekskluzywnego dilera w Polsce. Jest nim firma Dolce Mare Yachts, u którego możemy już dzisiaj zamawiać te wspaniałe jachty i łodzie.