Po ponad trzech latach oczekiwania wygrane, przegrane i punkty naprawdę zaczną się liczyć. PRADA CUP rozpocznie się już jutro, 15 stycznia w Auckland w Nowej Zelandii. Trzej pretendenci będą rywalizować w nim o prawo do startu przeciwko obrońcy – Emirates Team New Zealand – w najsłynniejszych regatach żeglarskich o Puchar Ameryki, 36th Prada America’s Cup.

Mniej więcej rok temu siedzieliśmy w trójkę: Waldemar Heflich, Arek Rejs i ja, obmyślając logistykę wyjazdu na najbardziej prestiżowe regaty żeglarskie America’s Cup do Nowej Zelandii. Niestety los zakpił z nas okrutnie i światowa epidemia koronawirusa uniemożliwiła nam spełnienie marzeń. Nie obejrzymy na żywo tych wspaniałych zawodów. Cóż, pozostaje śledzenie tych zmagań na ekranach komputerów. I choć wydaje się to być ciekawszym rozwiązaniem, to jednak nie zastąpi wrażeń z bezpośredniej styczności z najlepszymi żeglarzami, atmosfery wielkiej imprezy i poczucia przeżywania czegoś ważnego dla każdego kibica sportowego. 

Przygotowania do startu w Nowej Zelandii. Logistyka i wykorzystanie super wielkich samolotów transportowych

PRADA America’s Cup World Series – rozgrzewka (17.12. -19.12.)

Ostateczna rozgrywka zaczęła się w grudniu, od regat PRADA America’s Cup World Series. Był to jedyny i ostatnio raz, kiedy wszyscy uczestnicy 36. Pucharu Ameryki ścigali ze sobą, dając tym samym poszczególnym zespołom wyjątkową okazję do oceny mocnych i słabych stron rywali. W zawodach zwyciężył obrońca tytułu Emirates Team New Zealand, przed nowojorskim Yacht Club American Magic, włoską Luna Rossa Prada Pirelli i brytyjskim INEOS TEAM UK. Regaty PRADA America’s Cup World Series w Auckland cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród nowozelandzkiej publiczności. Wyścigi meczowe były niezwykle zacięte i przyciągały wielu fanów zarówno na lądzie, jak i na wodzie. Wyścigi w grudniu były niezwykle ważne dla wszystkich zespołów i ujawniły im wiele informacji na temat ich mocnych i słabych stron. Każdy z pretendentów nieustannie pracował podczas przerwy świątecznej, aby wprowadzić zmiany i ulepszenia w swoich AC75. Nie możemy się już doczekać, aby zobaczyć ich ponownie w wyścigach, teraz, gdy stawka jest znacznie wyższa.

PRADA CUP – decydujące starcie (15.01. – 22.02.2021)

Do rozpoczęcia ostatecznej rozgrywki i zdobycia tytułu Pretentenda z możliwością walki z Obrońcą Tytułu pozostało już tylko kilka dni. PRADA CUP składa się z 17 dni wyścigowych, zaczynając od Round Robins (15 – 24.01.). W tej serii trzech challengerów – Luna Rossa Prada Pirelli, New York Yacht Club American Magic i INEOS TEAM UK, czterokrotnie rywalizują ze sobą. Zespół z największą liczbą punktów na koniec Round Robins przechodzi bezpośrednio do finału PRADA CUP, podczas gdy pozostałe dwie drużyny rywalizują do siedmiu zwycięstw w wyścigach jeden na jednego, w półfinale między 29 stycznia a 2 lutego.

Finał odbędzie się między 13 a 22 lutego, a zwycięzcą będzie załoga, która osiągnie siedem zwycięstw. Zdobędzie wspaniałe trofeum PRADA CUP i zostanie pretendentem 36th PRADA America’s Cup, w którym ścigać się będzie z Obrońcą – Emirates Team New Zealand. Dlatego, aby wygrać Puchar Ameryki, musi najpierw zdobyć PRADA CUP.

Zespoły challengerów

Luna Rossa Prada Pirelli 

Zaraz po ostatnim wyścigu 35. Pucharu Ameryki, Royal New Zealand Yacht Squadron otrzymał i zaakceptował zgłoszenie od Challenge Circolo della Vela Sicilia, dzięki czemu jego zespół Luna Rossa Prada Pirelli Team oficjalnie został pretendentem do 36. Pucharu Ameryki. Zespół, założony w 1997 roku przez Patrizio Bertellego, CEO Grupy PRADA. Już po raz 6. próbować będzie zdobyć Puchar Ameryki. Jest prowadzony przez dwukrotnego zdobywcę Pucharu Skippera i dyrektora zespołu, Maxa Sirenę.

New York Yacht Club American Magic

Założony w październiku 2017 roku przez Bella Mente Racing, Quantum Racing i New York Yacht Club, American Magic reprezentuje wspólną wizję zdobycia Pucharu Ameryki. Zespół łączy dwa bardzo udane programy regatowe z jednym z czołowych klubów jachtowych na świecie. „American Magic” – jest ukłonem w stronę udziału słynnego nowojorskiego Yacht Clubu w historii Pucharu Ameryki – kombinacja nazwy trofeum i pierwszej łodzi, która go obroni.

INEOS TEAM UK

INEOS TEAM UK został założony w 2018 roku, aby przywieźć Puchar Ameryki do Wielkiej Brytanii. Będzie ścigać się w barwach Royal Yacht Squadron Racing, uważanym za jeden z najbardziej prestiżowych klubów jachtowych na świecie. Przed przeniesieniem się do Nowej Zelandii zespół miał siedzibę w Old Portsmouth. Jest kierowany i wspierany przez założyciela i prezesa INEOS, Jima Ratcliffe’a. Szef zespołu i jego kapitan, to Sir Ben Ainslie, poprzedni zdobywca Pucharu Ameryki (AC34) i najbardziej utytułowany żeglarz olimpijski wszech czasów.

Trasa wyścigów

Podczas PRADA CUP planowane są dwa wyścigi dziennie, pomiędzy 15:00 a 18:00 czasu NZT, z wyjątkiem wyścigów finałowych, które odbędą się w godzinach 16:00 – 18:00 czasu NZT. Trasa wyścigów to klasyczny układ „up and down”, ze startem pod wiatr, a jego długość (w przybliżeniu między 1,1 a 2,2 nm) będzie zależała od dokładnej lokalizacji i panujących warunków pogodowych. Dopuszczalny zakres wiatru wynosi od 6,5 do 21 węzłów w przypadku Round Robins i półfinałów oraz od 6,5 do 23 węzłów w przypadku finału PRADA CUP. 

Trasa będzie ustalana każdego dnia wyścigu przez kierownictwo regat, a szczegółowe informacje dla widzów na brzegu będą dostępne na stroniem americascup.com

36th Prada America’s Cup – transmisja (06.03. – 15.03.)

Fani America’s Cup na całym świecie mogą oglądać relacje we wszystkich formach mediów na każdym ekranie. Głównym celem jest uczynienie imprezy najbardziej oglądanymi i dostępnymi regatami America’s Cup w historii. Americascup.com dostarczy wszystkie informacje medialne, w tym nagrania z kamery, grafikę Virtual Eye, opowieści zza kulis i wiele więcej.

Transmisja na żywo, najważniejsze wydarzenia i wiadomości będą ogólnie dostępne bezpłatnie w języku angielski, na stronie www.americascup.com i wszystkich zwykłych oficjalnych kanałach społecznościowych wydarzenia.

Tekst Stanisław Iwiński, zdjęcia Materiały prasowe COR36/ Studio Borlenghi

 

Autopromocja