Archipelag Wysp Jońskich, położony wzdłuż zachodnich wybrzeży Grecji, obejmuje wyspy od Korfu do Zakynthos, w tym m.in Paxos, Lafkada, Itaka i Kefalonia. Każda wyspa tak inna, z bogactwem krajobrazów, strzelistych cyprysów, gajów oliwnych, stromych klifów, cichych zatoczek i portów tętniących życiem turystycznym. Wszystko w kolorycie barw wody od zieleni do błękitów dzięki wapiennym skałom budującym te wyspy. 

Poprzednie opisy najciekawszych szlaków z naszego rankingu TOP 10 hitów czarterowych, możecie znaleźć pod następującymi linkami:

Ranking: TOP 10 hitów czarterowych 2021 – Poradnik czarterowy

Top 10 hitów czarterowych 2021 – Nr 1: Szeszele!

Ranking Top 10 hitów czarterowych 2021. Nr 2 – Chorwacja – Dalmacja Północna!

Ranking Top 10 hitów czarterowych. 2 miejsce – Chorwacja – Dalmacja Północna! Aneks 1 – Archipelag Sibeniku

Ranking: Top 10 hitów czarterowych 2021. Nr 2 – Chorwacja – Dalmacja Północna – Aneks 2 – Primosten – Trogir

Wyspy Jońskie

To rejon wyjątkowo spokojnych wiatrów. Rano budzą się powoli, rosną do popołudnia (do siły 2-4 st.B),  a potem grzecznie wieczorem idą spać zapewniając załodze spokojna noc. Idealne warunki do stopniowego zdobywania doświadczenia żeglarskiego i plażowania z dziećmi na piaszczystych brzegach.

Główne bazy czarterowe są na wyspach Korfu, Lefkas, a na stałym lądzie to Preveza. Najlepsze połączenie lotnicze jest na Korfu.

Korfu – najbardziej zielona wyspa Grecji

Rozpoczynając rejs na Korfu warto pamiętać, że mamy tu unikalną możliwość odwiedzenia Albanii. Co prawda jachtem nie można, ale chodzą promy i wodoloty z Korfu do miejscowości Saranda. Podróż trwa od 40 do 70 minut w cenie: 38 Euro w czerwcu, za rejs w obie strony. 

Marina Gouvia – oaza luksusu w głębokiej zatoce – ponad 1200 miejsc postojowych dla jachtów do 80 m długości. Spacerując po kei mamy pełny przegląd wszystkich modeli, romantycznie oświetlonych nocą. Wychodząc z mariny na północ, w niewielkiej odległości czekają już pierwsze bezpieczne postoje. Rzucając kotwicę w Zatoce Kalami zaglądamy do białego domku „The White House”. To rodzinny dom brytyjskiego pisarza Geralda Durella, który kilka lat swojego młodzieńczego życia opisał w fantastycznej serii książek. Pierwsza z tytułem „Moja rodzina i inne zwierzęta” wskazuje już na sporą dozę humoru zawartą w jego tekstach.  

Warto popłynąć jeszcze do głębokiej zatoki Agios Stefanos. Tu restauracja „Eucalyptos” kusi wybornymi owocami morza. 

Płynąc w kierunku południowym, tuż przy skraju pasa startowego, mijamy ikoniczny monastyr Vlacherna – to jedno z najbardziej znanych ujęć fotograficznych tego regionu.

Paxos, Agios Nikolaos, Antipaxos – idealne do relaksu

Zostawiając Korfu za rufą, przed dziobem mamy wyspę Paxos zdominowaną przez białe klify i błękitne jaskinie tzw. Blue Caves. Tuż obok maleńka wysepka Agios Nikolaos z ruinami fortecy do zwiedzania.  Rzut kamieniem (1 mila) jest jeszcze mniejsza wyspa Antipaxos, której skaliste białe brzegi i falbanka małych zatoczek wokół przyciąga jak magnes do rzucenia kotwicy na relaksującą kąpiel. 

Lefkada – niegdyś była …półwyspem

W samym sercu archipelagu jest wyspa Lefkada. Niegdyś była półwyspem, ale Koryntianie przekopali kanał już w VII w p.n.e. Obecnie można wjechać na wyspę przez most.  Na trasie przekopu, w 2002 roku została zbudowana nowoczesna Marina Lefkas, działająca w sieci D-Marin. Może przyjąć 620 jachtów do 45 m długości. Z uwagi na jej lokalizację, podejście do niej wymaga właściwej uważności. Zdarza się, że ktoś osiądzie na piasku.  Melomani koniecznie muszą odwiedzić bajecznie zdobione tuby w Muzeum Gramofonów.

Jeżeli plan rejsu pozwala, to warto powędrować po wyspie, odwiedzić wioski wysoko na zboczach, jedyny monastyr Panagia Faneromeni, gdzie kiedyś była świątynia Artemidy. Warto zobaczyć wodospady, dojechać na Przylądek Lefkas – trochę przypomina „palec” Korsyki, tylko w przeciwnym kierunku i wiele innych atrakcji.

Itaka – ojczyzna Odeseusza

To z niej bohater Odysei wyruszył na dziesięcioletnia wojnę trojańską. Wyspa jakby przecięta na pół głębokimi zatokami, to malownicze osady rybackie, żwirowe plaże, wąwozy i gaje oliwne. Cieszy się mniejszym zainteresowaniem turystów, ale dzięki temu jest bardziej dzika i autentyczna. Kto lubi emocje powinien przepłynąć „Diabelskie Przejście”. To cieśnina pomiędzy Itaką a Kefalonią, która czasami generuje silne wiatry powodujące, tzw. efekt odrzutowca.

Kefalonia – największa w archipelagu

Największa wyspa archipelagu to Kefalonia. Swoją nazwę bierze od bohatera mitów greckich Kafalosa. Najbardziej górzysta wśród wysp, z najwyższym szczytem Mega Soros 1628m n.p.m. w paśmie Ainos. Po zejściu ze szczytu wędrujemy do Jaskini Drogarati i 40-metrowym korytarzem docieramy do jej centralnej części o wyjątkowych walorach akustycznych.  Tu śpiewała Maria Callas i Luciano Pavarotti.  Kolorowe oświetlenie jaskini przypomina te we wnętrzu skały Gibraltaru.

Zakyntos – surowa i piękna zarazem

Na żeglarskim szlaku została nam już ostatnia z większych wysp – słynna Zakyntos. Surowe skaliste brzegi, podwodne groty, jaskinie i unikalna plaża ze słodką wodą tzw. Sweet Water Beach. Na tej plaży ujście mają podwodne strumienie górskie, z których ujęcia można dowolnie korzystać.

Nie zapomnijcie o największej atrakcji całej wyspy, tak zwanej Zatoce Wraku, czyli Paralia Navagio. To taki mały „ząbek” na północno zachodnim wybrzeżu wystawionym na wiatry i fale. Nic dziwnego, że kiedyś te fale wepchnęły tam cały statek.

W drodze powrotnej do bazy czeka wiele małych miejscowości i porcików na lądzie stałym.

Historia na każdym kroku

Po zakończonym rejsie warto na Korfu zaplanować zwiedzanie Starego Miasta i koniecznie wspiąć się do Starej Twierdzy z panoramicznym widokiem na całą okolicę. Widać nawet samoloty na pasie startowym. Pamiętajmy też, że Korfu to najbardziej zielona wyspa w całej Grecji, więc może nas trochę pokropić ciepły deszcz.  Jeżeli będziemy chcieli powrócić tu zimą, to zaglądamy do kolejnej książki Geralda Durella „Moje ptaki, zwierzaki i krewni”.

Żeglowanie po Morzu Jońskim warto zaplanować na kilka kolejnych sezonów.

Aktualne propozycje na 19-26 czerwiec to między innymi: Bavaria 40- 8 koi za 1600 Euro, Bavaria 44-9 koi za 1950 Euro, Sun Odyssey 44i-10 koi za 2300 Euro, Oceanis 50- 12 koi za 3600 Euro.

Pamiętajmy też o konieczności posiadania odpowiednich patentów żeglarskich czy motorowodnych. O zasadach zdobywania i uprawnieniach wynikających z ich posiadania możecie dowiedzieć się z naszych artykułów.

Poradnik – Patent Motorowodny, czyli prawo jazdy na motorówkę (link tutaj)

oraz

Poradnik – Patent Żeglarski, czyli prawo jazdy na żaglówkę (link tutaj).

 

Autopromocja