Rok 2020 za nami! Powiedzieć, że był to trudny rok dla branży targowej, to za mało. Odwołano niemal wszystkie imprezy targowe na całym świecie. Niektórzy organizatorzy targów musieli zawiesić swoją działalność…Wszyscy mają nadzieję, że nadchodzący sezon wystawowy będzie lepszy.

Uwaga! Ostatnia aktualizacja!

Nasze obawy o tegoroczny kalendarz imprez targowych, niestety okazują się słuszne!

Od ostatniej aktualizacji minął niespełna miesiąc, a już niezbędna jest kolejna aktualizacja naszego targowego kalendarza!

Zmianie uległy terminy kilku wystaw. Mamy nowy termin targów w Palmie i niestety, odwołane targi w La Grande Motte.

Na koniec dzisiejszej aktualizacji, mam przyjemność poinformować o nowych wystawach, które dodajemy do naszego kalendarza. Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych POLBOAT, organizator targów POLBOAT Yachting Festival oficjalnie potwierdził termin drugiej edycji targów. Targi odbędą się w dniach 15 – 18 lipca. Termin targów potwierdził także organizator pierwszej edycji greckich targów, Olympic Yacht Show. Wystawa miała zadebiutować w minionym roku, ale z wiadomych przyczyn, niestety debiut został przeniesiony na rok 2021. Targi odbędą się w dniach 01 – 05 października. O nowym terminie powiadomił też organizator targów berlińskich BOOT&Fun. Targi odbędą się wcześnie o jeden tydzień, od 11 do 14 listopada. Dla nas lepiej, bo nie będą kolidowały z Boatshow w Łodzi. Do naszej listy zdecydowaliśmy się dodać jeszcze jedną imprezę, Żeglarsko Motorowodne Plenerowe Centrum Handlowe, które odbędzie się w dniach 26 – 28 marca, na terenie hotelu Marina Diana nad Zegrzem. Jest to trzecia edycja imprezy. Jej największą zaletą jest możliwość przetestowania prezentowanych tam jednostek.

Otrzymaliśmy informację, że zaplanowane na 4-7 marca Austrian Boat Show – Boot Tulln zostały odwołane! Ich nowy termin to 3-6 marca 2022! Do listy odwołanych imprez dołączają też Norwegian International Boat Show w Oslo. Targi zaplanowane były na 17-21 marca 2021.

Mam taką tradycję, że w pierwszym tygodniu nowego roku uzupełniam swój kalendarz. Wpisuję terminy zaplanowanych testów, zawodów sportowych i targów. W 2020 byłem zmuszony regularnie aktualizować ten kalendarz i to nie w tę stronę, w którą lubię go aktualizować. 

Opóźniony start 2021

Właśnie wpisałem zaplanowane Boat Show, na które planuję się wybrać w tym roku. Początek nie wygląda najlepiej, bo zaczyna się nie od targów w Londynie, o których już chyba całkowicie zapomniano, że takie kiedyś były. I również, nie od targów Boot Dusseldorf, czyli tradycyjnie otwierających rok styczniowych wystaw, ale od targów w Helsinkach, które będą imprezą w formie targów online!

Wielu organizatorów targów, jeszcze nie podało terminów swoich wystaw, a te już podane zapewne mogą jeszcze ulec zmianie i musimy być na to przygotowani. Wszyscy czekają na rozwój sytuacji związanej z Covid-19.

Nowa jakość – targi online na początek

Zaplanowane na termin 12 – 21 lutego 2021 targi Vene 21 Bat w Helsinkach odbędą się tylko w formie imprezy internetowej. Podobnie, jak odbyły się listopadowe targi METSTRADE w Amsterdamie. Targi w Helsinkach i Fińska Federacja Przemysłu Jachtowego Finnboat, mocno wspiera działalność nagrody Best of Boats Award i lutowe targi były zawsze miejscem pierwszej oficjalnej narady członków jury. W tym roku, to spotkanie będzie musiało się odbyć również online.

Helsinki były zawsze drugą lub nawet trzecią dużą imprezą jachtową, która odbywała się w Europie na początku roku. W tym roku Vene Båt otwiera sezon jachtowych targów!

Nadzieja na normalność – czy już od marca?

04 – 07 marca mają się odbyć Austrian Boat Show – Boot Tulln. Impreza obowiązkowa, zwłaszcza dla miłośników łodzi z napędem elektrycznym. – ODWOŁANE! Nowy termin – 3 – 6 marca 2022!

Dubai International Boat Show. ODWOŁANE! Nowy termin – 8 – 12 marca 2022!

12 – 13 marca odbędą się (virtualne) targi Virtual Nautic, które mają zrekompensować odwołany, grudniowy Salon Nautic w Paryżu.

CNR Avrasya Boat Show w Istambule.ODWOŁANE! Nowy termin – 19 – 27 luty 2022

01 – 03 kwietnia zaplanowane są targi w Chinach, China (Shanghai) International Boat Show.

Niestety, odwołane zostały przeniesione na 17 – 25 kwietnia targi Boot Dusseldorf. Największe na świecie targi jachtowe organizowane w halach, oryginalnie zaplanowane na 23 – 31 stycznia, musiały poddać się kolejnym restrykcjom, wprowadzanym w Niemczech w związku z pandemią. Zwykle, styczniowe targi były nie tylko pierwszym spotkaniem branży, ale i wskaźnikiem nastrojów panujących na rynku. Nowy termin, to przyszły rok, od 22 do 30 stycznia 2022.

28 kwietnia – 02 maja International Multihull Boat Show w La Grande Motte – ODWOŁANE!

28 – 30 maja, w Hamburgu zaplanowane są targi Ancora Yachtfestival. ODWOŁANE!

03 – 06 czerwca, w tym terminie zaplanowane są targi Palma International Boat Show w Palma de Mallorca.NOWY TERMIN!

27 – 29 sierpnia, w tym terminie zaplanowane są targi Boat & Fun Inwater w Werder (Havel) koło Berlina. To jedna z nielicznych imprez targowych, która odbyła się także w 2020. Te targi mają 3 duże zalety, są blisko i możemy tam szybko dojechać, nawet samochodem, wstęp na targi jest bezpłatny i są to targi na wodzie, z możliwością przetestowania wybranych jachtów.

01 – 05 września odbędą się targi HISWA in Water.

07 – 12 września to termin targów Cannes Yachting Festival, czyli Cannes Boat Show. Największe europejskie targi na wodzie, które w 2020 przegrały starcie z kolejną falą wirusa.

10 -19 września, w Southampton odbędzie się Southampton International Boat. Show.

16 – 21 września, to termin, który powinniśmy sobie zarezerwować na Salone Nautico, czyli jachtowe targi w Genui. W 2020 była to jedna z naprawdę nielicznych imprez targowych, która nie poddała się pandemii. Targi najpierw zmieniły termin, a po odwołaniu imprezy w Cannes, nikt już nie wierzył, że Włochom uda zorganizować się dużą targową imprezę, stosując się do wszystkich wprowadzonych ograniczeń. Wbrew wszystkim trudnościom i bardzo złej pogodzie, jaka panowała w pierwszych dniach targów, Włochom udało się zorganizować prawdziwe targi w czasach pandemii! Co najważniejsze, Genua nie stała się nowym epicentrum choroby, czego wielu się obawiało.

18 – 26 września mają odbyć się kolejne targi w Niemczech, tym razem we Friedrichshafen, Interboot International Watersports Exhibition.

22 – 25 września to termin dla miłośników trochę większych łodzi. Wtedy zaplanowane są targi Monaco Yacht Show.

28 września – 03 października rezerwujemy na wyprawę nad ocean i wystawę Grand Pavois La Rochelle, w La Rochelle.

01 – 05 października, pierwsza edycja Olympic Yacht Show w Olympic Marine, Lawrio, Grecja

01 – 03 października, Korea International Boat Show w Goyang City – NOWY TERMIN!

20 – 24 października, ten termin przeznaczony jest dla miłośników żeglowania w Chorwacji. W Biogradzie odbędzie się Biograd Boat Show.

27 – 31 października, na te dni można planować wycieczkę do USA. Wtedy zaplanowane są targi Fort Lauderdale International Boat Show.

13 – 16 października, to termin przeznaczony dla Abu Dhabi International Boat Show.

Czas na kolejny Wielki Finał BOB Award

11 – 14 listopada, koniecznie odwiedzamy Berlin! Ruszają Boat & Fun Berlin. Tam poznamy zwycięzców kolejnej edycji nagrody Best of Boats Award, zobaczymy bogatą ofertę sprzętu pływającego, a przy okazji, doskonale będziemy się bawić na Gala of Boats, czyli wieczorze, otwierającym targi.

16 -18 listopada, czas na targi osprzętu jachtowego, Marine Equipment Trade Show METSTRADE, w Amsterdamie.

Targi jachtowe w Polsce

Na koniec kalendarza zostawiłem targi organizowane w Polsce. Sytuacja targów jachtowych w naszym kraju jest tak niepewna, że trudno jest podać daty, których możemy być pewni, chociaż w takim stopniu, jak pozostałych międzynarodowych wystaw.

Na 15 – 18 lipca zaplanowana jest druga edycji wystawy Polboat Yachting Festival, w Gdyni. Jeżeli organizacja tych targów pójdzie równie dobrze, jak udało się to zrobić w czasie pandemicznych ograniczeń w 2020, to będzie to tylko potwierdzenie, że jak się zepniemy, to potrafimy zrobić imprezę na światowym poziomie. Bez względu na trudności.

W miarę pewnym terminem są listopadowe targi Boat Show w Łodzi. Są one zaplanowane na 19 -21 listopada. Dosyć nieszczęśliwy termin, biorąc pod uwagę, że w tym terminie mamy inną, większą imprezę międzynarodową, tuż za miedzą.

Uwaga! Wszystkie terminy targów, jakie podaję w tekście, pochodzą od ich organizatorów i tak, jak wspomniałem na początku, musimy liczyć się z tym, że mogą zostać zmienione, a niektóre imprezy nawet odwołane. Brak terminów niektórych dobrze znanych imprez wynika tylko i wyłącznie z braku decyzji ich organizatorów. 

Będę starał się uzupełniać ten kalendarz o kolejne wydarzenia i aktualizować, jeżeli któreś imprezy zostaną, niestety odwołane.

Jeżeli wiesz o interesujących targach jachtowych, o których nie napisałem, daj znać. Uzupełnimy!

Tekst Arek Rejs, zdjęcia materiały prasowe organizatorów

 

Autopromocja