Gdy napaleni po weekendowej wizycie na motorówce znajomych stwierdzimy, że to jest to czego brakowało nam przez całe życie i my również musimy mieć taki sprzęt, żeby osiągnąć poziom maksymalnego szczęścia, wówczas przychodzi rzeczywistość i zadajemy sobie pytania: no dobrze, ale co, jak i gdzie ja właściwie mam ją kupić. Nowa czy używana motorówka, jaka jest jej cena?

Nasz rynek już od wielu lat niczym nie różni się od tych w rozwiniętych krajach o wieloletniej tradycji „boatingu”. Mamy w Polsce przedstawicieli praktycznie wszystkich liczących się marek i producentów. Mało tego, nasz kraj jest absolutnym liderem w Europie pod względem liczby produkowanych motorówek do 12 m długości. Ta wysoka pozycja nie wynika absolutnie z tego, że w naszych stoczniach jest tańsza produkcja, lecz z wieloletniej tradycji oraz doskonale wykształconej i doświadczonej kadry pracowników. 

Jak kupić łódź motorową – jaki typ motorówki wybrać?

Pomijam sprawy oczywiste, takie jak wysokość budżetu przeznaczonego na zakup, który to automatycznie, zwłaszcza w przypadku skromniejszych możliwości, zawęzi nam możliwości wyboru. Po pierwsze należy sobie zadać pytania: w jaki sposób planujemy korzystać z łodzi, na jakich akwenach, w ile osób, czy zamierzamy na niej spać, czy chcemy ją trzymać w jednym porcie czy też przemieszczać się z nią co jakiś czas na przyczepie w inną lokalizację, a może przede wszystkim zależy nam na uprawianiu sportów wodnych takich jak narciarstwo, czy wakeboard? Na ten aspekt trzeba poświęcić sporo czasu, aby dopasować łódź do własnych potrzeb. No bo po co kupować łódź kabinową, jeżeli nigdy nie zamierzamy na niej spać, a zależy nam przede wszystkim na aktywnym spędzaniu czasu w gronie rodziny i przyjaciół połączonym z zabawą na nartach. W takim przypadku wybierzmy sportową, otwartopokładową jednostkę. 

Jak kupić łódź motorową – co potrzebujecie na łodzi

Porozmawiajcie też z rodziną, która będzie z Wami pływać tą łodzią, każdy ma bowiem swoje potrzeby oraz priorytety i ważne jest, aby czas spędzony na wodzie każdemu sprawiał przyjemność. Dla kobiet obowiązkowym wyposażeniem może okazać się np. toaleta na pokładzie, o której mężczyzna mógłby nawet nie pomyśleć. Jeżeli w Waszym gronie są małe dzieci, to pomimo tego, iż nigdy nie zamierzacie spać na pokładzie, właśnie kabina może okazać się całkiem przydatnym rozwiązaniem, aby np. przewinąć malucha, czy też schować się z nim podczas nagłego pogorszenia pogody. Niemniej ważnym elementem wyboru jest też… materiał, z którego wykonana jest nasza wymarzona motorówka. Dla wielu może to być tylko problem natury proekologicznej i chęć „niezaśmiecania” środowiska naturalnego. Ale jest też sprawa odporności i trwałości poszycia z uwagi na trudny akwen. W Finlandii, kraju o największym współczynniku łodzi przypadającej na 1000 mieszkańców, niezwykłą popularnością cieszą się konstrukcje aluminiowe, doskonale sprawdzające się na wodach, obfitujących w kamienie i skały. Przyjrzyjmy się zatem najpopularniejszym typom łodzi, które spotkać można na naszym rynku.

Jak kupić łódź motorową – otwartopokładowe (bowrider, open, WA, CC, itp.)

Sprawdzą się podczas rekreacyjnej, całodziennej zabawy na wodzie przy dobrej pogodzie. Można się nimi swobodnie przemieszczać z punktu A do punktu B, poszaleć na nartach wodnych, czy też zorganizować piknik. Pomimo tego, że mają otwarty pokład, to często znajdziemy wśród nich także jednostki wyposażone w zamykaną toaletę, bardzo przydatną w koedukacyjnym lub zróżnicowanym wiekowo towarzystwie, bądź niedużą kabinę, w której od biedy można się przespać lub może ona pełnić będzie funkcję dodatkowego schowka. W przypadku tych udogodnień rozmiar ma znaczenie. Zwykle im większa jednostka, tym konstruktor mógł sobie w niej swobodniej pozwolić na wygospodarowanie miejsca na takie luksusy. Czasem może się jednak okazać, że większy nie znaczy lepszy, jeżeli bowiem nie chcemy się przywiązywać do jednego miejsca, płacić stałych opłat portowych, to wygodniejszym rozwiązaniem może okazać się mniejsza motorówka za niższą cenę, którą możemy wygodnie ciągać za samochodem i za każdym razem, w łatwy sposób zwodować na innym akwenie. W takim przypadku ciekawą alternatywę stanowi również skuter wodny, przewiezie nas z miejsca na miejsce, pociągnie narciarza, a piknik urządzimy sobie na plaży.

Jak kupić łódź motorową – kabinowe (cuddy, cabin, cruiser, pilothouse, itp.)

Poza możliwością spania na pokładzie pozwalają także schować się przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Podobnie jak w przypadku łodzi otwartopokładowych, tutaj też znajdziemy wiele wariacji na temat jednostek kabinowych. Mogą one mieć nieduże pomieszczenia przeznaczone do krótkiego weekendowego noclegu lub wręcz przeciwnie, oferować salon, kuchnię, toalety i sypialnie. Najbardziej praktyczne, ale i zarazem najdroższe będą jednostki z dużą przestrzenią pod pokładem, ale także kokpitem z otwieranym dachem, które możemy dostosowywać do warunków panujących na zewnątrz. Gdy będzie padał deszcz, możemy go zamknąć i włączyć ogrzewanie, a przy dobrej pogodzie otworzyć i delektować się kąpielami słonecznymi. Gdy jednak nasz budżet jest ograniczony, pozostaje mniejsza jednostka ze starymi, dobrymi plandekami, które przypinamy, gdy zanosi się na deszcz. Trochę gimnastyki nikomu nie zaszkodzi.

Jak kupić łódź motorową – wędkarskie (open, pilothouse, fisher, itp.)

Wydawać by się mogło, że wędkować można z każdej łodzi. Niby można, tylko po co się męczyć? Współczesne łodzie są często bardzo ładnie wykonane, mają dużo tapicerek i materiałów, które można łatwo uszkodzić haczykiem lub trwale zabrudzić. Jeżeli zamierzasz wykorzystywać łódź przede wszystkim w takim celu, pomyśl o typowo wędkarskiej konstrukcji, która będzie miała obszerny kokpit, umożliwiający wygodny dostęp do wody z każdego miejsca na łodzi, a do jej wykończenia użyte zostanie minimum niezbędnej tapicerki, tak żeby cały kokpit po zakończonym pływaniu można było swobodnie zmyć bieżącą wodą. Na takiej łodzi nie zabraknie odpowiednich schowków do wędkarskich akcesoriów. Ważne jest także, na jakich akwenach mamy zamiar bawić się w „moczenie kija”. Łodzie dla wędkarzy, to najpopularniejszy segment sprzedaży łodzi motorowych na świecie w zakresie do 10 m długości. W USA stanowią one ponad 60 % wszystkich sprzedawanych jednostek. 

Jak kupić łódź motorową – RIB-y

Te uniwersalne i funkcjonalne łodzie hybrydowe posiadają sztywne dno w kształcie głębokiego „V” oraz pneumatyczne tuby dookoła. Tego typu jednostki są bardzo stabilne i zwrotne, a ich walory można docenić zwłaszcza, pływając po bardzo zafalowanych akwenach. Są lekkie, dzięki czemu łatwe w wodowaniu i bezproblemowe podczas transportu. Ich olbrzymim atutem dla początkujących będzie to, że dzięki nadmuchiwanym tubom trzeba będzie się naprawdę postarać, żeby uszkodzić łódź swoją lub innych użytkowników podczas nieporadnego wykonywania manewrów portowych. To wprawdzie efekt uboczny tych konstrukcji, ale bardzo funkcjonalny. RIB-y mają też jeszcze jedną wspaniałą zaletę, można na nich pływać w bardzo trudnych warunkach, które w przypadku innych łodzi motorowych są niemożliwe.

Jak kupić łódź motorową – do uprawiania sportów wodnych (wakeboard, narty wodne, wakesurf)

Do pływania na nartach wodnych wystarczy nam każda, poza houseboatem, łódź motorowa lub skuter. Jeżeli jednak naszą pasją jest wakeboard, a nie zadowalają nas już stacjonarne wakeparki, do tej zabawy potrzebujemy odpowiedniej łodzi. Łodzie do wakeboardu zawsze przyciągają uwagę. Najczęściej są wielobarwne, często z metalicznym, brokatowym połyskiem, ale to nie kolor kadłuba czyni je wyjątkowymi. Motorówki do sportów wodnych mają specjalne zbiorniki balastowe, których odpowiednie napełnienie, wywołuje budowę odpowiedniej dla zawodnika, fali za rufą. Jednostki do sportów wodnych mają też specjalne „bramy”, czy inaczej „wieże”, na których są uchwyty do transportu sprzętu wodnego i do których przyczepiana jest lina holownicza zawodnika. Oczywiście, jachty te zazwyczaj wyposażone są w bardzo dobry sprzęt audio. Tego typu jednostki polecane są dla osób aktywnie uprawiających sporty wodne. Jeżeli nigdy w życiu nie pływałeś na wakeboardzie, będziesz miał piękną łódź, ale nie wykorzystasz w pełni jej zalet.

Jak kupić łódź motorową – houseboaty

Zwane także czasem barkami. Jeżeli nie zależy ci na dużej prędkości, a cenisz sobie mieszkanie i życie w komfortowych warunkach na pokładzie, a do tego lubisz eksplorację i niekoniecznie chcesz budzić się każdego dnia w tym samym porcie, to jest to coś dla Ciebie. Aby poczuć smak tego typu wypraw przeczytaj naszą relację SunCamperem 35 z Gdyni do Iławy: https://yachtsmen.eu/2021/z-balt-yachtem-przez-swiat-suncamperem-35-z-gdyni-do-ilawy/ 

lub reportaż z „barkowania” po Irlandii:

https://yachtsmen.eu/2021/poradnik-czarterowy-houseboatem-przez-irlandie/.

Jak kupić łódź motorową – houseboaty, o czym pamiętać

Pamiętajmy jednak, aby wcześniej zapoznać się z danymi technicznymi urządzeń hydrotechnicznych (śluzy, pochylnie, itp.) na akwenach, po których będziemy pływać. Wiele z nich powstało dawno temu i może ograniczać nam żeglugę. „Barkowanie”, to najbardziej dynamicznie rozwijający się segment eksploracji wodnej, przybywa szlaków, a te istniejące dostarczają niezapomnianych i fantastycznych wrażeń estetycznych. Houseboaty znane są też z dużej ekonomiki podróży, a ostatnio bardzo popularnym trendem stają się barki z napędem elektrycznym, co może przekonać do tego typu łodzi miłośników cichej i proekologicznej żeglugi.

Jak kupić łódź motorową – silnik zaburtowy czy stacjonarny?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy będzie miał swoje wady i zalety oraz swoich zwolenników i przeciwników. Podobnie jak w sportach zimowych, jeden jest zakochany w nartach, a drugi w desce snowboardowej. Dużym atutem napędu stacjonarnego będzie to, że nie zajmuje on miejsca na rufowej platformie kąpielowej, dzięki czemu mamy ją dostępną na całej szerokości. Silnik zaburtowy jest natomiast znacznie łatwiejszy w serwisowaniu, za co, jeżeli sami go nie serwisujemy, będzie nam bardzo wdzięczny nasz mechanik. Ale, co nie jest bez znaczenia szczególnie w naszym kraju, jednostka przyczepna jest też bardziej łakomym kąskiem dla złodziei niż silnik wbudowany. Z drugiej strony silnik zaburtowy jest lżejszy, a ponadto sposób montażu (ale niestety i demontażu podczas kradzieży) jest dużo łatwiejszy i szybszy. 

Jak kupić łódź motorową – nowa czy używana?

Pytanie retoryczne, bo wiadomo, że każdy chciałby nową, ale nie zawsze się da. Przy zakupie łodzi motorowej po raz pierwszy, warto schować dumę do kieszeni i otwarcie przyznać, że nie ma się o tym pojęcia. Można poprosić o pomoc np. doświadczonego kolegę lub zatrudnić do tego celu fachowca, którym może być np. mechanik. Jeżeli chcemy mieć większą pewność co do liczby motogodzin, to warto skorzystać z usług profesjonalnego serwisu, który będzie miał możliwość podłączenia komputera do silnika, gdyż nie zawsze zwłaszcza w starszych konstrukcjach, to co będzie na wskaźniku na desce rozdzielczej, musi iść w parze z rzeczywistością. Może się np. zdarzyć, że kiedyś wskaźnik się zepsuł i został wymieniony na nowy, a nie ma on komunikacji z silnikiem, tylko liczy godziny od zera.

Jak kupić łódź motorową – nowa czy używana, na co zwracać uwagę

Zdarzają się też historie, że na wskaźniku będzie więcej motogodzin, niż wskaże nam komputer w silniku. Wystarczy, że ktoś, żeby posłuchać radia przekręcał kluczyk w stacyjce w prawo i wówczas, nawet bez odpalania silnika, aktywował się zegar motogodzin na desce rozdzielczej. Aby tego uniknąć, należało przekręcać kluczyk w stacyjce w lewo. Zwłaszcza w przypadku łodzi używanych, które sprowadzane były ze Stanów Zjednoczonych, warto „wyguglować” ich numer kadłuba. Jeżeli zakup pochodzi z aukcji i była ona uszkodzona, to jest szansa, że znajdziemy jej zdjęcia sprzed naprawy. W przypadku takiego zakupu, opłaca się też skorzystać z płatnych serwisów, używanych do sprawdzania raportów historii po numerze VIN samochodów z USA, takich jak np. Epicvin, gdzie poza samochodami, po wpisaniu w polu na VIN numeru kadłuba, możemy sprawdzić daną łódź. Jeżeli nie znajdziecie tam waszego numeru kadłuba, będzie to bardzo dobry znak, świadczący o tym, że jest szansa, iż przed naprawą nie była ona np. utopiona lub spalona.

Jak kupić łódź motorową – gdzie szukać?

Zaczynamy oczywiście od Allegro. Z pomocą przyjdzie także Olx. Gdy już mniej więcej, zgłębimy temat i będziemy wiedzieli, czego szukamy, wówczas warto odezwać się bezpośrednio do dealerów lub producentów, którzy mogą wcześniej wiedzieć o tym, że w ich salonie wkrótce może pojawić się jakaś nowa lub używana łódź motorowa, a nie została jeszcze dodana do serwisów ogłoszeniowych. Dowiemy się też jaka jest cena nowej, a jaka używanej motorówki. Jeżeli sytuacja covidowa pozwoli, warto też udać się na targi, na których będziemy mogli w jednym miejscu przyjrzeć się wielu typom jednostek, co pozwoli nam sprecyzować nasze wymagania. Złą wiadomością w obecnie panujących warunkach jest niesamowity popyt i w wielu wypadkach długi czas oczekiwania na nową łódkę. Dobrą informacją jest jednak ta, o zdjęciu 25-procentowych ceł odwetowych na jachty sprowadzane z USA od 1 stycznia 2022 r., które obowiązywały przez ostatnie 3,5 roku. Kraj ten jest największym producentem na świecie łodzi motorowych i amerykańskie marki cieszą się wysoką renomą wśród użytkowników. I tutaj też nie będziemy mieli problemu z nawiązaniem kontaktu ze sprzedawcami. Większość producentów ma na polskim rynku bezpośrednich przedstawicieli lub dealerów. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową odpowiednie dane marki i dowiemy się wszystkiego, w tym również poznamy cenę poszukiwanej motorówki.

Jeżeli nie mamy zbyt wielkiej praktyki, polecamy najpierw spróbowania swoich sił i możliwości na łodzi wynajętej w firmie czarterowej. Dla kogoś, kto chce kupić jacht, to bardzo dobre rozwiązanie – najpierw wypożyczyć: https://marigo.pl/czarter-jachtow-motorowych-mazury/

Jak kupić łódź motorową – prawo jazdy na motorówkę

A jak już kupicie, wymarzoną łódź, to nie zapomnijcie, że prawdopodobnie do jej prowadzenia będą wam potrzebne „lejce” w postaci patentu motorowodnego. O tym, jakimi łodziami można pływać bez patentu i jak zdobyć uprawnienia do prowadzenia motorówki dowiecie się w naszym poradniku: https://yachtsmen.eu/2021/poradnik-patent-motorowodny-czyli-prawo-jazdy-na-motorowke/

Tekst Patryk Kazanecki, zdjęcia: materiały firmowe z archiwum redakcji.

 

Autopromocja