De Antonio D32 OPEN to najnowszy pomysł z hiszpańskiej stoczni w Barcelonie, adresowany do miłośników doskonałej zabawy na wodzie podczas słonecznej aury. Jest też kolejnym, najmniejszym modelem z serii zapoczątkowanej przed paroma laty jachtem motorowym o długości 36 stóp. Znajdziemy na nim oczywiście rozwiązania sprawdzone u jego większych poprzedników.

De Antonio D32 OPEN miał swoją oficjalną premierę w trakcie salonu nautycznego w październiku 2023 roku, w Barcelonie. Impreza miała niezwykle uroczysty charakter, która wzbudziła niezwykłe zainteresowanie zgromadzonych widzów oraz fachowców przybyłych na wystawę do stolicy Katalonii. 

Hiszpańska stocznia działa niezwykle intensywnie w dziedzinie marketingu i reklamy. Już niebawem poznamy szczegóły ich najnowszej konstrukcji przeznaczonej do obsługi Pucharu Ameryki, którego finał odbędzie się jesienią w Barcelonie. Oczywiście przedstawimy szczegóły na stronach naszego magazynu.

De Antonio D32 OPEN jest jachtem typu „walk-around”, zaprojektowany z myślą o kompaktowej koncepcji, ale ze wszystkimi wygodami i z możliwością komfortowego przebywania nie tylko w czasie dziennej rozrywki na wodzie.

TEST De Antonio D32 OPEN – wygląd i zabudowa pokładu

Jacht zaprojektowany w open swoim designem oraz linią kadłuba nawiązuje do swoich większych poprzedników, modeli D36 i D50. Pionowa dziobnica, wysokie wolne burty, pokład główny płaski, praktycznie bez żadnych stopni i różnicy poziomów. Zabudowa pokładu typu „walk-around”, umożliwia bezpieczne przemieszczanie się po pokładzie dziobu na rufę i odwrotnie, przechodząc dookoła całej łodzi.

Tak jak w większych modelach tej serii, D32 poruszany jest za pomocą silników zaburtowych, zabudowanych identycznie jak u większych „braci”. Nie zobaczymy ich jednak z zewnątrz. Napędy schowane są w oryginalnie pomyślanej studzience, zamkniętej i wykorzystanej jako podstawa to dużych rufowych sunpadów. Dodajmy do tego, że silnik nie są zamontowane na samym końcu kadłuba. Za napędami znajduje się duża ruchoma platforma kąpielowa, stwarzając wrażenie łodzi z napędem stacjonarnym. Taka zabudowa umownej „komory silnikowej” doskonale wycisza hałas pochodzący od silników.

TEST De Antonio D32 OPEN – kokpit centralny

Kokpit centralny w osłonięty jest materiałowym daszkiem, ale co ciekawe dysponującym „sunroofem”, odsuwanym, gdy chcemy korzystać z promieni słonecznych.

Cały kokpit centralny podporządkowany jest jednej funkcji, ma zapewniać maksymalną wygodę podczas zabawy na wodzie przy dobrej pogodzie.

Na rufie mamy szeroki sunpad, prawie na całą szerokość jachtu. Dalej w kierunku dziobu jest część wypoczynkowo-biesiadna z dużym stołem pomiędzy dwoma kanapami. Ta przednia ma przestawne oparcie. Zaraz za stołem znajdziemy dosyć wąski, ale dobrze wyposażony wetbar/kambuz, z kuchenką, lodówką i zlewozmywakiem. Możemy tutaj spokojnie przygotowywać posiłki dla całej załogi.

Centralna część kokpitu to sterówka z w bogato wyposażoną konsolą sterowniczą oraz 3 fotelami dla pilota oraz załogi.

Na dziobie jest wspaniałe miejsce do wypoczynku. Prawie całe wnętrze kokpitu dziobowego wypełnia wygodny sunpad z „cupholderami”, uchwytami i wszelkimi akcesoriami dla wygody podróżnych. 

TEST De Antonio D32 OPEN – pokład dolny

De Antonio D32 OPEN, choć nominalnie zakwalifikowany jest jako jednostka typu OPEN, ma zupełnie wygodny i dosyć duży dolny pokład sypialny. Na pokład dolny prowadzi zejściówka, umiejscowiona z lewej strony sterówki. Schodki na dół są dosyć strome, 

Po zejściu na dół znajdujemy się w rodzaju przedsionka, z którego prowadzą wejścia do wszystkich pomieszczeń na dolnym pokładzie.  Mamy tutaj dwie kajuty oraz łazienkę. Bardzo ciekawie pomyślane zostały zamknięcia pomieszczeń oraz schowków. Mamy tutaj rodzaj rolowanych kurtyn w miejsce drzwi. Dzięki temu zaoszczędzono na wadze oraz miejscu na jachcie.

Przednia kabina, umownie nazywana armatorską, jest większa i przy wejściu ma zapewnioną pełną wysokość stania. Bardzo intersująco zaprojektowano w niej łóżko, które daje się konfigurować na różne sposoby. Możemy mieć kanapę z wygodnymi oparciami lub łóżka.

Tylna kajuta to typowa hundkoja umieszczona w poprzek kadłuba, schowana podłogą kokpitu centralnego.

Pomiędzy kajutami na prawej burcie pod konsolą sterowniczą, znalazły miejsce kabina toaletowa z wydzielonym prysznicem i oddzielne WC.

We wszystkich pomieszczeniach dolnych jest bardzo jasno, wygodnie i przyjemnie.

TEST De Antonio D32 OPEN – jednostki napędowe

Testowany przez nas D32 OPEN wyposażony był w 2 silniki zaburtowe Mercury Verado o mocy 300 KM każdy. W standardzie przewidziano 2 outboardy Mercury po 200 KM. Mocniejszy napęd daje oczywiście duże lepszą dynamikę i szybkość jazdy, ale z pewnością i te słabsze wystarczą do przyjemnej żeglugi po wodzie.

TEST De Antonio D32 OPEN – wrażenia z pływania

Nasz test odbywał się w Barcelonie przy wyjątkowo niekorzystnych warunkach morskich. Wysoka ponad 4 metrowa fala nie pozwalała nam na ostrą i szybka jazdę, gdyż nie było to ani bezpieczne a ni wygodne. O trudnych warunkach pływania przekonała się załoga trenującej na tym akwenie załogi Emirates, trenującej do najbliższej edycji Pucharu Ameryki. Bardzo szybko zawrócili i schronili się w porcie.

Nasz jacht dawał sobie zupełnie dobrze radę z falami, ale już o ostrzejszych manewrach musieliśmy zapomnieć. Większość prób i pomiarów udało nam się jednak wykonać w części portu osłoniętej długim falochronem.

D32 OPEN okazał się być jednostką, która może zadowolić praktycznie każdego motorowodniaka. Jest wygodny i bezpieczny do pływania rodzinnego, a jednocześnie dynamiczny i szybki, gdy chcemy skorzystać z ostrzejszej jazdy. 

Pomimo ograniczonej długości akwenu, po którym poruszaliśmy się, udało nam się rozpędzić go do 45 w. Na więcej zabrakło miejsca. W próbach stoczniowych jacht osiągał bez problemu ponad 50 w. Niemniej jest bardzo dynamiczny, szybko osiąga prędkość ślizgową, płasko wychodząc nad wodę bez zbędnego zadzierania dziobu.

Prowadzenie jachtu było całkowicie bezproblemowe. Doskonale słucha steru, a zaburtowe napędy doskonale ułatwiają manewrowanie. Sprawdziliśmy to w czasie cumowanie w ciasnej barcelońskiej marinie. Dla ułatwienia jest na konsoli joystick Marcurego, działający niezwykle pewnie i skutecznie.

Szczerze możemy przyznać, że parametry pływania oraz łatwość manewrowania to jedna z największych zalet najnowszej konstrukcji z hiszpańskiej stoczni De Antonio Yachts.

Wykresy poziomu głośności i prędkości przedstawiamy na graficznych wykresach.

TEST De Antonio D32 OPEN – podsumowanie i ocena

Testowany De Antonio D32 OPEN wyprodukowany został w Polsce w Ostródzie i tutaj powstają jego kolejne egzemplarze. Jacht wytwarzany jest z dużą dbałością o szczegóły w wysokim standardzie wykonania cechującym jachty powstające w polskich stoczniach. To jest powszechnie uznane w świecie nautycznym i pewnie dlatego hiszpańska stocznia zdecydowała się powierzyć swoje najnowsze dzieło naszym fachowcom. 

Nowy jacht z hiszpańskiej stoczni De Antonio Yachts z pewnością będzie mocnym kandydatem do wielu nagród nautycznych. My jako jurorzy prestiżowego konkursu BOB Award, zapisujemy go już dzisiaj do nowej edycji 2024 roku.

Jacht jest oryginalne zaprojektowany, wygodny i dysponuje doskonałymi parametrami pływania. Na otwartym pokładzie jest dużo miejsca do przebywania, a przechodzenie po całej łodzi jest bezpieczne nawet dla małych dzieci.

W zamkniętych pomieszczeniach jest jasno i przewiewnie. Na otwartych przestrzeniach wygodnie, wręcz komfortowo. 

Jedynym minusem, który udało nam się znaleźć to brak uchwytów w okolicach sterówki oraz kilka niezaokrąglonych kantów w wykończeniu mebli. Można to jednak łatwo wyeliminować i poprawić w kolejnych egzemplarzach.

Z pewnością jednak te drobne uchybienia nie wpływają na naszą ogólną ocenę, która jest bardzo pozytywna.

De Antonio D32 Open 

Dane techniczne:

długość całkowita kadłuba9,90 m
szerokość całkowita3,20 m
zanurzenie0,68 m
masa jachtu pustego 3900 kg
maksymalna liczba załogi12 osób
maks. moc silników (Outboard)600 KM/448 kW
moc silników standard400 KM/296 kW
zbiornik paliwa650 l
zbiornik wody100 l
producentDe Antonio Yachts
więcej:https://www.deantonioyachts.com
cena netto wersji standardOk. 291 tys. Euro (plus VAT) 

Jednostka napędowa (w testowanym jachcie)

2 x Mercury Verado 300 KM, przyczepny, bezpośredni wtrysk, 32 zawory DOHC, AMS, system optymalizacji zapłonu Transient Spark
pojemność skokowa4600 cm3
masa silnika272 kg
moc maksymalna300 KM/224 kW
maksymalne obroty5200 – 6000 obr./min
liczba cylindrówV8
alternator115 A 

Tekst Stanisław Iwiński, zdjęcia materiały firmowe.

 

Autopromocja