Norweska marka jachtów motorowych Marex obchodzi w tym roku okrągły jubileusz jej powstania. Historia istnienia stoczni zaczyna się w 1973 roku w Norwegii, ale współcześnie rozwija się na terenie naszych sąsiadów, na Litwie. Na przedmieściach Kowna wybudowany został nowoczesny zakład produkcyjny, w którym wytwarzane są jachty z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii i z wyjątkową dbałością o ochronę środowiska naturalnego. Najnowszy model, Marex 440 Gormet Cruiser, powstał z myślą o uczczeniu rocznicy. Ma stanowić aktualną wizytówkę i być flagowym modelem tej znanej marki.

Marex 440 Gourmet Cruiser

Marex 440 Gourmet Cruiser –– krótka historia na jubileusz 50. lecia

Historia Marex Boats rozpoczyna się w Norwegii w 1973 roku. 36-letni Eyvin Aalrud pracował jako menedżer ds. eksportu u producentów łodzi, takich jak Selco i Joda. Aalrud miał duże doświadczenie oraz wiedzę ekonomiczną i zarządczą, więc po pewnym czasie zapragnął rozpocząć produkcję łodzi. Razem z rozpoczęciem wytwarzania łodzi spełniło się marzenie Aalruda. Uruchomiono zakłady produkcyjne w Rykene, a wkrótce wprowadzono na rynek pierwsze modele Marex.

Marex 440 Gourmet Cruiser – czarny poniedziałek i nowe horyzonty

Rok 1986 był jednym z najbardziej udanych w branży jachtowej lat 80. Jednak rok później nastąpił kryzys, tzw. „Czarny Poniedziałek” i załamanie na giełdzie finansowej. Cała sprzedaż w Skandynawii nagle ustała i minęło sporo czasu, zanim rynek się ożywił.

Rozszerzenie sieci dealerskiej dalej na południe w Europie było dla Marexa doskonałym rozwiązaniem. Dwaj synowie założyciela, Espen i Thomas, zaczęli dzielić pasję ojca do żeglarstwa i podróżowali z nim na wystawy w poszukiwaniu nowych rynków. Sprzedaż ta pomogła firmie marce utrzymać się na rynku przez kolejne lata. Część dealerów była firmami rodzinnymi. Dziś wieloma z nich zarządza kolejne pokolenie i nadal prowadzą interesy z firmą Marex.

Marex 440 Gourmet Cruiser – przeprowadzka na Litwę

W 1999 roku Espen Aalrud po raz pierwszy spotkał się ze swoimi litewskimi partnerami Sauliusem Pajarskasem i Raimondasem Siugzdinisem. Mieli już mały zakład produkcyjny łodzi z doświadczeniem w wytwarzaniu tworzyw sztucznych i żaglówek. Będąc utalentowanymi i profesjonalnymi żeglarzami, rozumieli potrzebę budowania jakości i praktyczności.

„Współpraca testowa” rozpoczęła się od dziesięciu łodzi zbudowanych w norweskich zakładach. Po udanych doświadczeniach produkcja modelu 270 Estremo Cruiser została przeniesiona na Litwę, a w 2004 roku Marex zainwestował w swój pierwszy zakład o powierzchni 3000 metrów kwadratowych. Szybko się rozwinęli i wkrótce przenieśli do stałej siedziby stoczni produkcyjnej w Kownie (produkcja łodzi w Norwegii została wstrzymana w 2017 roku).

Marex 440 Gourmet Cruiser – prezentacja nowego flagowca

Marex Boats nie ustaje w staraniach o wyznaczanie trendów w segmencie łodzi rodzinnych, przedstawiając swój nowy okręt flagowy, Marex 440. Jest to nowa generacja cruiserów o współczesnych liniach projektowych i kilku innowacjach. Przy długości 13,70 m i maksymalnej szerokości 4,27 m norweska stocznia kontynuuje wdrażanie innowacyjnych, praktycznych rozwiązań pokładowych, koncentrując się na ergonomii, komforcie i bezpieczeństwie dla całej rodziny.

Marex 440 Gourmet Cruiser – design i koncepcja

Marex 440 Gourmet Cruiser powstał w wyniku współpracy stoczniowego zespołu projektowego i słoweńskiego studia VOM Creations Yacht Design. Architekturę morską dostarczyła firma Nikl Design and Engineering firmy Alpha Creations.

Nowy Marex ma dwie wersje: 440 Gourmet Cruiser z ogromnym układem kuchni w kształcie litery U oraz wersję 440 Skandynawia z drugą jadalnią w zamkniętym salonie.

„Nasz nowy 440 GC to naturalna ewolucja gamy Marex” – komentuje Espen Aalrud, dyrektor generalny Marex. „Wygląd zewnętrzny Marex 440 ma dynamiczny i nowoczesny wygląd, ale chcieliśmy bardzo starannie zachować DNA naszej stoczni”.

„Podstawową ideą jest stworzenie łodzi rodzinnej skupiającej się na łatwym użytkowaniu i zapewniającej wrażenia z rejsów znacznie większej jednostki. Największa kuchnia w swojej klasie, klub plażowy nad wodą, dwie łazienki i pralka to przykłady tego pomysłu” – dodaje Aalrud.

Dodajmy, że linia kadłuba oraz design zewnętrzny jachtów Marex, nie są z założenia podporządkowane przystosowaniu się do wszelkich nowinek i trendów rynkowych. Mają one zadowolić rzesze wodniaków kochających przede wszystkim fantastyczne spędzanie czasu na wodzie w gronie rodzinnym. Komfort i codzienna wygoda oraz poczucie, że jest się jak w domu, na lądzie. Tylko to jest celem i ideą dla budowy tego najnowszego flagowca.

To jest prawdziwe DNA łodzi motorowych łodzi motorowych Marex

Marex 440 Gourmet Cruiser – napęd

W testowanym egzemplarzu mieliśmy do dyspozycji układ napędowy Volvo Penta IPS 650, z dwoma silnikami nowej generacji Volvo Penta D6 o mocy 480 KM każdy. Zespół kontrolno-sterowniczy wyposażony był oczywiście w firmowy joystick, doskonale ułatwiający manewrowanie w marinie. Konsola sterownicza, zaprojektowana została w przejrzysty sposób, ze wszystkimi niezbędnymi urządzeniami nawigacyjno-kontrolnymi już w standardowym wyposażeniu. Świetne wrażenia pozostawia obszerna, z doskonałym dostępem do urządzeń, komora silnikowa.

Marex 440 Gourmet Cruiser – na głównym pokładzie

Marex 440 jest dosyć szeroki, ma ponad 4,20 cm szerokości. To również dzięki temu udało się na nim wygospodarować tak dużo wygodnej przestrzeni bytowej dla całej załogi.

Niesamowite wrażenie robi już zabudowa rufy. Kadłub zakończony jest ruchomą platformą, bardzo szeroką z udźwigiem do 300 kg, pozwalającym przewozić tender, riiba lub skuter. Platforma jest opuszczana do wody tak, że nie ma problemu ze slipowaniem takich jednostek. Doskonale ułatwia też wchodzenie do wody miłośnikom kąpieli. Jest tam także mnóstwo schowków, prysznic, a nawet powierzchnia do zabudowania specjalnego trapu.

Z platformy rufowej wchodzimy na pokład główny, czyli funkcjonalnie połączone kokpity: rufowy i centralny, przedzielone szeroko odsuwanymi drzwiami. Część tylna schowana jest całkowicie pod sztywnym dachem nadbudówki i może być osłonięta specjalnymi kurtynami ze wszystkich stron. Dach ma nawet odsuwany sunroof.

Ciekawe jest zamykanie i napinanie kurtyn bocznych, które dokonuje się wyjątkowo prosto, opatentowanym sposobem za pomocą jednej linki! 

Mamy tam układ kanap wokół całego kokpitu, ze stolikiem usytuowanym pośrodku. W razie potrzeby możemy kanapy szybko przekształcić w dodatkowe spanie lub po prostu w sunpady.

Z kokpitem rufowym połączone jest funkcjonalnie wnętrze nadbudówki. Mamy tam wyjątkowo obszerną kuchnię, a nie typowy kambuz żeglarski. Rozciąga się ona na całą szerokość kadłuba i jest wyposażona we wszystko co tylko można zamarzyć. W końcu mamy czuć się jak w domu. Jest nawet pralka!

Najbardziej do przodu wysunięta jest oczywiście sterówka, z czterema miejscami do siedzenia dla pilota i załogi. Znajdziemy tam mnóstwo kolejnych dodatkowych gadżetów do uprzyjemniania jazdy jak cupholdery,blaty, schowki itp.

Pośrodku konsoli znajduje się zejściówka na dolny pokład sypialny. W części dachu nad sterówką jest kolejny odsuwany sunroof, który wraz z całkowicie otwieraną tylną ścinką kokpitu centralnego oraz odsuwanym drzwiami na każdej z burt obok sterówki, doskonale ułatwiają przewietrzanie i wentylację wnętrza. Poza tym, te burtowe ułatwiają wychodzenie na zewnętrzne półpokłady, po których możemy przemieszczać się na dziób lub rufę.

Kokpit dziobowy to tradycyjny pokład słoneczny z wygodnymi sunpadami wyposażonymi w niezbędne cupholdery i inne udogodnienia.

Niesamowite wrażenie robi komora na dziobie zwieńczająca kadłub z przodu. Na wierzchu jest trap do wychodzenia na ląd przez dziób (typowy skandynawski patent). Pod nim schowana jest komora kotwiczna, obsługiwana ze sterówki. Jest wyposażona w specjalną kamerę, która pozwala monitorować dokładne kotwiczenie.

Jak widać, nie tylko komfort i wygoda bytowania zapewniona jest na jachcie, ale również, jak tylko można ułatwiona jest jego obsługa techniczna.

Marex 440 Gourmet Cruiser – wnętrze pokładu dolnego

Testowany przez nas Marex 440 zabudowany był w układzie z trzema kajutami sypialnymi o dwoma łazienkami. Dziobowa, armatorska jest duża, wygodna z pełną wysokością stania i z własną łazienką.

Dwie tylne położone są symetrycznie w środkowej części i schowane pod pokładem kokpitu centralnego. Przy wejściu mamy pełną wysokość stania, natomiast nad łóżkiem sufit jest wyraźnie obniżony. Typowe rozwiązanie dla jachtów z tego segmentu. Tutaj jednak, z uwagi na duże gabaryty, mamy w nich wyjątkowo dużo przestrzeni. Kajuty gościnne mają wspólną łazienkę.

Obie kabiny toaletowe są duże, z pełną wysokością stania i bardzo wygodne.

Marex 440 Gourmet Cruiser – wrażenia z pływania

Na testy zostaliśmy zaproszeni w gronie jurorów konkursu BOB Award do Kowna. Jacht został zgłoszony do kolejnej edycji konkursu w 2024 roku. Dla mnie jednak akwen, na którym przeprowadzaliśmy próby, czyli sztuczne jezioro przy zaporze w Kownie miało również aspekt sentymentalny. To tutaj 13 lat temu kończyliśmy I etap naszego dziewiczego (pierwszego po II wojnie światowej) przejścia dużym jachtem motorowym (Sun Camper 30) z Augustowa, przez rzekę Niemen do morza Bałtyckiego. Dużo tutaj się zmieniło od tego czasu. Powstały nowe mariny, cumuje sporo jachtów, ale sam akwen pozostaje bardzo urokliwy.

Pomimo chłodu i późnej pory roku nasze próby trwały wyjątkowo długo. Nikomu z nas nie spieszyło się zakończyć pływanie, było zbyt przyjemnie na wodzie. Do portu wróciliśmy, gdy na wodzie zrobiło się kompletnie ciemno. 

Nasz pierwsze wrażenia, to poczucie niesamowitego komfortu na pokładzie. Widać, że projektanci „dobrze odrobili” założone zadanie. Jacht nie jest demonem szybkości i dynamiki, ale też nie do tego został stworzony. Ani maksymalna szybkość ok. 35, do której udało nam się go rozpędzić, ani czas 45 s, których potrzebowaliśmy do osiągnięcia tej prędkości, mówiąc kolokwialnie „nie rzucają na kolana”. Ale już komfort jazdy, wyjątkowo cicho na pokładzie oraz we wnętrzu kokpitu centralnego, a także łatwość prowadzenia, budzą respekt i docenienie. Duży plus w ocenie jakości podróżowania.

Jacht może być poruszany różnymi zestawami napędowymi. Oprócz IPS, który był zastosowany na testowanym egzemplarzu, możemy zamówić ze stern-drive’em, a nawet z wałem prostym. Ten ostatni jednak wymaga małej przebudowy w części podwodnej kadłuba. Niemniej na życzenie klienta wszystko jest do zrobienia. Nam jednak wydaje się, że układ IPS jest najbardziej wydajny i ekonomiczny, a przy tym zapewnia doskonałą manewrowalność. Dodajmy, że stocznia oferuje wyposażenie jachtu jedynie w silniki wysokoprężne.

Na maksymalnych 3600 obr./min i 35 w szybkości, poziom hałasu osiągał zaledwie 75 dB. Jazda z maksymalną prędkością, to jednak wysokie spalanie, o czym warto pamiętać. Choć diesle Volvo Penta są dosyć ekonomiczne zużywaliśmy wtedy prawie 184 l/h. Jazda z szybkością cruisingową ok. 28 w i 3100 obr./min, to dużo mniejszy wydatek na paliwo. Nasze silniki potrzebowały wtedy 138 l/h, a poziom hałasu spadł do 73 dB. Jeszcze lepiej jest płynąć z mniejszą szybkością podróżną ok 23,5 w. Spalanie zmniejsza się do ok. 100 l/h, a poziom hałasu spada do 71 dB.

Za osiągane parametry nautyczne oraz łatwość w prowadzeniu, jacht otrzymał od nas najwyższe oceny. 

Marex 440 Gourmet Cruiser – podsumowanie i ocena

Czy testowany Marex 440 Gourmet Cruiser zdobędzie laury w konkursie BOB Award, czas okaże. Przed nami jeszcze kilka miesięcy testów i prób różnych konkurentów norweskiego jachtu motorowego. Jedno co można powiedzieć to to, że nam się podobał. Jacht jest wygodny, ładnie i dokładnie wykończony, z dużą dbałością o szczegóły.

Przed próbami nawodnymi zwiedzaliśmy samą stocznię w Kownie, oprowadzeni przez jej właściciela. Nowoczesny zakład robi bardzo pozytywne wrażenie. Jest czysto, o co w zakładach produkujących laminaty naprawdę trudno. Cykl produkcyjny, oprócz zastosowania nowoczesnych technologii, jest perfekcyjnie rozwiązany, a nad efektem końcowym czuwają doskonali fachowcy. Dodajmy fachowcy, którzy sami byli producentami, poza tym doskonałymi żeglarzami i traktują wytwarzane łodzie jak własne „dzieci”. To bardzo ważne dla norweskich właścicieli, że mogą w 100 procentach zaufać najważniejszym pracownikom. Tylko w ten sposób osiąga się najważniejsze cel jakim jest finalny, wysokiej klasy jacht.

Marex 440 Gourmet Cruiser

Dane techniczne:

długość całkowita kadłuba13,70 m
szerokość całkowita4,27 m
zanurzenie1,00 m (w zależności od rodzaju napędu)
masaCa 13 000 kg
liczba kajut sypialnych2 lub 3
liczba kabin toaletowych
rodzaje napędów2 x Volvo Penta D6-440HP DPI Sterndrive2 x Volvo Penta D6-480HP IPS-6502 x Volvo Penta D6-480HP V-Drive
zbiornik paliwa2 x 595 l
zbiornik wody780 l
zbiornik wody szarej335 l
kategoria projektowa CE
konstruktorbiuro projektowe stoczni/ VOM Creations Yacht Design
Architektura morskaNikl Design and Engineering by Alpha Creations
producentMarex Boats, UAB
więcej:https://marex.no/dealer/marex-lithuania/

Jednostka napędowa (w testowanym jachcie)

Volvo Penta IPS, 2 x D6 480 KM, wysokoprężny, turbodoładowany, common rail, z układem przeniesienia napędu IPS oraz joystickiem
pojemność skokowa5500 cm3
masa silnika790 kg
moc maksymalna480 KM/353 kW
maksymalne obroty3700 obr./min
liczba cylindrówR6
alternator12 V/150 A lub 24 V/80 A
cena łodziod ok. 780 tys. euro (plus VAT)

Tekst Stanisław Iwiński, zdjęcia materiały firmowe/Stanisław Iwiński.

 

Autopromocja