Międzynarodowa Federacja Motorowodna – Union Internationale Motonautique (UIM) -ogłosiła wyniki organizowanego co roku konkursu fotograficznego, UIM Photographic Contest. Wśród nagrodzonych zdjęć znalazły się dwie prace mojego autorstwa.

Fotograficzny konkurs UIM organizowany jest już od 24 lat. W konkursie mogą brać udział tylko fotografie wykonane podczas imprez sportowych zorganizowanych w minionym sezonie, według zasad i pod patronatem UIM, znajdujących się w oficjalnym kalendarzu UIM Racing Calendar.

Konkurs stale ewoluuje i dostosowuje się do ostatnich trendów w sporcie motorowodnym. W ostatniej edycji konkurs rozegrano w 8 kategoriach: Open, Young Racing, Circuit Racing, Aquabike Class Pro, MotoSurf, Offshore Racing, Racing Atmosphere & Compositions, Retouched photographs.

UIM Photographic Contest – zasady konkursowe

Kategoria Open, to jedyna kategoria, w której dopuszczone są prace wykonane na innych imprezach, niż te pod egidą UIM. W 2021 utworzono kategorię MotoSurf, ze względu na rosnącą popularność tego sportu i dołączenie tej dyscypliny wyścigów do kalendarza imprez rozgrywanych według zasad UIM.

Wśród nadesłanych prac wybierane są trzy najlepsze z każdej kategorii i podobnie jak w wyścigach, nagradzane są medalami: złotym, srebrnym i brązowym. Spośród wszystkich nagrodzonych prac jury wybiera jedną, która zostaje zwycięzcą całej edycji konkursu.

Autor zwycięskiej pracy zostaje zaproszony, wraz z osobą towarzyszącą, na doroczną Galę Motorowodnych Mistrzów Świata, która zazwyczaj organizowana jest w Monaco, w jednym z luksusowych hoteli. Czasem w innej, niemniej prestiżowej lokalizacji, jak np. Muzeum Olimpijskie w Lozannie czy też luksusowy resort w Emiratach Arabskich.

UIM Photographic Contest – zwycięzca konkursu

Główną nagrodę w tegorocznej edycji konkursu zdobył czeski fotograf, Marek Paulicek, za zdjęcie wykonane podczas Grand Prix Czech UIM MotoSurf World Championship. Zdjęcie to zdobyło też złoty medal w kategorii Retouched photographs.

UIM Photographic Contest – 2 srebrne medale Arka Rejsa

Naszemu redakcyjnemu koledze udało się wywalczyć dwa srebrne medale w kategoriach: Aquabike Class Pro i Racing Atmosphere & Compositions.

Oba zdjęcia zostały wykonane podczas imprez rozegranych w zeszłym roku, w Polsce. Zdjęcie w kategorii skuterów wodnych zrobił podczas Mistrzostw Europy zorganizowanych pod koniec czerwca w Ełku, natomiast fotografia nagrodzona w kategorii Racing Atmosphere, została wykonana w Augustowie, podczas zawodów Orlen Necko Endurance.

Ostatnie dwie edycje konkursu były nie lada wyzwaniem dla jego organizatorów. Większość imprez sportowych było odwołanych, a podróże mocno utrudnione. Efektem jest np. brak rozstrzygnięcia w kategorii Young Racing.

Na szczęście wygląda na to, że rozpoczynający się właśnie sezon wyścigów motorowodnych będzie już w znacznie lepszej formie, niż ostatnie dwa lata i kolejna edycja fotograficznego konkursu UIM znowu będzie obfitowała w wiele ciekawych fotografii, które solidnie utrudnią decyzję jurorom konkursu.

Serdeczne gratulacje dla naszego redakcyjnego kolegi. Brawo Arek!

 

Autopromocja