7 lipca zakończyły się regaty ENERGA NORD CUP Gdańsk 2024. 19-ta edycja wydarzenia pobiła wszelkie dotychczasowe rekordy frekwencji. W tym roku w imprezie wzięło udział 1305 żeglarzy na 809 łódkach. Organizatorzy, AZS COSA Galion na Górkach Zachodnich i Yacht Club Gdańsk ocierają pot z czoła i oczy ze zdumienia. 

Na wodzie ścigało się 26 klas, rozdano medale w ponad 100 klasyfikacjach, nad przebiegiem wyścigów czuwała 36-cio osobowa ekipa sędziowska, kolejnych 10 osób obsługiwało żeglarzy na brzegu, a kolejnych 10 w obsłudze organizacyjnej. Podczas gdańskich regat odbyły się dwie imprezy w randze Pucharu Europy (klasy ILCA i Snipe) i kolejne dwie w randze Mistrzostw Polski (Morskie ORC i długodystansowe MP klasy Delphia24).

PO PROSTU TŁOK 

19 edycja regat ENERGA NORD CUP Gdańsk 2024 była wyjątkowa, bo rekordowa pod względem frekwencji. 

– Odwiedziło nas tak wielu żeglarzy na tak wielu łódkach, że sami jesteśmy zszokowani. – mówił po imprezie Michał Korneszczuk z Yacht Club Gdańsk. – Super było widzieć wszystkie dobrze nam znane twarze, ale było też dużo „nordcupowych” debiutantów. Mieliśmy bardzo dużo pracy, ale wysoka frekwencja to nasza największa nagroda! Przypomina mi się, jak w pierwszej edycji w 2006 roku na starcie, wtedy jeszcze w Jastarni, stanęło 17 jachtów. – dodaje ze śmiechem.

Przy takiej liczbie uczestników woda na Zatoce Gdańskiej aż roiła się od żagli, mimo tego, że impreza trwała aż 17 dni. Na wodę wychodziło mnóstwo łodzi – podczas pierwszego weekendu jednocześnie ścigało się aż 9 klas: (RS21, Nacra 15, Hobie Cat 16, F18, FD, Europa, Finn, OSF i L’Equipe), potem przyszła pora na wyścigi najliczniejszych flot; ILCA (208 zawodników) czy Optimist (265 najmłodszych zawodników). 

NIE ZABRAKŁO EMOCJI PODCZAS WYŚCIGÓW JACHTÓW MORSKICH. 

Mniej liczne, ale bardzo wymagające i emocjonujące były wyścigi jachtów morskich. W nocnym, długodystansowym ORVALDI B8 RACE wystartowało 19 dużych morskich jednostek.  Przy silnym wietrze wypłynęły aż za półwysep Hel, popędziły w kierunku platformy B8 i powróciły na metę na Wiśle Śmiałej. Jako pierwszy przekroczył ją jacht „GLOBE” z czasem 13 godzin 1 minuta i 2 sekundy.

W ostatnich dniach czerwca jachty morskie spotkały się, aby rozegrać Pantaenius Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC, wspierane organizacyjnie przez Polski Związek Żeglarski, a następnie kultowy wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna oraz Pantaenius NORD CUP Classic ORC, KWR i Open

Podczas Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC jednostki płynęły przez zatokę zawracając dopiero za Helem. Najdłuższa trasa wyniosła aż 55 mil morskich. Najszybsze jachty zdążyły bezpiecznie wrócić na metę w Gdańsku w piątek 28 czerwca do godziny 18.00, jednak tego popołudnia nad Trójmiastem przechodziły burze i wiele załóg musiało się zmierzyć z nimi na trasie. Podczas wyścigu zatonął niestety jacht “DUŻY PTAK“. Nikomu nic się nie stało, cała załoga została bezpiecznie podjęta dzięki szybkiej reakcji i sportowej postawie załóg jachtów “ZOLTAR” oraz “IRS CHALLENGER“. Obie załogi zostały nagrodzone tytułami BOAT OF THE REGATTA. Nagroda ta jest przyznawana przez organizatorów za niezwykłe osiągnięcia sportowe lub wzorową postawę żeglarzy w duchu fair play. 

Kolejnego dnia odbył się legendarny, łączący żeglarzy z różnych środowisk, wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna.Wzięło w nim udział 37 jednostek. Przechodni puchar wygrał ten, kto pokonał trasę najszybciej i przez kolejny rok bursztynowy Neptun należy do załogi jachtu SCAMP 3 i skippera Witolda Karalowa. Pomysłodawcą tego wyścigu w 2010 roku był Mateusz Kusznierewicz, który tak podsumowywał wyścigi jachtów morskich, w których brał udział żeglując na jachcie „ASPIRE” (zwycięzca MŻMP ORC B).

– To było bardzo intensywne żeglowanie, nie tylko w Gdańsku, ale też w Sopocie, Gdyni, byliśmy nawet za Helem. – mówił Mateusz Kusznierewicz. – Były świetne warunki, ale podczas burz zanotowaliśmy rekordową siłę wiatru. Na rywalizujących łódkach był pełen przekrój fantastycznych żeglarzy, mężczyzn i kobiet, młodych i bardziej doświadczonych, byli nawet seniorzy. To były bardzo udane regaty!

NA ZATOCE GDAŃSKIEJ JEST PO PROSTU PRZYJEMNIE

Na ENERGA NORD CUP Gdańsk po dłuższej przerwie gościły klasa Omega i Nautica 450. Ścigały się dobrze znane klasy Micro i 420, a w ostatni weekend na zatoce szaleli żeglarze z klas 49er, 420, Snipe i Korsarz. Na regatach nie zabrakło zawodników z całej Polski, byli też goście z zagranicy. Imprezę odwiedzili żeglarze z Czech, Litwy, Łotwy. Ale faktem jest, że pływanie na gdańskim akwenie cieszy najbardziej lokalnych żeglarzy. 

– Bardzo się cieszę z tego, że klasa Omega po tyku latach nieobecności wróciła na gdańskie regaty. – mówił Marcin Styborski z PG Racing startujący w klasie Omega Sport. – W końcu jest to akwen mojej załogi, wszyscy jesteśmy z Gdańska, tu studiujemy i pracujemy. A ściganie się na Zatoce jest po prostu bardzo przyjemne! – mówił zawodnik z klubu Politechniki Gdańskiej.

Podobne odczucia ze startów w ENERGA NORD CUP Gdańsk miał Stanisław Klimaszewski, zwycięzca w klasie ILCA 7. To prawdziwy recydywista jeśli chodzi o udział w gdańskich regatach. 

– Co roku jestem tu na Górkach Zachodnich i zawsze wracam na tę imprezę z taką samą chęcią, to już chyba moje ósme regaty NORD CUP.– cieszył się ze zwycięstwa po zakończonych wyścigach. – To było bardzo dobre ściganie, liczę na to, że w przyszłym roku poziom będzie równie wysoki. Świetnie jest brać udział w tak prestiżowej imprezie jak Puchar Europy na „własnych” wodach, w Gdańsku. A Górki Zachodnie to po prostu świetny akwen, żeby się wyszaleć na wodzie.

NAJLEPSZA BAZA DLA ŻEGLARZY

Podczas ceremonii zakończenia regat AZS COSA Galion odwiedził przedstawiciel sponsora tytularnego Energa z Grupy Orlen, Wiceprezes Zarządu Piotr Szymanek, który wręczał żeglarzom nagrody. Dzięki wsparciu sponsorów impreza kwitnie również, jeśli chodzi o atrakcje dla żeglarzy. Oprócz zwycięstw i frajdy ze ścigania były nagrody, liczne losowania, upominki dla żeglarzy, imprezy dla uczestników. Baza regat zapewnia możliwość zakwaterowania uczestników nawet najliczniejszych klas w jednym miejscu.

Z perspektywy swojej klasy patrzył na całe wydarzenie Tomasz Figlerowicz, prezydent Polskiej Klasy Optimist – Dla mnie ważne jest, że dzieci mogą być tutaj razem, integrują się, mieszkają i spędzają czas po wyścigach w jednym miejscu, które oferuje świetne warunki, boiska i inne atrakcje. To jest wielki bonus tych regat i AZS COSA Galion. To się nie zdarza gdzie indziej, zwykle dzieci są w różnych hotelach i zaraz po regatach rozjeżdżają się, nie ma jak się poznawać. Regaty ENERGA NORD CUP Gdańsk to jest świetny przykład imprezy, która się rozwija i z roku na rok podnosi swój prestiż.  – chwalił organizatorów.

Organizatorzy zaś nie kryli zadowolenia, zarówno z popularności regat jak i z atmosfery. 

– Dziękujemy wszystkim za ostatnich 17 dni, ekipie organizacyjnej, naszym licznym sponsorom i partnerom, bez których ta impreza nie mogłaby się odbywać i rozwijać. No i zawodnikom za tak liczne uczestnictwo! – mówił na koniec Michał Korneszczuk z YCG – Nie popadając w manię wielkich liczb dla mnie ważne jest to, że wciąż żywy jest pierwotny duch naszych regat. Ten duch to spotkania naprawdę topowych żeglarzy z tymi, którzy przyjeżdżają tu w klasach amatorskich, żeby spotkać się ze znajomymi dzielącymi ich pasję. Możemy tu spotkać wielu zawodowców, ale też takich żeglarzy, którzy po prostu kochają żeglarstwo i uprawiają je wyłącznie dla siebie. Spragnionych spotkań i rywalizacji już teraz zapraszamy za rok na 20-tą jubileuszową edycję regat ENERGA Nord Cup Gdańsk w terminie 27.06-13.07.2025.

ZWYCIĘZCY W POSZCZEGÓLNYCH KLASACH i WYŚCIGACH

Pełne wyniki na https://www.upwind24.pl/nord-cup-2024

B8 Race:

OPEN: GLOBE Zbigniew Gutkowski 

ORC A: SAILING FACTORY sternik Jacek Chabowski

ORC B: DOUBLE SCOTCH sternik Przemysław Rzepecki

KWR: ELJACHT Tomasz Jankowski

Długodystansowe Mistrzostwa Polski D24:  Jakub Malicki, Kacper Malicki, Paweł Żelazny, Agata Węgrzyniak (KKŻ KAPER Kętrzyn) 

Pantaenius Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC FC 

ORC A: SCAMP 3 – Witold Karalow 

ORC B: ASPIRE – Jacek Nowak

ORC C: Neoprofil – Piotr Adamowicz

Pantaenius NORD CUP CLASSIC

OPEN A: Fast Forward – Tomasz Nagas

OPEN B: GLOBE – Szymon Gutkowski

ORC A: ASPIRE – Jacek Nowak

ORC B: Neoprofil – Piotr Adamowicz

ORC C: Neoprofil – Piotr Adamowicz

KWR: Orka – Alfred Sosgórnik

WYŚCIG O BURSZTYNOWY PUCHAR NEPTUNA

SCAMP 3 – Witold Karalow z czasem 2 godziny 37 minut 56 sekund 

Finn: Bartosz Szydłowski (Sailing Legia)

Open Skiff

do lat 12 : Aleksander Grygolowicz (JUNGA / Olsztyński Klub Żeglarski)

do lat 15 : Filip Słomka-Polonis (KŻ Horn Kraków)

do lat 17 : Hubert Staroń (KŻ Horn Kraków)

FD: Paweł Żebrowski / Tomasz Kledzik (AKŻ ’90 Wałcz/Stowarzyszenie Klasy FD)

RS21 Cup : Tadas Zizys z załogą (nr na żaglu LTU 248).

Nacra 15: Józef Krasowski / Michał Trafalski (Klub Żeglarski UKS Navigo)

HC-16: Tomasz Mostowski / Marta Mostowska (Sail & Ski Klub Warszawa / PHCA)

F18: Adam Gadomski / Hubert Zaborowski (Pomerania Catamaran Club)

L’Equipe  : Gabriela Kiewisz / Maja Wiszniewska (Nauticus L’equipe Team)

Europa: Weronika Folmer Sailing (KST Elektryk Grudziądz)

ILCA

ILCA 4: Rokas Risma (Litwa)

ILCA 6: Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń)

ILCA 7: Stanisław Klimaszewski (Energa Giżycka Grupa Regatowa)

Omega Sport:   Kamil Ortyl, Marek Gozłowski, Robert Zawadowicz (Vector Sails Racing Team) 

Omega Standard:  Filip Kurczewski, Robert Kurczewski, Jan Kurczewski 

Micro:  Tomasz Szychowiak, Łukasz Paszko, Filadelfia Bachorz (77 racing) 

Nautica 450:  Krzysztof Maksymowicz, Łukasz Maksymowicz (Sailing Legia) 

D24:  Jakub Malicki, Kacper Malicki, Paweł Żelazny, Agata Węgrzyniak (KKŻ KAPER Kętrzyn) 

OPTIMIST

OPP A Zofia Brdulak (Energa Giżycka Grupa Regatowa i Stanisław Nosol (Optimist CHKŻ Chojnice)

OPP B Alicja Tychmanowicz (OŚ AZS Poznań i Stanisław Olszanowski (OŚ AZS Poznań).

49er: Adam Głogowski i Maciej Krusiec (Nauticus 49er Sailing Team)

420: Jakub Częczek i Antoni Muszyński (Mrągowska Grupa Regatowa)

Snipe: Jan Sibilski i Bartosz Napierała (ŻLKS Poznań)

Korsarz: Robert Kłakulak i Piotr Kamiński (LKS Charzykowy i Chojnicki Klub Żeglarski)

Sponsor Tytularny ENERGA NORD CUP Gdańsk 2024: Energa SA 

Partnerzy Główni: Pantaenius Poland, Miasto Gdańsk

Sponsorzy Główni: Ziaja Polska, Orvaldi Power Protection

Patron: Akademicki Związek Sportowy

Sponsorzy: Vector Sails, Helly Hansen, Garmin Polska, Flota-Online, Harken Polska, Auto Podlasie, CODE ZERO, Investa Sp z o.o.,

Partnerzy: PoZŻ, Pomorskie, Gdański Ośrodek Sportu, Pomorska Federacja Żeglarska, Puchar Zatoki Gdańskiej,

Organizatorzy: Yacht Club Gdańsk, AZS COSA Galion

Organizator wspierający: Polski Związek Żeglarski

Patroni medialni: Radio Gdańsk, zeglarski.info, Magazyn Wiatr, Prestiż, tawernaskipperów.pl, sail.24, facebook.com/zeglarstwo, yachtsmen.eu, trojmiasto.pl

Materiał prasowy Organizatora. Zdjęcia Bartosz Modelski.

 

Wcześniejsze informacje

Z radosnymi uśmiechami na twarzach zawodników, trenerów i rodziców zakończyły się najweselsze regaty na Zatoce Gdańskiej – Vector Sails Optimist Cup! Podczas trzech dni z bardzo zmienną pogodą, deszczem i trudnymi warunkami wiatrowymi rozegrano siedem wyścigów dla najmłodszych żeglarzy. W regatach wzięło udział aż 270 łódek!

Było trudno i tłoczno, ale najmłodsi żeglarze dali radę! Vector Sails Optimist Cup podczas ENERGA NORD CUP Gdańsk 2024. 

Z kręcącymi powiewami o zróżnicowanej sile, opadami deszczu i niską jak na początek lata temperaturą najlepiej poradzili sobie w grupie OPP A Zofia Brdulak (Energa Giżycka Grupa Regatowa i Stanisław Nosol (Optimist CHKŻ Chojnice), w grupie OPP B Alicja Tychmanowicz (OŚ AZS Poznań i Stanisław Olszanowski (OŚ AZS Poznań). 

– Tu, podczas ENERGA NORD CUP Gdańsk byłem trenerem zastępczym dla klubu HKŻ Chojnice i zajmowałem się piątką zawodników. – mówił Tytus Butowski żeglujący w klasie 49er, mistrz Europy w klasie Optimist 2013. –  Dla mnie to świetne doświadczenie zmienić perspektywę, być jako trener na pontonie czy spotkać moich byłych mentorów. Bardzo się cieszę, bo mój zawodnik wygrał regaty w grupie A i mam nadzieję, że dołożyłem do tego zwycięstwa swoją cegiełkę. Cała moja grupa, niezależnie od uzyskanego wyniku, bardzo wiele się nauczyła. Ja osobiście uwielbiam żeglować w Gdańsku, tu są zawsze ciekawe i bardzo różnorodne warunki. Świetnie, że tak duże regaty są organizowane właśnie tu na Górkach Zachodnich. 

Niektórzy uczestnicy byli już całkiem dobrze zaznajomieni z morzem. Dla tych, którzy trenują zwykle na jeziorach, zmienne warunki, duża fala i silny wiatr były dużym wyzwaniem i trudno im było pływać na równym poziomie. Widać to było zwłaszcza podczas pierwszego wyścigu, kiedy przyszła chmura ze szkwałem i kilka łódek się przewróciło. Karol Grześ (TKŻ Toruń), który ma zaledwie 8 lat, a już 2 lata pływa na Optimiście, mimo przeciwności walczył dzielnie. 

– Żeglowało mi się bardzo dobrze, ale nie jestem rozpływany na morzu i fale są duże, wiatr też i to jest trudne. Ale najbardziej lubię właśnie samo ściganie się! Dziś wyprzedził mnie kolega i walczyłem, ale nie udało mi się go wyprzedzić i byłem trzeci. Ale w dwóch wcześniejszych wyścigach byłem przed nim. – podsumowywał swoje starty Karol.

Z zupełnie innej perspektywy niż osiągane przez młodych żeglarzy wyniki patrzył na całe wydarzenie Tomasz Figlerowicz, prezydent Polskiej Klasy Optimist. 

 – Dla mnie ważne jest, że dzieci przez trzy dni są tutaj razem, integrują się, mieszkają i spędzają czas po wyścigach w jednym miejscu, które oferuje świetne warunki, boiska i inne atrakcje. To jest wielki bonus tych regat i AZS COSA Galion. To się nie zdarza gdzie indziej, zwykle dzieci są w różnych hotelach i zaraz po regatach rozjeżdżają się, nie ma jak się poznawać. – chwalił organizatorów – Zapraszamy też widzów na Górki Zachodnie w Gdańsku na przyszły rok! Proszę zobaczyć jak dzieci pływają, to są naprawdę piękne widoki. 270 łódek w jednej klasie to pobity rekord frekwencji na regatach! Regaty ENERGA NORD CUP Gdańsk to jest świetny przykład imprezy, która się rozwija i z roku na rok podnosi swój prestiż.

Dziękujemy za wsparcie firmie Vector Sails, tytularnemu Sponsorowi zmagań w klasie Optimist. 

Sponsorem tytularnym wydarzenia jest Energa z Grupy Orlen.

Pełne wyniki nahttps://www.upwind24.pl/nord-cup-2024/results.

Relacja z zakończenia na naszym kanale na YouTubehttps://www.youtube.com/live/6tMDokLyBks?si=Y-LnyU6vKgTwWq3P

Materiał prasowy Organizatora. Foto: Bartosz Modelski Sail Spotting 

Wcześniejsze in formacje:

ENERGA NORD CUP Gdańsk 2024 – III Etap. Silny wiatr nie sprzyjał każdemu

Wiele się działo na Zatoce Gdańskiej w drugi weekend regat ENERGA NORD CUP Gdańsk 2024. W piątek rozegrano długodystansowe wyścigi w ramach Pantaenius Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC FC, a w sobotę do morskich jachtów dołączyły regaty klas Omega, Micro i Nautica 450. 

Kolejny etap wyścigów, wspierany organizacyjnie przez Polski Związek Żeglarski, rozpoczął się w piątek o godzinie 10.00, kiedy morskie jednostki wystartowały z akwenu w pobliżu plaży Gdańsk Stogi i płynęły przez zatokę zawracając dopiero za Helem. Najdłuższa trasa wyniosła aż 55 mil morskich! Najszybsze jednostki biorące udział w tym długodystansowym piątkowym wyścigu zdążyły wrócić na metę w Gdańsku do godziny 18.00, jednak wiele załóg zmagało się z bardzo silnymi burzami znacznie dłużej. Podczas wyścigu zatonął niestety jacht “DUŻY PTAK“. Cała załoga została bezpiecznie podjęta dzięki sportowej postawie załóg jachtów “ZOLTAR” oraz “IRS CHALLENGER”,które bez wahania ruszyły na pomoc. 

W sumie podczas trzech dni Pantaenius Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski ORC FC rozegrano 6 wyścigów dużych jachtów. W grupie ORC A zwyciężył jacht SCAMP 3 dowodzony przez Witolda Karalowa, w grupie ORC B – załoga ASPIRE ze skipperem Jackiem Nowakiem, w grupie C jacht Neoprofil z załogą Piotra Adamowicza

– To było bardzo intensywne żeglowanie, nie tylko w Gdańsku, ale też w Sopocie, Gdyni, byliśmy nawet za Helem! – podsumował trzy dni wyścigów Mateusz Kusznierewicz, który żeglował na zwycięskiej ASPIRE. – Muszę pochwalić moją siedmioosobową załogę, bo naprawdę dużo się działo na łódce. Były świetne warunki, ale spotkały nas także silne burze, podczas których zanotowaliśmy rekordową siłę wiatru. To były bardzo udane regaty, na rywalizujących łódkach był pełen przekrój świetnych żeglarzy mężczyźni i kobiet, młodych i bardziej doświadczonych, a nawet seniorzy, jak legenda pan Czesław Perlicki, którzy ma ponad 80 lat! Mam nadzieję, że spotkamy się tu na Zatoce Gdańskiej już za rok! 

Udana żeglarska sobota 

W sobotę na Zatoce zaroiło się od żagli. Obok jachtów morskich, które rozgrywały wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna i Pantaenius NORD CUP CLASSIC pojawiły się na akwenie także inne klasy jak Omega, Micro i Nautica 450, a także klasa Delphia24 rozgrywająca Długodystansowe Mistrzostwa Polski.  Dla mniejszych łódek okazał się to jedyny dzień, kiedy udało się pościgać. Zbyt silny wiatr w niedzielny poranek zakończył zmagania klas i sobotnie wyniki stały się ostatecznymi. Mimo to były to udane regaty, zwłaszcza, że klasa Omega czy Nautica 450 miały okazję powrócić na ENERGA NORD CUP Gdańsk po dłuższej przerwie. 

– Bardzo się cieszę z tego, że klasa Omega po tyku latach nieobecności wróciła na gdańskie regaty. – mówił Marcin Styborski z klubu Politechniki Gdańskiej PG Racing startujący w klasie Omega Sport. – W końcu jest to akwen mojej załogi, wszyscy jesteśmy z Gdańska, tu studiujemy i pracujemy. A ściganie się na Zatoce jest po prostu bardzo przyjemne! – cieszył się żeglarz, którego załoga zdobyła 3 miejsce w swojej klasie. – W sumie rozegraliśmy cztery wyścigi, w pierwszych dwóch raczej szukaliśmy naszego rytmu, ale dwa kolejne udało się skończyć na pierwszym i drugim miejscu i to wystarczyło, żeby wskoczyć na podium. 

Legendarny wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna 

W sobotę odbył się także wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna, którego pomysłodawcą w 2010 roku był Mateusz Kusznierewicz. To wyścig łączący żeglarzy z różnych środowisk. W tych wyjątkowych regatach możemy zobaczyć żeglarzy startujących na jachtach jednokadłubowych, katamaranach, a czasem nawet na deskach z żaglem lub latawcem. Przechodni puchar wygrywa ten, kto pokona trasę najszybciej! W tym roku w zmaganiach wzięło udział 37 jednostek, a bursztynowy Neptun należy przez kolejny rok do załogi jachtu SCAMP 3 i skippera Witolda Karalowa

Co dalej podczas ENERGA NORD CUP Gdańsk?

1 lipca to chwila oddechu od żeglarskich zmagań, a w dniach 2-4 lipca na akwenie zobaczymy całe mnóstwo najmłodszych żeglarzy, dla których morskie warunki to prawdziwy test umiejętności. Trzymamy kciuki za dobrą pogodę dla klasy Optimist. 

Sponsorem tytularnym wydarzenia jest Energa z Grupy Orlen. 

Materiał prasowy Organizatora regat. Zdjęcia Bartosz Modelski.

Poprzednie informacje

ENERGA NORD CUP Gdańsk 2024 – W Gdańsku zakończył się prestiżowy Puchar Europy w klasie ILCA

Na trwających 17 dni regatach ENERGA NORD CUP Gdańsk zakończył się właśnie Puchar Europy EurILCA Poland.  W wyścigach w tej klasie wzięło udział 208 zawodników z 7 krajów. Rokas Risma z Litwy zdominował flotę ILCA 4, Wika Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń) zdobyła złoto w ILCA 6, a zwycięzcą ILCA 7 został Stanisław Klimaszewski (Energa Giżycka Grupa Regatowa).

Pierwszego dnia wiatr był bardzo słaby, zmienny i warunki były dość wymagające, przez co flota cały czas się tasowała. Popołudniowa bryza zapewniła fenomenalne warunki podczas drugiego dnia, wiało 12-15 węzłów wiatru ze wschodu i fale była takie, jakie żeglarze lubią najbardziej. Trzeciego dnia nie udało się niestety rozegrać zaplanowanych wyścigów i regaty w klasie ILCA skończyły się wynikami z drugiego dnia. Rozegrano więc w sumie po 6 wyścigów w klasie ILCA 6 i ILCA 7, oraz 5 wyścigów w klasie ILCA 4. Było bardzo dużo falstartów, a warunki wymagały uważnej obserwacji akwenu. Przy słabszym wietrze lepiej radziły sobie żeglarki i w rezultacie więcej kobiet niż znalazło się w czołówce floty. 

– Warunki były zmienne, przez co jednego dnia wyścigi były dla mnie trudne, a przy stabliniejszym wietrze poszło mi świetnie. – relacjonował Jacek Kalinowski (CHKŻ Chojnice), który zajął piewsze miejsce w klasie ILCA 6 w kategorii mężczyźni i drugie w klasyfikacji generalnej. – To były były dla mnie regaty treningowe przez Mistrzostwami Świata Juniorów i jestem zadowolony z wyniku. Poprawiłem swoje błędy z poprzednich startów, żałuję jedynie falstartu.

Wiktoria Gołębiewska (UKŻ Wiking Toruń) zwycięzyła w klasyfikacji generalnej ILCA 6. Wcześniej podczas ENERGA NORD CUP Gdańsk 2024 Wika wystartowała także w inauguracyjnym wyścigu Orvaldi B8.

– To była pierwsza taka moja wyprawa, że jestem na jachcie i nie widzę lądu. Było mi bardzo zimno i może przez to moje doświadczenie nie było tak wspaniałe jak mogło być. – relacjonowała swoje wrażenia z długodystansowego, nocnego wyścigu na Bałtyku. – Teraz na ILCE pomału wracam, bo pięć tygodni nie żeglowałam i jestem trochę „zardzewiała”. Cieszę się, że rozpoczynam moją kolejną kampanię przed olimpiadą w Polsce, ale też podchodzę do moich startów z dużym dystansem i bez wygórowanych oczekiwań. Cieszę się, że w mojej klasie jest bardzo dużo młodych żeglarzy, którzy stawiają mi wyzwania. Bo to znaczy, że w przyszłości będę miała grupę, z którą mogę rywalizować o Igrzyska Olimpijskie. 

Zadowolenia ze startów w ENERGA NORD CUP Gdańsk nie krył Stanisław Klimaszewski, zwycięzca w klasie ILCA 7. To prawdziwy recydywista jeśli chodzi o udział w gdańskich regatach: 

– Co roku jestem tu na Górkach Zachodnich i zawsze wracam na tę imprezę z taką samą chęcią, to już chyba moje ósme regaty NORD CUP. Moim celem w tym roku było pływać równo w każdym wyścigu i zaliczać jak najlepsze miejsce. I udało się. – cieszył się ze zwycięstwa po zakończonych wyścigach. – To było bardzo dobre ściganie, zwłaszcza drugiego dnia kiedy trochę przywiało. Liczę na to, że w przyszłym roku będziemy mogli ścigać się na równie wysokim poziomie. Świetnie jest brać udział w tak prestiżowej imprezie jak Puchar Europy na „własnych” wodach, w Gdańsku, w którym mieszkam

Film podsumowujący EurILCA Europa Cup Poland na ENERGA NORD CUP Gdańsk 2024:

https://www.facebook.com/NORDCUP/videos/977745013826404

Co jeszcze czeka nas podczas 19 edycji ENERGA NORD CUP Gdańsk 2024?

28-30 czerwca Pantaenius Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC

29 czerwca wyścig o Bursztynowy Puchar Neptuna

29-30 czerwca Pantaenius NORD CUP Classic ORC, KWR i Open a także Omega, Nautica 450, Micro i Delphia24 (Długodystansowe Mistrzostwa Polski)

2-4 lipca Optimist A i B

5-7 lipca 420, 49er i Słonka

6-7 lipca Korsarz i zakończenie regat

Materiał prasowy Organizatora Regat. Zdjęcia Bartosz Modelski.

Wcześniejsze informacje:

ENERGA NORD CUP Gdańsk 2024 – I etap

Zakończył się pierwszy etap dziewiętnastej edycji najpopularniejszych w Polsce regat ENERGA NORD CUP Gdańsk 2024. W weekend żeglarze na akwenie w Górkach Zachodnich zmagali się z silnym wiatrem, który w porywach osiągał prędkość nawet do 29 węzłów. W poniedziałek wiatr osłabł, jednak przez przeszkód udało się rozegrać wszystkie zaplanowane wyścigi. 

DŁUGODYSTANSOWY ORVALDI B8 RACE BEZ NIESPODZIANEK

W piątek inauguracyjny wyścig ORVALDI B8 wystartował punktualnie. Dziewiętnaście morskich jednostek przy silnym wietrze już po godzinie 21.00 minęło półwysep Hel, a następnie popędziło w kierunku platformy B8. Po 13 godzinach 1 minucie i 2 sekundach metę na Wiśle Śmiałej jako pierwszy przekroczył jacht

GLOBE (POLISH OCEAN RACING/Yacht Club Sopot), zwycięzca w klasyfikacji OPEN. 

– Spodziewam się, że będzie szybko, komputerowa symulacja pokazywała wczoraj, że wyścig zajmie nam 13h. Może uda się szybciej. – trafnie jeszcze przed rozpoczęciem rejsu oceniał możliwości sternik GLOBE Zbigniew Gutkowski. – Mi ten wiatr jest na rękę, ale są jeszcze inne szybkie jachty więc zobaczymy. 

Prognoza sternika ziściła się niemal co do minuty. W klasyfikacji ORC A zwyciężył SAILING FACTORY z Jackiem Chabowskim za sterem, w ORC B DOUBLE SCOTCH i sternik Przemysław Rzepecki, a w KWR jako jedyny startujący ELJACHT prowadzony przez Tomasza Jankowskiego. 

Wręczenie nagród za ORVALDI B8 RACE odbędzie się dopiero w kolejny weekend 30 czerwca po zakończeniu innych zaplanowanych podczas ENERGA NORD CUP Gdańsk 2024 wyścigów dla jachtów morskich, czyli Pantaenius Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC i Pantaenius NORD CUP Classic.

WIETRZNY WEEKEND NA ZATOCE 

Od soboty do niedzieli na wodach Zatoki Gdańskiej panował już znacznie większy tłok, ścigało się jednocześnie dziewięć klas RS21, Nacra 15, Hobie Cat 16, F18, FD, Europa, Finn, OSF i L’Equipe.️

– Warunki były trudne, sporo wiało, wyzwaniem było popływanie na genakerze. Dużo jazdy ślizgowej, na halsówce walka z trymem, z przeciwnikami, ale też z krótką niewygodną falą. – opowiadał Bartek Wójciak, sternik w klasie RS21. 

Silnowiatrowe warunki ewidentnie sprzyjały załogom litewskim, które zajęły dwa pierwsze miejsca w RS21 Cup. Zawodnicy w klasie Open Skiff także nie narzekali na wiatr. 

– Wymagające, wietrzne warunki są o tyle fajne, że trzeba włożyć w to dużo siły i dobrze pływać, ale dzięki temu można wygrać. – mówił Filip Słomka-Polonis (Klub Żeglarski Horn Kraków), zwycięzca w kategorii do lat piętnastu w klasie OSF. – Konkurencja była wymagająca, zawodnicy na wysokim poziomie, ale kluczem do mojej wygranej było balastowanie.

Klasy OSF, RS21, Finn i FD zakończyły wyścigi w niedzielę, natomiast Nacra 15, Hobie Cat 16, F18, Europa i L’Equipe ścigały się jeszcze po weekendzie. W poniedziałek wiatr znacznie osłabł, więc w ciągu trzech dni wyścigów żeglarze mieli pełen przekrój warunków wietrznych jakie mogą być na wodzie. 

– To było świetne ściganie na wysokim poziomie, z czołówką polskich zawodników na najlepszy akwenie w Polsce – podsumowała Weronika Folmer (Klub Sportowo-Turystyczny “Elektryk” Grudziądz), zwyciężczyni w klasie Europa. – Podczas wyścigów trzeba było bardzo dobrze czytać zmiany wiatru i nie robić wysokości w odkrętkach. 

Weronika tak bardzo lubi akwen w Górkach Zachodnich i pływanie na łódkach jednoosobowych, że postanowiła wziąć udział w gdańskich regatach także w klasie ILCA6.

Co dalej podczas ENERGA NORD CUP Gdańsk?

W dniach 25-27 czerwca na Zatokę Gdańską wypłyną klasy ILCA 4, 6 i 7, a w weekend 28-30 czerwca znowu ścigać się będą jachty morskie, rozegrane zostaną Pantaenius Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC oraz Pantaenius NORD CUP Classic ORC, KWR i Open. Na wodzie pojawią się a także dawno nie widziane na regatach w Gdańsku klasy Omega i Nautica 450 oraz Micro i Delphia24 (Długodystansowe Mistrzostwa Polski). 

Sponsorem tytularnym wydarzenia jest Energa z Grupy Orlen. 

ZWYCIĘZCY W POSZCZEGÓLNYCH KLASACH, wyścigi 21-24 czerwca. 

B8 Race:

OPEN: GLOBE Zbigniew Gutkowski 

ORC A: SAILING FACTORY sternik Jacek Chabowski

ORC B: DOUBLE SCOTCH sternik Przemysław Rzepecki

KWR: ELJACHT Tomasz Jankowski

Finn: Bartosz Szydłowski (Sailing Legia)

Open Skiff: 

do lat 12 : Aleksander Grygolowicz (JUNGA / Olsztyński Klub Żeglarski)

do lat 15 : Filip Słomka-Polonis (KŻ Horn Kraków)

do lat 17 : Hubert Staroń (KŻ Horn Kraków)

FD

Paweł Żebrowski / Tomasz Kledzik (AKŻ ’90 Wałcz/Stowarzyszenie Klasy FD)

RS21 Cup 

Tadas Zizys z załogą (nr na żaglu LTU 248).

Nacra 15 

Józef Krasowski / Michał Trafalski (Klub Żeglarski UKS Navigo)

HC-16 

Tomasz Mostowski / Marta Mostowska (Sail & Ski Klub Warszawa / PHCA)

F18

Adam Gadomski / Hubert Zaborowski (Pomerania Catamaran Club)

L’Equipe 

Gabriela Kiewisz / Maja Wiszniewska (Nauticus L’equipe Team)

Europa 

Weronika Folmer Sailing (KST Elektryk Grudziądz)

Harmonogram

19 edycja ENERGA NORD CUP Gdańsk:

21 czerwca – 7 lipca 2024

21-23 czerwca Orvaldi B8 Race

22-23 czerwca RS 21 CUP oraz Finn, OSF i FD

22-24 czerwca Hobie Cat 16, Nacra 15, Europa i L’Equipe

25-27 czerwca ILCA 4, 6 i 7

28-30 czerwca Pantaenius Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC

29-30 czerwca Pantaenius NORD CUP Classic ORC, KWR i Open, a także Omega, Nautica 450, Micro i Delphia24 (Długodystansowe Mistrzostwa Polski)

2-4 lipca           Optimist A i B

5-7 lipca           420, 49er i Słonka

6-7 lipca           Korsarz

Zapraszamy zawodników do zgłaszania się na https://www.upwind24.pl/nord-cup-2024

i wszystkich fanów regat do śledzenia mediów społecznościowych https://www.instagram.com/energa_nord_cup_gdansk/

Materiał prasowy Organizatora Regat. Zdjęcia Bartosz Modelski.

Wcześniejsze informacje:

Zapraszamy na ENERGA NORD CUP Gdańsk 2024

21 czerwca wraz ze startem wyścigu jachtów morskich Orvaldi B8 rozpoczną się najpopularniejsze regaty w Polsce ENERGA NORD CUP Gdańsk. Na wodach Zatoki Gdańskiej i w marinie AZS COSA Górki Zachodnie przez 17 dni znowu zaroi się od 1000 żeglarzy.

– To będzie rok wielkich powrotów na naszą imprezę! Na tegoroczną edycję przyjeżdżają do nas dawno nie widziane klasy – zapowiada Michał Korneszczuk, dyrektor sportowy regat. – Będziemy gościć znaną wszystkim klasę Omega, wracają też wyścigi w klasie Nautica 450. Cieszymy się, że nasza impreza skłania do powrotu na ten fantastyczny akwen zarówno najmłodszych żeglarzy jak i tych bardziej doświadczonych! 

Można patrzeć!

Trasy wyścigów podczas ENERGA Nord Cup Gdańsk ustawione są zawsze w pobliżu gdańskich plaż Stogi, Górki Zachodnie oraz Brzeźno, więc można – najlepiej z lornetką – obserwować zmagania zarówno z lądu jak i z wody. Bazą regat tradycyjnie będzie malowniczo położona marina Galion w Górkach Zachodnich i tam żeglarzom będzie się można również przyjrzeć z bliska podczas przygotowań do startów.

Stałe punkty programu 

Nie zabraknie stałych wydarzeń integrujących środowisko żeglarskie. Jak zwykle na początku rozgrywek odbędzie się Orvaldi B8 Race dla jachtów morskich, którego trasa wybiega poza magiczną granicę Helu. W ostatni weekend czerwca duże jachty zobaczymy na zatoce podczas Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC oraz wyścigu Pantaenius Nord Cup Classic.  Jak zwykle licznie odwiedzą Gdańsk najmłodsi żeglarze na Optimistach, aby zmierzyć się z prawdziwie morskimi warunkami podczas Vector Sails Cup. 

Wydarzenia specjalne

Klasa ILCA, niezwykle licznie w tym roku odwiedzająca gdańskie regaty, rozegra na Zatoce Gdańskiej zawody w ramach Pucharu Europy, a rozwijający się młodzi żeglarze z szybkiej klasy 49er będą mogli pościgać się w zawodach FX Open Series. 

Organizatorzy

Sponsorem tytularnym regat jest Energa z Grupy Orlen. Organizatorami wydarzenia są Yacht Club Gdańsk i AZS COSA Górki Zachodnie

Harmonogram

19 edycja ENERGA NORD CUP Gdańsk:

21 czerwca – 7 lipca 2024

21-23 czerwca            Orvaldi B8 Race

22-23 czerwca            RS 21 CUP oraz Finn, OSF i FD

22-24 czerwca            Hobie Cat 16, Nacra 15, F18, Europa i L’Equipe

25-27 czerwca            EurILCA Europa Cup ILCA 4, 6 i 7

28-30 czerwca            Pantaenius Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC

29-30 czerwca Pantaenius NORD CUP Classic ORC, KWR i Open a także Omega, Nautica 450, Micro i Delphia24 (Długodystansowe Mistrzostwa Polski)

2-4 lipca                     Optimist A i B

5-7 lipca                     420, 49er i Słonka

6-7 lipca                     Korsarz

W oczekiwaniu na 19. edycję #NajpopularniejszeRegatywPolsce, na stronie www.nordcup.pl  zobacz informacje organizacyjne.

Zapraszamy zawodników do zgłaszania się na https://www.upwind24.pl/nord-cup-2024 i wszystkich do śledzenia mediów społecznościowych https://www.instagram.com/energa_nord_cup_gdansk/ i https://www.facebook.com/NordCUP/

Materiał prasowy organizatora regat.