Testowanie luksusowych jachtów z tzw. wyższej półki jest zawsze zajęciem interesującym pod każdym względem. Dlatego z przyjemnością przyjęliśmy zaproszenie na próby nawodne angielskiego Fairline’a Squadron 58 zgłoszonego do konkursu BOB Awards 2024. Co ciekawe organizacji naszych prób podjął się holenderski dealer marki, firma Jonkers Yachts. Akwenem naszych prób był Grevelingenmeer, duże sztuczne jezioro utworzone z zamkniętej części ujścia rzeki Ren-Moza na granicy holenderskich prowincji Holandii Południowej i Zelandii.

Kolejny test w ramach konkursu BOB Awards 2024 odbył się tym razem w Holandii. W porozumieniu z angielskim producentem, został zorganizowany przez jednego z największych miejscowych dealerów jachtów motorowych, firmą Jonkers Yachts. Warto dodać, że firma ta jest także przedstawicielem dwóch gigantów w branży nautycznej: Jeanneau i Linssen. Wraz z Fairlinem, który był obiektem naszego spotkania firma oferuje szeroką gamę jachtów motorowych z trzech różnych segmentów, które nie konkurują ze sobą, a wzajemnie się uzupełniają. Taka polityka marketingowa wydaje nam się być bardzo skuteczną i dająca najlepsze rezultaty sprzedażowe. Dywersyfikacja rodzajów jachtów i łodzi oferowanych na rynku z pewnością sprawdza się najlepiej.

Zgłoszony do naszych testów Fairline Squadron 58, to najnowszy model jachtów z angielskiej stoczni Fairline Yachts, przeznaczony dla miłośników poszukujących wodnych przygód i dobrej zabawy na wodzie w luksusowych warunkach. Wyrafinowany i elegancki Squadron 58 oferuje najwyższy komfort w połączeniu ze współczesnym stylem. 

W konkursie BOB Awards 2024 będzie aplikował do 2 kategorii: Best for Travel lub Best for Family

Fairline Squadron 58 – design i zabudowa

Nowy Fairline Squadron 58 ma nienaganną linię eleganckiego cruisera w dosyć tradycyjnym stylu, zresztą podobnie jak wiele konstrukcji pochodzących z wysp brytyjskich. Niemniej może podobać się jego elegancki i czysty rysunek, podkreślający morski charakter jachtu motorowego.

Jacht ma trzy pokłady: górny flybridge, główny z kokpitem centralnym oraz dolny, sypialny z kajutami dla załogi i ewentualnie dla skippera. Całą zabudowę cechuje duża funkcjonalność oraz wysoka jakość materiałów zastosowanych do budowy jachtu.

Fairline Squadron 58 – na flybridge’u

Na górny flybridge wchodzimy z rufowego kokpitu po schodkach zlokalizowanych na prawej burcie. Są one wygodne i niezbyt strome. Górny pokład osłonięty jest w dużej części przez sztywny daszek typu T-Top. Pokład ten jest przeznaczony praktycznie dla całej załogi, która wygodnie może tam przebywać w trakcie rejsu, oczywiście pod warunkiem odpowiedniej pogody. Wszystko podporządkowane jest komfortowi i przyjemności żeglugi.

Sterówka jest bardzo bogato wyposażona, a prowadzenie jachtu z wysokiej pozycji bardzo łatwe i przyjemne. 

Mamy też mnóstwo miejsca do wypoczynku i biesiadowania na licznych kanapach, sunpadach i przy pięknie wykończonym eleganckim stoliku. Nie zabrakło także wetbaru z pełnym wyposażeniem kambuzowym i oczywiście obowiązkową lodówką.

Fairline Squadron 58 – wnętrze pokładu głównego

Pokład centralny to oczywiście główne miejsce do przebywania załogi. Kokpit centralny znajdujący się w dużej nadbudówce, jak i rufowy są połączone funkcjonalnie ze sobą. Odsuwane drzwi między nimi można rozsunąć na całą szerokość i otrzymujemy jedną wielką przestrzeń życiową. Dodatkowo można ją powiększyć na boki. Tylne fragmenty obu burty są odchylane na boki, tworząc rodzaj balkoników wystających poza obrys kadłuba. Szczerze mówiąc, ten rodzaj poszerzania pokładów jest już standardowym rozwiązaniem, nie do pomyślenia jeszcze przed kilku laty.

Bardzo ciekawym pomysłem konstrukcyjnym jest podwójna platforma rufowa. Składa się z części stałej, na której leży ruchoma podobnej wielkości. Po uruchomieniu specjalnej windy jest ona wysuwana do tyłu i obniżana, tworząc jedną dużą powierzchnię do wykorzystania we wszelkich zabawach na wodzie. Myślę, że nie tylko dzieci będą zachwycone z takiego tarasu.

Kokpit rufowy wypełniony jest wygodnymi kanapami wokół oryginalnego sześciokątnego stołu. Siedziska można konfigurować dowolnie, a stolik obniżyć i zamienić w kolejnego sunpada.

Gdy nie mamy zbyt pięknej pogody, cała załoga może zgromadzić się w kokpicie centralnym w jego mesie/salonie. W części tylnej jest kambuz, a właściwie kuchnia z pełnym wyposażeniem. Dalej mamy część biesiadno-wypoczynkową. Niesamowite wrażenie robi elegancki stół drewniany, prawdziwe arcydzieło sztuki stolarskiej, którego blat wykonywany jest ze specjalnie szlifowanego drewna klonowego. Podobno tajemnicę jego eleganckiego wykonania posiadają już tylko nieliczni rzemieślnicy-mistrzowie. Po przeciwnej stronie mesy jest dla odmiany kącik salonowy z wygodną kanapą i niskim stolikiem. 

Przednią część kokpitu centralnego zajmuje duża sterówka i po jej lewej stronie zejściówka na dolny pokład. Chyba lepiej nazwać ją wewnętrzną mini klatką schodową, gdyż kołowy kształt bardziej przypomina ją, niż typowe zejście po stopniach.

Na zewnątrz nadbudówki, wokół której mamy wygodne i bezpieczne przejścia, jest słoneczny pokład dziobowy z sunpadem i kanapą. Wszędzie oczywiście umieszczono eleganckie uchwyty do napojów. Jedyne co jednak mi zabrakło to dachrelingów w przedniej części nadbudówki. Myślę, że ze względów bezpieczeństwa przydałoby się je tam zamontować.

Na jachcie przewidziana jest możliwość wyposażenia w kajutę skipperską. Jej miejscem jest rufa jachtu, a konkretnie przestrzeń pod rufowym postumentem, na którym znajduje się kanapa w tylnym kokpicie. Wejście do niej prowadzi z rufowej platformy. 

Fairline Squadron 58 – pokład sypialny

Testowany przez nas egzemplarz Fairline Squadron 58 wykonany był w wersji 3 kabinowej. W dziobie znajduje się duża kajuta gościnna VIP, a zaraz za nią, schowana pod konsolą sterowniczą, mniejsza dla dwojga gości. Dla obu kajut dedykowana jest wspólna kabina toaletowa na lewej burcie, z wejściem z korytarza.

Kabina armatorska umiejscowiona jest pod podłogą kokpitu centralnego. Jest bardzo obszerna i komfortowo wyposażona. Oczywiście ma własną łazienkę.

Wysokość stania w pomieszczeniach zamkniętych na jachcie jest wystarczająca, choć przyznam szczerze, że mogłaby być trochę większa. I to zarówno w kajutach, toaletach jak i w kokpicie centralnym w mesie/salonie. W tym ostatnim pomieszczeniu podłoga jest wyniesiona o jeden stopnień i osoby bardzo wysokie mogą mieć problem ze zmieszczeniem głowy. Ale oczywiście dotyczy to tych mających około 2 m wzrostu.

Fairline Squadron 58 – testujemy

Nasz testowany Fairline Squadron 58 wyposażony był w większą jednostkę napędową. W standardzie jest 2 x 900 KM, natomiast ten podstawiony do testów miał dwa silniki Volvo Penta D13 o mocy 1000 KM każdy. Oba z przekładnią shaft, czyli inaczej mówiąc z wałem prostym.

Muszę przyznać, że byłem mile zaskoczony łatwością prowadzenia, a przede wszystkim manewrowania tak ciężkim jachtem (ponad 27 t!). Mając do dyspozycji fabryczny joystick synchronizujący obsługę silników napędowych i sterów strumieniowych, mogliśmy poruszać jachtem we wszystkie strony z dużą dokładnością i precyzją.

Maksymalnie można go rozpędzić do 32 w, co jest wartością zupełnie przyzwoitą dla tego typu jachtu. Oczywiście taka duża jednostka nie ma takiej dynamiki jak mała sportowa motorówka, ale po wejściu w ślizg idzie równo i pewnie jak po szynach. Najlepsza dla niego prędkość cruisingowa to 20 -22 w. 

Duży jacht zapewnia też duży komfort pod względem poziomu hałasu. Nasze pomiary prowadziliśmy na flybridge’u. Na maksymalnych obrotach (2400 obr./min) i prędkości 32 w było około 77 dB, natomiast spalanie wyniosło prawie 380 l/h. Natomiast prędkość podróżna realizowana przy około 2000 obr./min to odpowiednio: 75 dB i 273 l/h.

Jacht prowadził się znakomicie, choć jak dla mnie koło sterowe chodziło trochę za lekko.

Fairline Squadron 58 – podsumowanie i ocena

Czy Fairline Squadron 58 osiągnie sukces w naszym konkursie zależy od wszystkich jurorów. Bez wątpienia będzie jednym z poważniejszych kandydatów. W końcu tak elegancki i komfortowy jacht motorowy daje bez wątpienia dużo przyjemności w żegludze. 

Ale o tym przekonamy się już za około dwa miesiące, kiedy to ogłoszone zostaną wyniki pierwszego etapu i nominacji w poszczególnych kategoriach, poprzedzone tajnym głosowanie wszystkich jurorów. Będzie to miało miejsce w trakcie targów jachtowych w Cannes w pierwszej połowie września.

O wszystkim będziemy informować na bieżąco naszych czytelników! 

Fairline Squadron 58

Dane techniczne

długość całkowita 17,8 m
szerokość całkowita4,99 m
wysokość jachtu6,99 m
masa jachtu suchego27 t
zanurzenie maksymalne1,37
maksymalna moc silnika – Volvo Penta D13 (shaft)2 x 1000KM/2 x 888 kW
liczba koi6-7
zbiornik paliwa2774 l
zbiornik wody700 l
kategoria CEB
producentFairline Yachts Ltd.
więcej:https://fairline.com/pl/
https://www.jonkers.org
cena jachtu netto (plus VAT) Od ok. 1,8 mln euro

Tekst Stanisław Iwiński, zdjęcia Stanisław Iwiński/Arek Rejs oraz firmowe.