Zakończyła się V edycja targów Salone Nautico di Venezia. Tereny wystawowe w historycznym miejscu, Arsenale, odwiedziło ponad 30 tysięcy zwiedzających. Jak powiedział Burmistrz Wenecji: „Potwierdziło się, że Wenecja jest punktem odniesienia dla międzynarodowego przemysłu żeglarskiego. Już pracujemy nad szóstą edycją, która odbędzie się w dniach 29 maja – 2 czerwca 2025 r.”

Piąta edycja Międzynarodowego Boat Show – Salone Nautico di Venezia – zakończyła się spektakularnym sukcesem. Przez pięć dni w Arsenale, kolebce marynarki wojennej Serenissimy, mogliśmy oglądać prawdziwy pokaz cudów sztuki szkutniczej. Oczywiście w głównej roli występowali tutaj przedstawiciele rodzimego przemysłu jachtowego, wiodącego w segmencie budowy dużych łodzi, ale nie zabrakło również przedstawicieli z wielu innych krajów, w tym także z Polski. Można było podziwiać doskonałość włoskiego produktu Made in Italy, a także wielu międzynarodowych stoczni, które wybrały Wenecję w poszukiwaniu nowych możliwości marketingowych.


Salone Nautico di Venezia – trochę statystyki

Targi Salone Nautico di Venezia, które rozwijają się ilościowo i jakościowo, potwierdzają się jako jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w branży. Ich miejsce w kalendarzu czyni je wyjątkowymi ze względu na możliwość zaprezentowania ważnych nowości przed serią głównym jesiennych wystaw nautycznych.

Na wystawie zaprezentowano ponad 300 łodzi, z których 240 znajdowało się na wodzie (ustawionych w rzędzie tworzyłoby długą linię o długości 2800 metrów), zacumowanych wzdłuż nadbrzeża Darsena Grande i do dedykowanych pomostów (całkowita długość 1100 metrów).

Liczby rosną z roku na rok: 270 firm, 30 nowych stoczni i 15 światowych premier. Wydarzenie – organizowane przez Vela Spa w imieniu miasta Wenecja, we współpracy z włoską marynarką wojenną zarządzającą obszarem wodnym Arsenale – ma wsparcie rządu włoskiego i regionu Veneto, które uznały je za międzynarodowe wydarzenie.

„Pierwsza edycja targów Venice Boat Show była wyzwaniem i sprawdzianem dla Arsenale, która jest naturalną lokalizacją dla tego typu wydarzeń. Jesteśmy już po piątej edycji, a dla miłośników żeglarstwa Salone Nautico di Venezia stało się punktem odniesienia, prawdziwym okrętem flagowym Made in Italy, ale także wizytówka nowości wielkich międzynarodowych stoczni” – potwierdza burmistrz Wenecji. „Zainwestowaliśmy wiele środków w odnowę kompleksu Arsenale i postawiliśmy na jego wykorzystanie zgodne z jego historią i znaczeniem na przestrzeni wieków. Stały wzrost liczby wystawców i zwiedzających, którym dziękuję, jest dowodem na to, że udało nam się, że to miejsce może być prawdziwą kolebką rzemiosła nautycznego. Dodatkowo, teraz dzierżymy także prymat w debacie na temat zrównoważonej żeglugi”.

Burmistrz kontynuuje: „Wystawy łodzi w ostatnich latach były motorem napędowym Wenecji, która stała się miejscem, w którym żeglarstwo można wyrazić zarówno przed, jak i po samych targach, organizując ciekawe wydarzenia. Jest to miejsce doskonałości i jest to jeden z celów jaki mieliśmy: miasto jako punkt odniesienia dla jachtów i megajachtów. Megajachty, które możemy gościć, są i będą sposobem na podniesienie poziomu wizyty w naszym mieście. To ogrom pracy i wysoki poziom rzemiosła, którego nie można zaprzepaścić, a jeśli uda się je utrzymać także w okresie zimowym, będzie to kolejny sukces. Dziękuję wszystkim, którzy pracowali na sukces tej edycji, wszystkim wystawcom, którzy zdecydowali się przyjechać do Wenecji, publiczności i mieszkańcom, którzy odpowiedzieli na nasze wezwanie. Z niecierpliwością czekamy na spotkanie z Państwem na kolejnej edycji, która odbędzie się w dniach 29–2 maja Czerwiec 2025”.


Wśród przedsiębiorców odwiedzających Targi znalazł się Sandro Veronesi, dyrektor generalny grupy Oniverse (dawniej Calzedonia), do której należy Cantiere del Pardo, producent łodzi żaglowych i motorowych. „Wenecja to miejsce kultowe, znane na całym świecie” – zauważa. „Zawsze była bramą do Orientu i to historyczne powołanie można odzyskać, także dlatego, że Orient dzisiaj reprezentuje coraz ciekawszą i bogatszą turystykę”.

Salone Nautico Venezia – najciekawsze premiery

Na targach nie mogło zabraknąć najważniejszych graczy włoskiego rynku jachtowego. Grupa Azimut Benettiwybrała scenerię weneckiego Tese na swoją światową premierę Seadeck 6. Marco Valle.

Jak zadeklarował dyrektor generalny grupy: „Salone Nautico di Venezia, aby wyróżnić się na tle innych, w dużym stopniu opiera się na zrównoważonym rozwoju. To dlatego zdecydowaliśmy się wystawić tutaj Seadeck 6, który podsumowuje wszystko, co świat żeglarstwa i żeglarstwa może wyrazić w kategoriach zrównoważonego rozwoju, zarówno pod względem użytkowania i zużycia, jak i komponentów zainstalowanych na pokładzie”.

Lista światowych premier była bardzo długa. Wśród dużych łodzi ze centralnego Adriatyku przybyły: Wider 92 oraz Silent Yacht 62, w pełni elektryczny katamaran z dużą powierzchnią przeznaczoną na panele słoneczne. Z Poole w Anglii przybył Sunseeker 182, łódź z tradycją.

„Chciałbym pogratulować tym, którzy wymyślili i zrealizowali te targi łodzi” – stwierdza Andrea Frabetti, dyrektor generalny Sunseeker. „Podobnie jak wielu z Was, odwiedzam również wszystkie pokazy łodzi. Z tego powodu uważam, że doświadczenie klientów w Wenecji ma fundamentalne znaczenie. W branży motoryzacyjnej wiele targów zakończyło się, ponieważ były to po prostu pokazy produktów. Fakt, że piękno miasta otacza nasze łodzie, może sprawić, że te targi będą najważniejsze na świecie”.
Grupa Ferretti zaprezentowała Navettę 38 wyprodukowaną przez Custom Line, Infinyto 90 i Pershing GTX80.

Dyrektor generalny Alberto Galassi stwierdził: „Występ taki jak ten w Wenecji przyciąga nie tylko Włochów, ale także Chorwatów, Słoweńców, Austriaków, Czechów i wielu innych, a najlepiej wszystkich, którzy mają łódź na Adriatyku. Zdecydowaliśmy się zaprezentować Navettę 38, czyli okręt flagowy nowej floty Custom Line, w Wenecji właśnie dlatego, że jest to miejsce, które przyciąga i cieszy”.

Dopełnieniem na kei wielkich włoskich stoczni było Sanlorenzo, które wystawiało SD92 i Blugame, stworzonych ikonicznymi rękami artysty Lorenzo Quinna.

„Uważam, że udział w targach łodzi takich jak ten w Wenecji jest bardzo interesujący” – ujawnia prezes i dyrektor generalny Massimo Perotti – „przede wszystkim dlatego, że przypada wiosna, czyli początek użytkowania łodzi: jeśli stocznie mają trochę łodzi jeszcze do sprzedania, tutaj mają wspaniałą okazję do spotkania z klientami. Poza tym jest to pokaz łodzi po stronie Adriatyku, więc wychodzi na bardzo ważny rynek, jakim jest Europa Wschodnia.

Ale Salone Nautico di Venezia to nie tylko duże jachty. Specjalnie na tę okazję przygotowano cały pomost z około pięćdziesięcioma łodziami elektrycznymi o zrównoważonym napędzie, takim jak wodór czy panele fotowoltaiczne.

Oddzielny pomost poświęcone także łodziom żaglowym, wśród których znalazł się flagowy Jeanneau Yachts 65Bavaria 46 i wiele innych cenionych przez żeglarzy konstrukcji napędzanych wiatrem.

Salone Nautico Venezia – polska obecność

Na targach w Wenecji pokazuje się coraz więcej jachtów Made in Poland. Niektórzy są tutaj nie po raz pierwszy, jak firma VTS czy Canna Boats. Ich proekologiczne konstrukcje pływające prawdziwie zachwyciły widzów i organizatorów, którzy uznali je za jedne z najciekawszych na wystawie, podczas tradycyjnej parady na wodzie.

Bardzo zadowolony ze współpracy ze stocznia Balt Yacht był ich miejscowy dealer, który nie mógł się nachwalić jakości wyrobów z Augustowa. Myślę, że udział w targach w Wenecji do dobry kierunek marketingowy dla naszych producentów


Salone Nautico Venezia – wizja przyszłości

„Na Boat Show codziennie pracuje prawie 1500 osób, w tym pracownicy Vela Spa zajmujący się ogólną organizacją i wszystkimi usługami, począwszy od zarządzania cumowaniem po konfigurację, transport, ochronę, sprzątanie, catering, a także hostessy i stewardów” – podkreśla Fabrizio D’Oria, dyrektor operacyjny Vela Spa i targów żeglarskich w Wenecji „jednym z naszych głównych celów był zrównoważony rozwój, wyrażający się zarówno w prezentacji nowych łodzi z całkowicie elektrycznymi, hybrydowymi i pierwszymi silnikami wodorowymi, jak i w licznych konferencjach i wydarzenia, które skupiały się również na przyszłości samej infrastruktury. Chcielibyśmy podziękować wystawcom, partnerom i Agencji ICE, których obecność potwierdza międzynarodowe powołanie miasta. Salone Nautico di Venezia jest jednym ze stałych spotkań w miejskim kalendarzu wydarzeń, a przede wszystkim w międzynarodowym kalendarzu żeglarskim na całym świecie”.

„Piąta edycja targów Venice Boat Show jest świadectwem stałego jakościowego i ilościowego wzrostu oferty wystawienniczej” – dodaje Alberto Bozzo, dyrektor sprzedaży targów Venice Boat Show „W ciągu ostatnich kilku dni prowadziliśmy ciągły dialog z wystawcami obecnymi oraz z tymi, którzy pomimo braku możliwości przybycia w tym roku, chcieli nas odwiedzić, aby obserwować wydarzenie. Zamierzamy współpracować z nimi wszystkimi, aby zrealizować jeszcze bogatszą i ciekawszą edycję 2025, dodatkowo poszerzając i udoskonalając. powierzchnie wystawiennicze”

Salone Nautico di Venezia – nawiązanie do tradycji

Nowością edycji 2024 było Wood Village, czyli molo, na którym skupiły się stocznie weneckie, które do dziś produkują łodzie według starożytnych technik i narzędzi tradycyjnego rzemiosła obróbki drewna. W sumie było około dwudziestu łodzi różnej wielkości, wyprodukowanych przez stocznie Giovanni Da Ponte, Falegnameria Artigiana Pesce, Andrea Zane, Serenella, Crosera, Associazione Culturale barche w Legno Dalla Pietà i Venmar.
 

Salone Nautico di Venezia – kultura zrównoważonego rozwoju


Po raz kolejny podczas tej edycji wystawa odegrała kluczową rolę w promowaniu kultury zrównoważonego rozwoju, będąc odpowiedzią na rosnące zainteresowanie środowiskiem i przyjęciem zielonych rozwiązań. Pięć dni targów weneckich łączył wspólny wątek: skupienie się na zrównoważonym rozwoju zarówno w zakresie wykorzystania materiałów, jak i układów napędowych, w tym elektrycznych, hybrydowych i wodorowych. Wśród około pięćdziesięciu nominacji na szczególną uwagę zasługuje to, podczas którego główne włoskie stocznie – Ferretti Group, Azimut Benetti, Sanlorenzo i Cantieri del Pardo – podsumowały przyszłość żeglarstwa rekreacyjnego w trzecim tysiącleciu jako siły napędowej zatrudnienia oraz wizerunek Made in Italy.

Assonautica omawiała transformację ekologiczną, energetyczną i cyfrową, podczas gdy Assomarinaszorganizowała zwyczajowe wydarzenie poświęcone marinom, bezpieczeństwu i środowisku.

Fondazione Venezia Capitale della Sostenibilità zorganizowała spotkanie w celu omówienia inwestycji w infrastrukturę i planów zrównoważonej rewitalizacji Wenecji oraz otworzyła wystawę Wodoodporna Wenecja przy Tesa 66 w Arsenale. Głównymi tematami prezentacji i okrągłych stołów były niebieska gospodarka, wodór i procesy projektowania o obiegu zamkniętym, które zachęcają do zrównoważonego rozwoju, obniżają emisję i zapobiegają powstawaniu odpadów.
Zrównoważony rozwój to także podejście do organizacji samego wydarzenia, które wkroczyło na ścieżkę certyfikacji zrównoważonego systemu zarządzania wydarzeniami w odniesieniu do normy ISO 20121:2012, poprzez zaangażowanie różnych interesariuszy w definiowanie innowacyjnych rozwiązań, uzyskanie prestiżową nagrodę każdej edycji.

W ramach Tesa 99 Fondazione Musei Civici zaprezentowano wyniki Międzynarodowego Konkursu na wybór Studiów i Projektów Łodzi – Zrównoważona Nawigacja. Tegoroczne wyzwanie miało charakter wyłącznie uniwersytecki i wzięli w nim udział studenci z kampusu uniwersyteckiego La Spezia-Promostudi, Uniwersytetu w Trieście i Politechniki w Mediolanie. Z każdej uczelni wybrano pięć najbardziej zasłużonych i innowacyjnych projektów charakteryzujących się wysoką efektywnością energetyczną i ograniczonym wpływem na środowisko.


Salone Nautico di Venezia – tradycja i nowoczesność

Oprócz prezentacji doskonałości żeglarskiej, Salone Nautico di Venezia, podobnie jak w poprzednich edycjach, był także miejscem warsztatów i zajęć edukacyjnych dla dzieci i rodzin, wodnych pokazów wioślarstwa weneckiego, a Bacino di Carenaggio Medio było miejscem uprawiania sportów wodnych ze szczególnym uwzględnieniem SUP, surfingu i foili elektrycznych, a wszystko to można ładować dzięki pływającym panelom fotowoltaicznym zainstalowanym w akwenie.

Wiele wydarzeń sportowych, miało tu swoje spektakularne zakończenie. Wśród nich Gara di Sci Voga Trofeo Bortoli Assicurazioni na pokładzie caorline w Rio delle Galeazze, Regata delle Nazioni – klasa Cdv – Trofeo Salone Nautico, prezentacja 11. edycji Venice Hospitality Challenge – Gran Premio della Città di Venezia, wyścigi slalomu i E-Balleriny, które zakończyły się cichą paradą e-regat wzdłuż Canal Grande i Basenu Św. Marka.

Targi Salone Nautico di Venezia, które stały się obecnie jednym z kluczowych wydarzeń weneckiej wiosny, z biegiem czasu nabrały coraz bardziej międzynarodowego wymiaru dzięki wyjątkowej lokalizacji w Arsenale, ale przede wszystkim dzięki swemu położeniu w basenie Morza Śródziemnego, będąc jedynym pokazem łodzi w branży, który patrzy na wschód. W ten sposób stał się punktem odniesienia dla miłośników żeglarstwa, odnawiając głęboką więź między Wenecją a morzem, w mieście, które zawsze celebrowało mariaż ze swoimi wodami.

Tekst Stanisław Iwiński, na podstawi materiałów prasowych organizatora. Zdjęcia Stanisław Iwiński/Salone Nautico Venezia.

 

Autopromocja