W tym roku na majówkowy weekend wypadły nam testy jachtu Sterk 31 WB. Został on już wcześniej zauważony przez jurorów konkursu BOB Award, którzy nominowali go w ubiegłorocznej edycji w kategorii Best for Performance. Tym razem do konkursu został zgłoszony w nowej wersji 31 WB. Konstrukcja oparta na tym samym kadłubie, ale z zupełnie inną zabudową wnętrza. Nasze testy przeprowadzaliśmy na pięknym akwenie w Palmie na Majorce.
Nasze majówkowe testy na Majorce zapowiadały się pod względem pogodowym fatalnie. W Polsce ponad 25 stopni, a w Palmie 16 – 17 i w dodatku prognozowany był deszcz. Testowanie w takich warunkach łódki szybkiej typu OPEN, jakim jest Sterk 31 WB, nie należy do zajęć wyjątkowo przyjemnych. Na szczęście życie potrafi płatać figle. W dniu naszego testu rano jeszcze nie zapowiadało się najlepiej. Jednak zanim dotarliśmy do mariny pogoda się zlitowała, wyszło piękne słońce i zrobiło się prawie jak… w Polsce.
Osobiście bardzo byłem ciekaw nowej marki z Niemiec, Sterk. Słyszałem o niej wiele dobrego od kolegów, którzy testowali zeszłorocznego nominata, Sterk 31 RC, w konkursie Best of Boats 2023.
Sterk 31 WB – zabudowa
Nowy model, Sterk 31 WB, oparty jest na tym samym kadłubie co jego wersja poprzednia i choć nie ma w sumie zbyt wielu różnic, to jednak pod względem funkcjonalności, a więc i przeznaczeniem, różnią się dosyć zasadniczo. W nowym modelu zamieniono całkowicie zabudowę wnętrza. W miejsce tylnej kabiny wstawiono moduł mesy/salonu na otwartym kokpicie. Poza tym wszystko jest dosyć podobne.
Sterk 31 WB – wnętrze
Nowa zabudowa zmieniła typ łodzi na klasyczny OPEN/Walk Around, z wygodnymi przestrzeniami do wypoczynku na pokładzie.
Mamy więc przytulny kokpit dziobowy, z którego przechodzi się po obu stronach sterówki do części głównej pokładu. W części dziobowej pomyślano o bardzo oryginalnym umieszczeniu kabiny toaletowej. Jest ona schowana z przodu, pod konsolą sterowniczą, ale wchodzi się do niej przez uchylne drzwi/klapę z kokpitu dziobowego.
Sterówka położona jest centralnie na łodzi i jest doskonale wyposażona we wszystko co niezbędne. Na uwagę zasługuje umieszczenie joysticka do manewrowania portowego po lewej stronie koła sterowego. Jak uzasadnia – i słusznie producent – najczęściej funkcję tę wykonujemy stojąc tyłem w kierunku jazdy. Zdecydowanie wygodniej robi się to prawą ręką co jest naturalne w takim ustawieniu niż lewą, co wymusza tradycyjne umiejscowienie tego przyrządu.
Za 2 fotelami w sterówce, mamy 3 miejsca stojące z odpowiednimi uchwytami, bezpieczne dla załogi podczas szybkiej i dynamicznej jazdy po wodzie. Tutaj też zauważyliśmy jedną drobną rzecz do poprawki. Oparcia dla stojącej załogi powinny być lepiej zamontowane i “zafiksowanena” na sztywno. Mnie podczas jazdy „udało się” wysunąć oparcia z zaczepów i wylądowało ono na podłodze.
Zaraz za sterówką mamy „królestwo wypoczynku”. Za w/w oparciem znajduje się wetbar/kambuz wyposażony we wszystko co potrzebujemy w zależności od naszych preferencji (kuchenka, grill, lodówka, kostkarka itp.).
Cały tylny kokpkit zajmuje mesa/salon na otwartym powietrzu. Jest tam elegancki stolik z możliwością opuszczania blatu i kanapy wokół niego. Siedziska można oczywiście łatwo przekształcić i zamienić w duży sunpad.
Rufa zakończona jest dwoma półplatformami kąpielowymi, połączonymi ze sobą szerokim łącznikiem. Dzięki temu bardzo wygodnie możemy przechodzić z burty na burtę.
Sterk 31 WB – testujemy
Na pawęży testowanej jednostki mieliśmy zamontowane dwa silniki zaburtowe Yamaha o mocy 250 KM każdy. Maksymalnie można łódkę wyposażyć w zestaw 2 x 350 KM. Według mnie standardowy zestaw jest wystarczający do pełnego zadowolenia z jazdy. Nawet z tym słabszym Sterk 31 WB jest niesłychanie dynamiczny i szybki. Ale jak komuś nie wystarcza 51 w może decydować się na większy wydatek i większą moc na rufie.
Na łodzi bezpiecznie można pływać nawet z małymi dziećmi, ale nie polecałbym jej dla początkujących motorowodniaków. Z tym to jest tak trochę, jak samochodami sportowymi. Należy najpierw dobrze się nauczyć i przyzwyczaić do ostrej jazdy.
Sterk 31 WB jest jak, już w/w, bardzo dynamiczną i szybką motorówką. Błyskawicznie wychodzi z wody i do osiągnięcia prędkości ślizgowej potrzebuje niecałych 5 s.
Najlepiej pływać oczywiście z prędkością cruisingową około 31 – 33 w, realizowaną przy mniej więcej 3800 obr./min. Spala wtedy niecałe 70 l/h (na oba silniki), a poziom hałasu wynosi 81 – 82 dB. Wydaje się to być trochę dużo, ale w końcu jest to nieduża łódka (niecałe 10 m długości), a na rufie mamy dwa potężne silniki zaburtowe. W nagrodę otrzymujemy fantastyczną możliwość poszalenia na wodzie, a to wielu przedkłada nade wszystko.
Jacht prowadzi się znakomicie, a przebywanie w nim w czasie jazdy jest bardzo wygodne i bezpieczne.
Sterk 31 WB – podsumowanie i ocena
W mojej ocenie Sterk 31 WB zasłużył na najwyższą ocenę przede wszystkim z uwagi na doskonałe parametry pływania. W kategorii Best for Performance może być mocnym kandydatem nawet do zwycięstwa w konkursie Best of Boats Award 2024. O ile oczywiście pozostali jurorzy podzielą moją opinię
Nasze oceny są oczywiście subiektywnym spojrzeniem, choć popartym próbami nawodnymi i wieloletnim doświadczeniem.
Sterk 31WB
Dane techniczne
długość całkowita | 9,73 m |
długość kadłuba | 2,99 m |
szerokość całkowita | 3,72 m |
masa łodzi (bez silników) | 2620 kg |
zanurzenie maksymalne | 0,84 |
maksymalna moc silnika | 2 x 350KM/2 x 257,4 kW |
maksymalna moc silnika | 3 x 250 KM/3 x 222 kW |
zbiornik paliwa | 347 l |
producent | MS Marine GmbH |
więcej: | https://sterkyachts.com/sterk-english/ |
cena jachtu netto (plus VAT) | Od ok. euro 190 tys. |
Tekst Stanisław Iwiński. Zdjęcia Stanisław Iwiński/Arek Rejs.