Po 42 latach budowania jachtów żaglowych i zwodowaniu ponad 6000 jednostek z masztem, duńska stocznia X-Yachts zaprezentowała swój pierwszy w historii jacht motorowy, X Power 33C, The Red Baron. Wally, Swan, a teraz X-Yacht, kolejna kultowa marka jachtów żaglowych, która postanowiła zainteresować się rynkiem konstrukcji pływających z napędem mechanicznym.

W piątek 15 stycznia, odbyła się prezentacja nowej motorówki od Nautor’s Swan, w sobotę, od X-Yachts. Dwie stocznie, znane z wieloletniej tradycji budowy jachtów żaglowych, organizujące duże międzynarodowe regaty swoich własnych marek, niemal jednocześnie zaprezentowały swoje pierwsze w historii jachty motorowe.

To wyraźnie pokazuje, że maleje zainteresowanie jachtami żaglowymi na rzecz łodzi motorowych. Stocznie, które są legendami w świecie żeglarskim, chcąc utrzymać pozycję na rynku, muszą inwestować w rozwój i budowę nowych linii. Linii jachtów motorowych.

Czas na konstrukcje motorowe

Jak się okazuje, pierwsze rozmowy o budowie jachtu motorowego przez X-Yachts odbywały się już 8 lat temu, ale wyraźnych kształtów przybierać zaczęły dopiero przed około 4 laty. Panujące na rynku trendy sprawiły, że “słowa stały się łodzią”. Łodzią motorową, zbudowaną przez X-Yachts! Jak mówi Kræn Brinck Nielsen, CEO stoczni: “Jest to motorówka skierowana do ludzi, którzy uwielbiają pływać i aktywnie spędzać czas na morzu.”

X Power 33C – pierwszy jacht motorowy stoczni X-Yachts, to otwartopokładowy dzienny cruiser. Część dziobową łodzi zajmuje duża, dwuosobowa kabina, z osobną toaletą i prysznicem. Kokpit jest otoczony kanapami, a za dwuosobowym stanowiskiem sternika znajduje się niewielki kambuz, z kuchenką, zlewozmywakiem i szufladową lodówką. W tylnej części kokpitu znalazł miejsce elektrycznie obniżany stół, który tworzy z kanapami duży sunpad na rufie. Dodatkowym wyposażeniem jest zadaszenie kokpitu w formie dachu T-Top. To umożliwia jego zamknięcie namiotem i korzystanie z jachtu także przy gorszej pogodzie.

Dobry marketing na początek

Najnowsza łódź X-Yachts otrzymała nazwę The Red Baron. Na cześć Manfreda von Richthofena, asa lotnictwa myśliwskiego z okresu I Wojny Światowej. Nowy X Power ma być takim asem wśród łodzi motorowych. Zgodnie z nazwą, kadłub jachtu jest czerwony. Takiego koloru będzie także 15 pierwszych jednostek tego modelu. Kolejne egzemplarze będą dostępne w dowolnych kolorach, wybranych przez przyszłych armatorów.

Kadłub i napęd

Jacht zbudowany jest na opatentowanym i sprawdzonym na wielu innych łodziach, kadłubie Petestep. Napędzany jest silnikiem Yanmar 8LV o mocach od 320 do 370 KM, przy czym standardowym wyposażeniem jest silnik o najwyższej mocy. X-Power jest już po pierwszych technicznych testach. Mimo, że oficjalna premiera odbyła się 16 stycznia, to pierwsze egzemplarze łodzi zostały zamówione jeszcze tydzień przed tym wydarzeniem. Na swój jacht czeka także Ib Kunøe, prezes stoczni X-Yachts. Jego czerwony X Power 33C ma zostać dostarczony 1 kwietnia.

Doświadczenie i nadzieje na przyszłość

X-Yachts ma ogromne doświadczenie w budowie jachtów, zatrudnia zespół specjalistów i wie jak budować bezpieczne, komfortowe i wysokiej jakości jachty żaglowe. Teraz będziemy mieli okazję sprawdzić, czy potrafi także budować jachty motorowe. The Red Baron ma być wstępem do budowy nowej linii łodzi motorowych Made by X-Yachts.

Długość całkowita10,2 m
Szerokość całkowita3,1 m
Wyporność4000 kg
Zanurzenie1,2 m
Pojemność zbiorników paliwa380 l
Pojemność zbiorników wody100 l
Maksymalna moc silników, Yanmar 8LV320 – 370 KM
Kategoria CEC

Tekst Arek Rejs, zdjęcia materiały prasowe stoczni, Nikolaj Schwaner

 

Autopromocja