W dniach 12 – 21 lutego odbyła się największa impreza jachtowa w Europie Północnej. Helsinki International Boat Show, Vene 21 Båt . Targi po raz pierwszy odbyły się online.

Stocznie, przedstawiciele producentów i firmy z osprzętem jachtowym zorganizowały prezentacje swoich produktów. Wielu, podobnie jak na tradycyjnych targach, oferowało swoje towary w specjalnych, targowych cenach. Dla odwiedzających imprezę, dostępna była usługa czatu.

Dla wielu firm, Vene 21 Båt było prawdziwym rozpoczęciem sezonu i okazją do promocji swoich łodzi i sprzętu. Przemysł jachtowy był widoczny na wielu platformach. Można powiedzieć, że sezon jachtowy na północy Europy ponownie, zgodnie z tradycją, rozpoczął się w drugim tygodniu lutego.

Targi w statystykach i ocenie fachowców

W tegorocznych targach online w Helsinkach udział wzięło 150 wystawców. Targi przyciągnęły ponad 52 300 odwiedzających, a strona imprezy miała prawie 64 500 odsłon. Dla porównania, zeszłoroczne targi w Finlandii, odwiedziło 70 900 gości. Czy targi online się przyjmą i staną się alternatywą dla tradycyjnych wystaw?

Wypowiedzi organizatorów targów jednoznacznie pokazują, że impreza online może być interesującym rozwiązaniem, ale raczej jako dodatek i uzupełnienie tradycyjnych targów.

“Wszyscy czekamy na Helsinki International Boat Show Vene 22 Båt, które odbędą się w Messukeskus Helsinki w przyszłym roku. Tegoroczna impreza online położy podwaliny pod przyszłoroczną imprezę hybrydową, gdzie oprócz imprezy Vene 22 Båt odbywającej się w Messukeskus, będziemy udostępniać również treści online, a firmy będą mogły prezentować się także wirtualnie. Obecnie zbieramy opinie zarówno od odwiedzających, jak i wystawców. Na ich podstawie opracowujemy nadchodzącą imprezę hybrydową”

– mówi Sales Group Manager, Juha Kuusla z Messukeskus.

“Pracowaliśmy ciężko, ale też wiele się nauczyliśmy. Ten wyjątkowy czas zachęcił nas do zrobienia dużego kroku naprzód w dziedzinie cyfryzacji.”

“Firmy z branży jachtowej licznie przyłączyły się do wydarzenia online. Trudno jest ocenić komercyjność tegorocznych targów, ponieważ pod wieloma względami jest to wyjątkowy okres. Na początku roku łodzie sprzedawały się w rekordowym tempie i wierzę, że ten trend będzie trwał dalej”.

– mówi Jarkko Pajusalo, CEO Finnish Marine Industries Federation Finnboat.

“W tym roku firmy przeniosły imprezy związane z rozpoczęciem sezonu do swoich witryn online, ale nie da się osiągnąć takiej atmosfery wspólnoty. I oczywiście ponad 70 000 odwiedzających, jak na tradycyjnych Helsinki International Boat Show. Udana impreza online umacnia pozycję targów Vene Båt w krajach skandynawskich.”

Kolejna edycja Helsinki International Boat Show Vene 22 Båt zaplanowana jest na 11 – 20 lutego 2022 r. w Messukeskus Helsinki. Wszyscy mamy nadzieję, że tym razem wrócimy do hal targowych i bezpośrednich spotkań z producentami i klientami.

Prezentacje wystawców tegorocznej edycji Vene 21 Båt można jeszcze oglądać do 12 marca na stronie: www.venemessut.fi

Tekst na podstawie materiałów prasowych organizatora targów. zdjęcia materiały prasowe

 

Autopromocja