W La Grande Motte zakończyły się Międzynarodowe targi jachtów wielokadłubowych – International Multihull Show 2022. Jak przystało na ekskluzywną imprezę, mogliśmy na niej podziwiać najciekawsze konstrukcje z segmentu rynku, który jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się w przemyśle jachtowym. Impreza w La Grande Motte otworzyła tegoroczny sezon wystawowy.

Katamarany czy raczej wielokadłubowce, to najmłodsza gałąź międzynarodowego przemysłu nautycznego. Jednocześnie jest najbardziej dynamicznie rozwijającą się, bijąc co roku kolejne rekordy wzrostu produkcji i sprzedaży.

Głównym miejscem spotkań dla klientów oraz fanów podróżowania w wysokim komforcie po wodzie, stał się International Multihull Show, organizowany we francuskim porcie La Grande Motte. Nikogo to nie powinno dziwić, wszak to Francja jest największym producentem, z udziałem około 70 % w światowym rynku (około 1000 sztuk) tego typu jednostek. Cała światowa produkcja szacowana jest na około 1400 jednostek, z czego 1200 stanowią konstrukcje żaglowe.

International Multihull Show 2022 – trochę statystyki

Pomimo trwającej pandemii, braku targów i możliwości organizowania szerokich akcji marketingowych, obrót w sektorze wielokadłubowców żaglowych tylko we Francji, zanotował w ostatnim roku wzrost o 25,6 %, osiągając ponad 511 milionów euro.

Największymi udziałowcami rynku wielokadłubowców w ostatnim roku pośród francuskich marek były:

Lagoon (Grupa Beneteau, światowy leader) – 500 szt.

– Fountaine Pajot – 250 szt.

– Bali/Catana – 180 szt.

Resztę „dołożyły” mniejsze marki, takie jak: Nautitech, Outremer, Privilège, Neel, Excess, Aventura czy ORC.

Warto też zwrócić uwagę, że wielokadłubowce to jedyny segment przemysłu jachtowego, w którym dominują zdecydowanie jednostki żaglowe nad motorowymi. Ale i tutaj niestety zmienia się i zapewne niedługo będziemy obserwować to samo, co dzieje się z rynkiem “monohuli”.

Francuskie stocznie produkują rocznie 60 – 70 jednostek z napędem mechanicznym. Najbardziej aktywnymi w tym sektorze (35-70 stóp długości) są: Fountaine Pajot oraz południowo afrykańska stocznia Robertson&Caine, właściciel marki Leopard. Zresztą ten afrykański producent jest chyba drugim po Lagoonie największym graczem na całym rynku “multihuli”.

Jedno jest pewne: najważniejsze marki są mocno reprezentowane i dostępne w Polsce.

Dla przypomnienia: 

Leopard – Dobre Jachty,

Fountaine Pajot/Nautitech – Yachts&Yachting,

Bali/Catana – Odisej Yachting,

Lagoon – Super Yachts

Excess – RR Yachts

Jest więc w czym wybierać, a dostęp do najnowszych modeli jest bardzo ułatwiony.

International Multihull Show 2022 – premiery i nowości

W La Grande Motte, pośród zgromadzonych ponad 60 wielokadłubowców nie zabrakło premier i nowości. Nam najbardziej spodobały się:

Żaglowy Nautitech 44 Open (europejska premiera)

Motorowy Leopard 46 (premiera europejska)

Żaglowy Bali 4.4 (premiera światowa)

Żaglowy Lagoon 51 (premiera światowa)

Jedna z moich ulubionych marek “Excess”, tym razem bez premierowych jachtów, ale zawsze warte obejrzenia

Jednym z ciekawszych był też polski „rodzynek”, katamaran „Wave 50”. Niestety szkoda, że przybył praktycznie ostatniego dnia wystawy i nie wszyscy chętni mogli go obejrzeć.

International Multihull Show 2022 – inne ciekawostki:

Wcześniejsze informacje o targach:

Międzynarodowe targi jachtów wielokadłubowych – International Multihull Show 2022 – odbędą się w zaplanowanym terminie od 20 do 24 kwietnia br., we francuskim La Grande Motte. Tak się złożyło, że impreza ta praktycznie otwiera tegoroczny sezon wystawowy.

Dla spragnionych i tęskniących za normalnością fanów jachtingu mamy dobrą wiadomość, targi w La Grande Motte zaczynają się już w środę, 20 kwietnia w pięknej scenerii i uroczystej oprawie. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tej jedynej w swoim rodzaju imprezy, na której możemy zobaczyć z bliska najpiękniejsze i najbardziej fascynujące konstrukcje wielokadłubowe. Jest to w tej chwili najszybciej rozwijający się segment międzynarodowego rynku jachtowego!

International Multihull Show 2022 – propozycje dostępne u polskich dealerów

Na targach zabraknie niestety polskiego rodzynka światowego rynku, firmy Sureef. Ale wiele znanych marek katamaranów ma dobrze działających przedstawicieli.

Yachts & Yachting proponuje bogatą ofertę wielokadłubowców żaglowych i motorowych stoczni Fountaine Pajot i Nautitech.

Dobre Jachty, „świeżo upieczony” przedstawiciel słynnego Azimuta, dorzuca do swojego portfolio południowo afrykańskiego Leoparda.

Działający mocno w Chorwacji Odisej Yachting to nie tylko popularna firma czarterowa, ale i oficjalny przedstawiciel francuskiego Bali.

Na targach nie zabraknie nowości i premier. Z powodu długo panującej pandemii odwołanych zostało większość imprez wystawienniczych przez dwa sezony!

Jedną z ciekawszych konstrukcji będzie z pewnością CK70 ze stoczni Squalt Marine.

Pora wracać do normalności i do świata pięknych jachtów!