W połowie stycznia pisaliśmy o konkursie, organizowanym przez Międzynarodową Federację Motorowodną, Union Internationale Motonautique (UIM), który na celu ma promocję ekologicznych rozwiązań w sporcie motorowodnym i jachtingu motorowym. Dzisiaj poznaliśmy zwycięzcę tegorocznej edycji konkursu!

W naszym artykule pisałem, że “wśród zgłoszeń do konkursu jeszcze nigdy nie widziałem kandydata z Polski. Może czas to zmienić?”

And the Winner is…!

Jak na życzenie, do tegorocznej edycji konkursu UIM Environmental Award zgłosiła się stocznia Sunreef Yachts.

Zgłoszenie odpłaciło się główną nagrodą. Sunreef Yachts zdobyła 2020 UIM Environmental Award! Stocznia została nagrodzona za “In-House Engineered Solar Power System”.

Zespół badawczo-rozwojowy Sunreef Yachts Eco opracował system zasilania energią słoneczną, wykorzystujący ultra cienkie, elastyczne, odporne na wstrząsy i wysoce wydajne ogniwa słoneczne. Jest to pierwsza w branży technologia fotowoltaiczna zintegrowana z kompozytem. Sunreef Yachts jest też pierwszą firmą, która zintegrowała panele słoneczne z zakrzywionym karbonowym dachem bimini.

Nowoczesny system solarny jest obecnie instalowany zarówno na katamaranach motorowych jak i żaglowych z gamy luksusowych katamaranów Sunreef Yachts Eco. Panele są całkowicie zlicowane z wszystkimi zakrzywionymi strukturami kompozytowymi. W tym masztami, burtami i bimini. Dzięki zmaksymalizowanej energii słonecznej, Sunreef Yachts Eco zapewnia najwyższą w branży wydajność energii słonecznej.

“Na nowo odkryliśmy panele słoneczne dla jachtów. Nasz zespół podważył status quo w jachtowej technologii fotowoltaicznej, czyniąc panele słoneczne integralną częścią projektu Sunreef Yachts Eco. Jest to coś wyjątkowego w całym jachtowym świecie.” powiedział Francis Lapp – Założyciel i Prezes Sunreef Yachts.

Ważący 1,8 kg/m2, system jest najlżejszym rozwiązaniem fotowoltaicznym stosowanym w jachtingu i wykorzystuje panele, zapewniające szczytową wydajność na poziomie 24%. Ponadto, technika integracji z kompozytem sprawia, że panele są niezwykle odporne na wstrząsy i ścieranie.

Obecnie stocznia buduje jacht motorowy 80 Sunreef Power Eco wyposażony w kompozytowo zintegrowane panele słoneczne. Wyposażony w blisko 200 m2 paneli (około 360 kg) będzie dostarczał 40 kW mocy szczytowej na godzinę. Taki zestaw solarny może wytworzyć energię odpowiadającą dwóm generatorom, które ważyłyby 800 kg! Ten, zoptymalizowany przez Sunreef Yachts Eco system paneli słonecznych, może swoimi zaletami dwukrotnie przewyższyć generator nie tylko pod względem wydajności, ale również masy.

Dzięki zmaksymalizowanej powierzchni paneli słonecznych, katamaran 80 Sunreef Power Eco może, przy niższej prędkości podróżnej, wykorzystywać wyłącznie energię odnawialną.

Wręczenie nagród UIM Environmental Award zawsze odbywało się podczas dużej Gali Mistrzów Świata, organizowanej przez UIM. W ubiegłym roku niestety, większość zawodów motorowodnych rangi Mistrzostw Świata zostało odwołanych, a zeszłoroczna Gala miała dużo skromniejszy charakter. Tegoroczna ceremonia wręczenia nagród najprawdopodobniej również będzie dużo skromniejsza niż we wcześniejszych latach. Nie zmienia to jednak faktu, że w końcu także stocznia z Gdańska może się pochwalić zasłużonym trofeum przyznawanym przez ekspertów Międzynarodowej Federacji Motorowodnej, Union Internationale Motonautique (UIM).

Francis Lapp – Założyciel i Prezes Sunreef Yachts jest miłośnikiem i chętnie uczestniczy w rajdach samochodowych. Myślę, że nagroda przyznana przez UIM bardzo go ucieszyła i może zachęci do zainteresowania się sportem motorowodnym?;) Za co trzymam kciuki!

Tutaj możecie znaleźć nasz styczniowy artykuł o UIM Environmental Award & Special Mention: https://yachtsmen.eu/2021/uim-going-green-together-ekologia-glupcze/

 

Autopromocja