Letnie targi Uiva Flytande, są największą imprezą wystawienniczą jachtów na wodzie w Finlandii. Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią Covid-19, w tym roku ponownie powitały zagorzałych fanów jachtingu. Finlandia jest jednym z krajów o największej liczbie łodzi przypadającej na tysiąc mieszkańców na świecie.

Przemysł jachtowy w Finlandii i Polsce ma wiele ze sobą wspólnego. Obydwa kraje „walczą” pomiędzy sobą o miano leadera w produkcji jednostek do 11 m długości. I choć ostatnio to my wysunęliśmy się na zdecydowane prowadzenie w tej statystyce, to jednak Finlandia bije nas na głowę w liczbie własnych marek, znanych i rozpoznawalnych na globalnym rynku nautycznym.

Mamy więc wiele do nadrobienia, jeżeli chcemy być postrzegani również jako właściciele znanych „brandów”. Warto się uczyć od naszych fińskich przyjaciół, którzy od wielu lat konsekwentnie prowadzą udany marketing na wszystkich rynkach świata. Jednym z nich jest organizacja wystaw, na których prezentują głównie własne konstrukcje pływające. Dodajmy jednak, że w Helsinkach nie brakowało jachtów wyprodukowanych w polskich stoczniach, choć tak jak już w/w pokazywane były głównie pod szyldem marek zagranicznych.

Poniżej przedstawiamy relację Fińskiej Federacji Przemysłu Morskiego Finnboat, organizatora ostatniej edycji targów Uiva Flytande w Helsinkach. 

Helsinki Uiva Flytande 2022- Helsinki Boat-Afloat Show

Pokaz łodzi na wodzie w Helsinkach w miniony weekend przyciągnął do mariny największą publiczność od wielu lat. W ciągu czterech dni targi odwiedziło ponad 12 100 osób zainteresowanych jachtami, sprzętem i usługami. Na imprezie pokazano ponad 250 łodzi, a wszystkie akcesoria i usługi branży wodniackiej zostały kompleksowo zaprezentowane na wyprzedanej powierzchni około dwóch hektarów na kei na lądzie.

Helsinki Uiva Flytande 2022- Helsinki Boat-Afloat Show – liczba odwiedzających Helsinki Uiva wzrosła o ponad 14%.

„Zainteresowanie żeglarstwem wydaje się utrzymywać na wysokim poziomie. Wydarzenie spotkało się z pozytywnym odzewem ze strony publiczności i wystawców. Uiva zawsze była dobrą imprezą letnią, ale w tym roku ludzie bawili się jeszcze lepiej – mówi Jarkko Pajusalo, dyrektor generalny Fińskiej Federacji Przemysłu Morskiego Finnboat.

Impreza była również napędzana aktywnym handlem łodziami. Chociaż nowe rejestracje łodzi w Finlandii są o 13% niższe od zeszłorocznego rekordu, wciąż są one o 17% wyższe niż w 2019 roku.

„Liczby dotyczące handlu łodziami są nadal wyjątkowo dobre. Producenci i importerzy również mieli w tym roku trudności z dostarczeniem łodzi w takiej ilości, jakiej życzyliby sobie konsumenci. Trudności w dostawie komponentów ograniczyły produkcję łodzi, a wyzwania w łańcuchu dostaw stają się nawet bardziej wyraźne w bieżącym roku” – mówi Pajusalo.

Z drugiej strony liczba odwiedzających targi łodzi wodnych w Helsinkach była o ponad 14% wyższa niż podczas poprzedniej edycji dwa lata temu. W 2021 roku impreza nie mogła zostać zorganizowana ze względu na ograniczenia COVID-19.

Helsinki Uiva Flytande 2022- Helsinki Boat-Afloat Show premiery   

Jedną z najważniejszych premier na wystawie była prezentacja nowego Aquadora 300 HT. Kierownik sprzedaży i marketingu Bella-Veneet Oy, Janne Mäkelä, był zadowolony po pokazie.

„Pokaz pozostawił pozytywny wizerunek: świat nigdy się nie zatrzymał. Atmosfera była dobra, a ludzie czekali w kolejce, aby poznać nową łódź. Cała seria modeli jest zbudowana wokół nowego Aquadora, więc wsłuchiwaliśmy się w komentarze wrażliwym uchem” – mówi Mäkelä.

Według Mäkelä, targi łodzi w Uiva są szczególnie ważne dla Belli, jako miejsce prezentacji dużych łodzi. Sezon sprzedaży średnich i małych łodzi rozpoczyna się na targach Vene Båt każdego lutego, ale oferty na duże modele odbywają się jesienią i są produkowane zimą, wyposażone zgodnie z zamówieniami klientów.

„Uiva to właściwy czas na zakup dużych łodzi. Wyraźnie zainteresowały też publiczność: pomost wystawowy był czasami blokowany, gdy po jednej stronie był nowy Aquador, a po drugiej duże Flippery z serii 900” – dodaje Mäkelä.

Kolejną znaczącą premierą była „latająca” łódź elektryczna Candela na foilu. W Uiva swoją światową premierę miał zupełnie nowy daycruiser Candela C-8, który na jednym ładowaniu z prędkością 20 węzłów przebył dobre 90 kilometrów.

„Było wiele osób zainteresowanych łodzią elektryczną. Ludzie wcześniej czytali o niej, a zwłaszcza młodsi goście zadawali bardzo szczegółowe pytania na jej temat. W szczególności latanie na foilu było czymś, czego ludzie już są bardzo świadomi” – mówi Tapani Hollmén. Prezes firmy Telva, importera firmy Candela.

Zainteresowanie utrzymywało się dzięki jazdom testowym zorganizowanym pod koniec piątkowego dnia Uivy, podczas których przez cztery godziny po pokazie stała kolejka do łodzi. Zamówiono już 150 Candeli C-8, z których według szacunków Hollména pięć przybędzie do Finlandii w ciągu najbliższych kilku lat.

„To jest teraz dobry czas dla takiej łodzi, zarówno ze względu na zużycie paliwa, jak i aspekty środowiskowe. W Finlandii zainteresowanie jest bardzo duże, biorąc pod uwagę wielkość rynku” – dodaje Hollmén.

Helsinki Uiva Flytande 2022- Helsinki Boat-Afloat Show – program dla dzieci

W ostatnich latach Uiva opracowała program przeznaczony dla całej rodziny. Nina z Vantaa odwiedziła wystawę z rodziną: oprócz męża i małego chłopca, wystawę odwiedził także pies.

„Na parkingu było dużo miejsca, a okolica miała relaksującą i wygodną atmosferę, coś dla całej rodziny. Specjalne podziękowania za niesamowitą liczbę programów oferowaną przez skutery wodne, w tym człowieka latającego ponad nim (Water Fly). Świetny pokaz – powiedział sześciolatek. Na pewno jeszcze tu przyjedziemy – dodała Nina.

Przewodnik wędkarski Jani Ollikainen był w Uiva opowiadając o wyposażeniu łodzi rybackich i prezentując swoją własną aluminiową jednostkę Buster XXL ze specjalistycznym wyposażeniem. Na wystawie zaprezentowano około dziesięciu różnych łodzi rybackich, a nowe molo rybackie umieszczone pośrodku obszaru targowego zyskało uznanie zarówno publiczności, jak i wystawców.

„Ludzie byli naprawdę zainteresowani akcesoriami do łodzi rybackich, dziobowymi silnikami elektrycznymi, a zwłaszcza instalacjami do wyświetlania echa ryb” – mówi Ollikainen.

Helsinki Uiva Flytande 2022- Helsinki Boat-Afloat Show – ubrania i akcesoria 

Arja Kunnasluoto-Gustafsson, przedsiębiorca Ocean Spirit, specjalistycznego sklepu z odzieżą o tematyce morskiej, dekoracją wnętrz i upominkami, była bardzo zadowolona z wydarzenia.

„Absolutnie świetna impreza, ładnie zorganizowana, wspaniali klienci i wspaniała pogoda. Uiva to najlepsze targi, w jakich kiedykolwiek braliśmy udział – łatwo było zauważyć, że ludzie po długim czasie chcieli być wśród ludzi” – wspomina Kunnasluoto-Gustafsson.

Helsinki Uiva Flytande 2022- Helsinki Boat-Afloat Show – na targach sprzedawano naczynia, ubrania i akcesoria.

„Przebojowymi produktami Uiva były letnie sukienki dla kobiet. Kraj pochodzenia, ekologia i etyka interesowały klientów” – mówi Kunnasluoto-Gustafsson.

Manne Stenros z Storm Marin mówi, że ich pracownicy zauważyli, że stroje żeglarskie zdążyły się zużyć podczas COVID-19.

„Żeglarze wyraźnie mieli stłumiony popyt, a zwłaszcza zakupiono wiele nowych butów, rękawic żeglarskich i kurtek w celu zastąpienia zużytych. Ludzie wyraźnie chcieli przyjść i porozmawiać, poeksperymentować i wypróbować, a nie kupować online” – wspomina Stenroos.

Mika Vanhala, przedsiębiorca firmy Oy Esco Ab lub Heater.fi, która sprzedaje elektronikę do łodzi, akcesoria elektryczne i grzejniki, rozstawił stoisko na targach łodzi w Uiva w pośpiechu związanym z przeprowadzką do nowego sklepu z akcesoriami do łodzi w Espoo.

„Z punktu widzenia detalisty sytuacja jest pozytywna: mimo przyćmionej sytuacji finansowej impreza pozostawiła dobre wrażenie. Atmosfera przy pięknej pogodzie i po udanym lecie była widoczna u klientów, z którymi planowaliśmy zakupy na nadchodzący sezon” – mówi Vanhala.

Według Vanhala na stoisku targowym, które gościł wraz z fińskim producentem grzejników Safire, od rana do wieczora byli klienci.

„Jesteśmy najszybciej rozwijającą się firmą w branży, więc nasz sposób działania, obecność na kilku targach i duża widoczność, nie może się mylić” – ocenia Vanhala.

Kolejnym ważnym wydarzeniem w branży łodzi w Finlandii będą Helsinki International Boat Show Vene 23 Båt, zorganizowane w Messukeskus, centrum wystawienniczo-kongresowym w Helsinkach, w dniach 11-20 lutego 2023 roku.

Helsinki Boat-Afloat Show ponownie odbędą się w sierpniu 2023.

Materiał prasowy Finnboat. Zdjęcia Finnboat/Redakcja Yachtsmen.eu.