Zaprezentowaliśmy Wam już kalendarz jachtowych imprez targowych na rozpoczynający się rok. Teraz, przyszedł czas na terminarz zaplanowanych na rok 2022 zawodów motorowodnych. Mamy nadzieję, że nie będzie on gorszy od poprzedniego, w którym polscy piloci zdobyli “grad” medali.

2021 ciągle jeszcze był daleki od normalności, jeżeli chodzi o organizację imprez sportowych. Nadal, wiele zawodów musiało zostać odwołanych. Często w ostatniej chwili.

Na szczęście, był to już trochę lepszy rok niż 2020, kiedy praktycznie, odwołano niemal wszystkie imprezy rangi Mistrzostw Świata i Europy. W minionym, 2021 już udało się zorganizować kilka wyścigów Mistrzostw Świata i Europy. Również w Polsce mogliśmy podziwiać najlepszych zawodników kontynentu, startujących w Ełku, w Mistrzostwach Europy Skuterów Wodnych. W Chodzieży, Trzciance i Rogoźnie mogliśmy kibicować najlepszym zawodnikom Europy, startującym w klasach F25, F500, GT-30, F125 i OSY400. W Augustowie, ponownie udało się rozegrać Motorowodne Mistrzostwa Świata Łodzi Wytrzymałościowych. Oczywiście, rozegrano także wiele eliminacji Mistrzostw Polski w skuterach wodnych i łodziach motorowych.

Kalendarz zaplanowanych na rok 2022 imprez wygląda imponująco, szczególnie zawodów rozgrywanych poza granicami Polski, ale obawiam się, że przy każdej z nich należy dodać dopisek “TBC” (to be confirmed), oznaczający “do potwierdzenia”. Oczywiście, mam nadzieję, mocno trzymam kciuki i życzę wszystkim zawodnikom i organizatorom, aby wszystkie zaplanowane wydarzenia odbyły się bez zakłóceń i zgodnie z zaprezentowanym kalendarzem.

Zaczynamy od kalendarza wyścigów motorowodnych, jakie odbędą się w Polsce.

 • 23 – 26 czerwca, Żnin – Mistrzostwa Europy w Formule 250, eliminacje Mistrzostw Świata w Formule 500, eliminacje Mistrzostw Polski w klasach O-125, OSY400, GT-30, GT-15
 • 08 – 10 lipca, Augustów – Motorowodne Mistrzostwa Świata Łodzi Wytrzymałościowych ENDURANCE S2, S3

Kalendarz wyścigów skuterów wodnych, rozgrywanych w Polsce wygląda wyjątkowo skromnie. Czyżby naszym skuterzystom znudziło się ściganie o tytuł Mistrza Polski. W 2022 zaplanowana jest tylko jedna impreza skuterowa w Polsce, Eliminacje Mistrzostw Europy, która tradycyjnie ma się rozegrać w Ełku, pod koniec czerwca, w dniach 24 – 26.06. Mam nadzieję, że kalendarz imprez skuterowych w Polsce, wkrótce zostanie uzupełniony, chociażby przez cykliczną imprezę, Płyniemy Polsko.

Światowa Federacja Motorowodna (UIM) zaprezentowała także wstępny kalendarz najbardziej prestiżowych zawodów motorowodnych na rok 2022, czyli wyścigów klasy F1H2O i UIM-ABP Aquabike World Championship.

Oto lista zaplanowanych Grand Prix F1H2O:

 • 25 – 26 lutego – Jeddah, Arabia Saudyjska. Profilaktycznie, przygotowano rezerwowy termin, 04 – 05 marca – Zmiana terminu! Najprawdopodobniej, zawody odbędą się w październiku.
 • 21 – 22 maja, Cagliari, Włochy
 • 02 – 03 lipca, San Nazzaro, Włochy
 • 23 – 24 lipca, Belgrad, Serbia
 • 01 – 02 października, Shanghai, Chiny
 • 08 – 09 października, Hainan, Chiny
 • 09 – 10 grudnia, UAE

Tak prezentuje się kalendarz Mistrzostw Świata i Europy Skuterów Wodnych:

 • 25 – 26 lutego, Jeddah, Arabia Saudyjska – zmiana terminu! Nowy termin, najprawdopodobniej, październik/listopad
 • 30 kwietnia – 01 maja, Otranto, Włochy – Mistrzostwa Europy
 • 13 – 15 maja, Ibiza, Hiszpania
 • 11 – 12 czerwca, Olbia, Włochy
 • 24 – 26 czerwca, Ełk, Polska – Mistrzostwa Europy
 • 03 – 04 września, Levelek, Węgry – Mistrzostwa Europy
 • 18 – 19 listopada, Kuwejt

Poza podanymi wyżej terminami zawodów, w kalendarzu UIM jest jeszcze kilka dat zarezerwowanych na organizację Mistrzostw Świata. Podane są nawet kraje, w których mają odbyć się zawody, ale uznałem, że są to tak mało precyzyjne informacje, że na ten moment nie uwzględnimy ich w naszym terminarzu. Mam nadzieję, że z czasem, będziemy mogli tymi terminami uzupełnić prezentowany dzisiaj kalendarz.

Więcej informacji na temat wszystkich wymienionych wydarzeń można znaleźć na stronach: http://www.motorowodniacy.orghttps://www.uim.sporthttps://www.f1h2o.comhttps://www.aquabike.net i oczywiście, u nas. Zapraszamy i do zobaczenia na wyścigach!

Tekst i zdjęcia Arek Rejs.