Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych obchodziła w ubiegłym roku 15-lecie swojego istnienia. Jubileusz przypadł na trudne czasy powszechnej pandemii Covid 19 i mocno ograniczonych możliwości działania. Niemniej udało się zorganizować zupełnie sporą liczbę imprez, dzięki którym nasz przemysł jest ciągle postrzegany w branży jako jeden z leaderów w produkcji jachtowej nie tylko w Europie.

Drugi rok ograniczeń przed nami, ale POLBOAT nie zmniejsza tempa i już zapowiada cykl bardzo istotnych przedsięwzięć w nadchodzącym sezonie. Oto kilka gorących spraw, które czekają nas w tym roku w komunikacie Izby:

POLBOAT YACHTING FESTIVAL – najważniejsza impreza wystawiennicza w Polsce

Mamy potwierdzony termin trzeciej edycji POLBOAT YACHTING FESTIVAL – w tym roku, ta największa w Polsce impreza na wodzie, odbędzie się w dniach 21-24 lipca

W najbliższych dniach ukaże się oficjalny komunikat oraz cennik dla wystawców. W tym roku, poza wspaniałymi jednostkami pływającymi, strefą namiotową, nagrodami Gdynia Polboat Awards i bogatym programem atrakcji dla odwiedzających, przygotowywana będzie także misja przyjazdowa dla dziennikarzy i kontrahentów z krajów pozaunijnych. Spodziewamy się najważniejszych przedstawicieli mediów z USA, Azji, Rosji i Bliskiego Wschodu. Jeżeli dodatkowo ktoś z Państwa chciałby zaprosić na targi w Gdyni swojego Partnera biznesowego (spoza UE) , którego przelot, zakwaterowanie i inne koszty pokryłaby Izba, proszę o wiadomość. 

POLBOAT – W tym roku odbędzie się również trzecia odsłona akcji społecznej #ZostańWodniakiem. 

Aktualnie trwają prace nad szczegółowym harmonogramem, ale główne elementy planowane są na maj 2022 (finał w pierwszy weekend czerwca w Warszawie). 

Jeżeli ktoś z Państwa jest zainteresowany jakimkolwiek udziałem w tej akcji popularyzującej sporty wodne w Polsce, proszę o kontakt. Jest to działanie pro publico bono i każda pomoc jest mile widziana. Dla firm, które zdecydują się przeznaczyć jednostki na rejsy szkoleniowe dla uczestników, informacja, że wzorem poprzednich lat, Izba pokryje koszty paliwa i sterników.

POLBOAT – nowe misje wyjazdowe

W związku z odwołaniem targów BOOT Düsseldorf, byliśmy zmuszeniu zrezygnować z organizacji misji wyjazdowej dla polskich przedsiębiorców. Obecnie prowadzimy rozmowy o przygotowaniu misji na Dubai International Boat Show. Targi odbędą się w dniach 9-13.03.2022 w Marina Dubai, a udział w misji połączony będzie ze zwiedzaniem Expo Dubai. Szczegółowy program już wkrótce, ale potencjalnych zainteresowanych już teraz zapraszam do kontaktu bezpośredniego.

POLBOAT – międzynarodowe spotkania online

Zapraszamy też do udziału w imprezach, które nie odbyły się z powodu odwołania Targów BOOT Düsseldorf. Właśnie otrzymaliśmy informację z European Boating Industry, którego członkiem jest POLBOAT, że dwa wydarzenia zaplanowane przez EBI na BOOT Düsseldorf 2022, zostaną zorganizowane pod koniec stycznia online. Serdecznie zapraszamy do udziału w tych wydarzeniach. Udział dla członków POLBOAT jest bezpłatny.

Warsztaty BlueInvest on Green Nautical Technologies, organizowane wspólnie z Komisją Europejską i PwC, z udziałem inwestorów, ekspertów branżowych i przedsiębiorców. Prowadzone w formie dyskusji panelowych i sesji prezentacyjnych prowadzone przez start-upy z branży jachtowej. Celem jest wgląd w możliwości inwestycyjne na rzecz zrównoważonej i cyfrowej transformacji branży jachtowej.  Na platformie dostępne będą transmisje na żywo, czat na żywo i matchmaking B2B

24 stycznia, 10:30 – 13:00 CET – Link do rejestracji

International Breakfast Meeting, coroczne wydarzenie organizowane z partnerem BOOT Düsseldorf, w tym roku poświęcone będzie tematowi „Możliwości handlu międzynarodowego i wyzwania związane z łańcuchem dostaw”.  Głównymi tematami będą nowa polityka handlowa UE oraz wyzwania związane z łańcuchem dostaw, które mają wpływ na przemysł jachtowy i identyfikowanie nowych możliwości handlowych dla branży.  W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, prelegenci z sektora jachtowego i innych sektorów, takich jak motoryzacja i logistyka.

25 stycznia, 10:00 – 11:30 CET – Link do rejestracji

POLBOAT na METSTRADE 2022 

Pod koniec stycznia, jak tylko otrzymamy cennik dla wystawców na rok 2022, uruchomimy rezerwację miejsc wystawienniczych w Polskim Pawilonie. Dzięki temu zainteresowane firmy będą mogły poczekać z decyzją przynajmniej do końca maja 2022, a w razie czego, jeśli zdecydują się na udział w targach, będą miały gwarancję ceny Early Bird. W tym roku liczymy również na spełnienie obietnic organizatora i przeniesienie Polskiego Pawilonu bliżej początku hali. Mamy także wstępną informację z Ministerstwa Rozwoju, że jest duża szansa na organizację misji dla polskich przedsiębiorców na METSTRADE w 2022 roku. Będziemy Państwa informować o tym w stosownym momencie, bliżej wydarzenia. 

POLBOAT – dbamy o nowe kadry

W 2022 roku Izba chce mocno zaangażować się we współpracę z placówkami naukowymi. Oprócz stałej współpracy z Politechniką Gdańską, w tym roku mamy plany współpracy ze szkołami branżowymi I stopnia, mogącymi kształcić na kierunku Monter jachtów i łodzi. Ponadto pod koniec 2021 roku udało się nam we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz organizacją Pracodawcy Pomorza wprowadzić do klasyfikacji zawodów w systemie oświaty kierunku Technik przemysłu jachtowego, pozwalającego na kontynuację nauki po zakończeniu szkoły I stopnia.

Dzięki temu więcej młodych osób może być zainteresowanych edukacją w kierunku naszej branży. W związku z tym planujemy szeroką akcję promocyjną skierowaną do młodzieży z regionów, w których istnieją (bądź powstaną) takie kierunki w szkołach zawodowych i technikach.

Dodatkowo Izba pracuje nad projektem Branżowego Centrum Umiejętności, w którym byłaby możliwość organizacji praktycznych szkoleń nie tylko dla młodzieży, ale także dla osób dorosłych. Mam nadzieję, że pod koniec I kwartału 2022 roku będziemy w stanie podać szczegóły dotyczące tego niezwykle ambitnego planu, który może na wiele lat być pomocnym dla polskich stoczni w kwestii pozyskiwania nowych pracowników.

POLBOAT _ ważne informacje organizacyjne

Bardzo proszę również o sprawdzenie w wolnej chwili prezentacji Państwa firmy na stronie www.polboat.eu – czy dane i opis są aktualne (ew. czy wszystkie poprawki zgłaszane ostatnio rzeczywiście zostały wprowadzone zgodnie z Państwa wytycznymi). A tych z Państwa, których prezentacji brak na naszej stronie internetowej, bardzo proszę o przesłanie niezbędnych materiałów (logo, min. 5 zdjęć, opis działalności na ok. 2000 znaków w języku polskim i angielskim).

Na zakończenie raz jeszcze życzę Państwu udanego 2022 roku. Oczywiście o wszystkim. co będzie dotyczyło naszej branży, będziemy Państwa informować na bieżąco, ale jeśli są jakieś sprawy, którymi chcielibyście, aby Izba zajęła się w tym roku, jestem cały czas do Państwa dyspozycji.

Sekretarz Generalny Izby POLBOAT – Michał Bąk.