Elektryczne samochody są już codziennym widokiem, nawet na naszych drogach. Coraz częściej widzimy na wodnych szlakach, napędzane energią elektryczną, motorówki. Kwestią czasu było, kiedy z takich napędów skorzystają także producenci skuterów wodnych.

Eksperymentu z zastosowaniem silnika elektrycznego w skuterze wodnym podjął się węgierski start-up, Narke Jet Ltd. W 2018 roku, na targach Cannes Yachting Festival zaprezentował prototyp swojego PWC (Personal Watercraft), model Narke Electrojet GT45.

Pomysł budowy elektrycznego skutera zrodził się 4 lata wcześniej, nad Balatonem.

Może nie każdy wie, ale jezioro Balaton jest objęte zakazem używania silników spalinowych. Można tam korzystać jedynie z jachtów żaglowych i łodzi z napędem elektrycznym. Do tej pory nie było szansy na popływanie tam skuterem.

Narke GT95 – nowy model

Pod koniec zeszłego roku w ofercie firmy pojawił się elektryczny skuter drugiej generacji, Narke GT95.

Nowy GT95 ma więcej mocy, większy zasięg i nowy kadłub. Electrojet Narke drugiej generacji napędzany jest chłodzonym wodą, trójfazowym, asynchronicznym silnikiem elektrycznym o mocy 71 kW. Taka moc zapewnia mu osiągnięcie maksymalnej prędkości 75 km/h. Silnik zasilany jest litowo-jonowymi akumulatorami o pojemności 24 kWh. W pełni naładowane baterie pozwalają na około 2 godziny podróży. Oczywiście czas zabawy zależy od prędkości z jaką płyniemy i obciążenia. Skuter dostępny jest w wersji z trzyosobową kanapą. Na pełne naładowanie akumulatorów musimy czekać około 1,5 godziny, przy wykorzystaniu wbudowanej szybkiej ładowarki.

Kadłub Narke GT95 został zaprojektowany przez “Petestep” i zbudowany z włókna węglowego. Oczywiście, skuter wyposażony jest w szereg zabezpieczeń zapewniających bezpieczną zabawę i kontrolę wykorzystywanej energii. System bezpieczeństwa stale monitoruje ponad 100 parametrów. W razie najmniejszych problemów, skuter automatycznie przechodzi w tryb bezpieczeństwa, zapewniając bezpieczny powrót do brzegu.

Na koniec, to co każdego interesuje najbardziej, czy można tę zabawkę już kupić i ile będzie kosztowała? Producent dopiero buduje sieć przedstawicieli, organizuje testy dla potencjalnych klientów i zbiera zamówienia na GT95. Pierwsza, oficjalna prezentacja produktu zaplanowana jest na lato tego roku, podczas Top Marques Show, w Monako.

Dane techniczne

Narke GT95

Długość4,02 m
Szerokość1,20 m
Masa420 kg
Zanurzenie0,27 m
Kategoria CEC
Maksymalna moc silnika71 kW (95 KM)
BaterieLi-Ion/24 kWh

Cena podstawowa Narke GT95 – 39 000 Euro. 

Tekst Arek Rejs, zdjęcia materiały prasowe firmy

 

Autopromocja