Alfastreet 23 zdobyła nagrodę na tegorocznym POLBOAT Yachting Festival w Gdyni. Jej mniejsza siostra, Alfastreet 21 Open, jest najnowszą propozycją ze słoweńskiej stoczni Alfastreet Marine. A, że model jest udany, najlepiej świadczy uznanie jurorów prestiżowego konkursu Best of Boats Award 2022, którzy nominowali ją do finałowej rozgrywki w kategorii Best for Beginners.

Model Alfastreet 21 Open przeznaczony jest dla entuzjastów żeglarstwa, którzy lubią cichą i łatwą żeglugę. Pomimo małych wymiarów zapewnia komfort nawet dla 8 dorosłych osób. Unikalna konstrukcja kokpitu z centralną konsolą sterowniczą sprawia, że model ten doskonale sprawdza się do spokojnych przejażdżek po wszelkich akwenach. Łódź zapewnia doskonałą stabilność na wodzie nawet dla entuzjastów szybkiej jazdy. Komfort jest bezkompromisowy nawet przy większej prędkości.

Alfastreet 21 – zabudowa wnętrza

Alfastreet 21 OPEN, to typowa motorówka klasy OPEN z centralną konsolą sterowniczą, ale co ciekawe mocno przesuniętą do tyłu łodzi. Mamy tutaj właściwie jeden duży kokpit centralny, wypełniający całe jej wnętrze. Wzdłuż burt, dziobu i pawęży zamontowane są siedziska i kanapy. Dziobową część w środku zajmuje opuszczany stół, który łatwo zmienia swoją funkcję na podporę materacy słonecznych.

W tylnej części kokpitu umiejscowiona jest konosala sterownicza z kołem sterowym, manetką i niezbędnymi urządzeniami kontrolno-sterowniczymi. Co ciekawe, manetka zamontowana jest po lewej stronie konsoli i trzeba się szybko przyzwyczajać do takiego nietypowego położenia dźwigni akceleratora. Wzdłuż pawęży mamy kolejną kanapę, która jest jednocześnie siedziskiem dla sternika. Tuż za tą kanapą mamy „gigantyczny” schowek/bagażnik, który w przypadku wersji z inboardem lub „elektrykiem” spełnia zadanie komory silnikowej.

Rufę zamykają dwie półplatformy okalające silnik, połączone wąskim przejściem. Do wnętrza wchodzi się bezpośrednio z prawej półplatformy, natomiast z lewej trzeba przejść przez pokrywę bagażnika.

Kokpit od przodu osłonięty jest ładną i efektowną niedużą owiewką. Na samym przodzie łodzi znajduje się komora kotwiczna i mały pokładzik dziobowy.

Wszystkie ciągi komunikacyjne, półplatformy i pokłady pokryte są eleganckim teakiem. Bardzo ładnie prezentują się też drobne elementy wyposażenia (knagi, uchwyty, itp.) wykonane w tradycyjnym żeglarskim stylu. Nad całym kokpitem rozpościera się sztywny daszek wsparty na lekkiej konstrukcji rurowej. W większych modelach jest on opuszczany za pomocą opatentowanego systemu, który pozwala zamknąć całkowicie wnętrze łodzi. Być może będzie to dostępne wkrótce również w najmniejszej jednostce ze stoczni Alfastreet Marine.

Alfastreet 21 – wrażenia z pływania

Alfastreet 21 została zaproponowana przez słoweńską stocznię do oceny przez jury konkursu Best of Boats Award 2022. Testy odbywały się w podberlińskim Werderze, tuż przed targami BOOT&Fun – in water w początkach września 2022 r. Wrażenia z pływania były na tyle pozytywne, że jurorzy postanowili ją nominować do finałowej rozgrywki konkursu, w kategorii Best for Beginners.

Trzeba przyznać, że i na nas zrobiła dobre wrażenia. Prowadziła się lekko i bardzo pewnie, choć na początku mieliśmy pewne problemy z przyzwyczajeniem się do „niestandardowego” zamontowania manetki, po lewej stronie konsoli. Świetnie się nią manewrowało, zarówno przy jeździe do przodu, jak i na biegu wstecznym. Pewnie i skutecznie skręcała, choć oczuywiście w bardzo gwałtownych i ostrych skrętach trzeba było uważać na kawitację.

Pewnym minusem było siedzenie sternika i prowadzenia jachtu z tyłu łodzi. Jest ona bardzo dynamiczna, szczególnie ta wyposażona w silnik o mocy 115 KM, jaki mieliśmy na testach. W trakcie ruszania mocno „zadziera” dziób do góry, utrudniając tym samym widoczność na szlak przed nią. Wydawało nam się zgodnie, że dla początkujących absolutnie wystarczający byłby napęd o mocy maksimum 60 KM.

Dodam na koniec, że dla bardziej zaawansowanych dynamiczne pływanie Alfastreet 21 dostarczy fantastycznych wrażeń. Bez problemu rozpędziliśmy ją do pełnej prędkości w niecałe 27 s, przy czym do wprowadzenia w ślizg potrzebowała zaledwie 5,5 s.

Dane techniczne

Alfastreet 21

Długość6,3 m
Długość całkowita7,1 m
Szerokość2,3 m
Zanurzenie0,4 m
Masa1600 kg
Maksymalna liczba osób załogi8
Maksymalna moc silnika115 KM/85 kW
Kategoria CEC
StoczniaAlfastreet Marine
Więcejhttps://passionautica.com

 

Autopromocja