Wprowadzenie możliwości manewrowania za pomocą joysticka było rewolucyjnym pomysłem. Zastosowanie takiego rozwiązania nie było trudne w przypadku napędów IPS lub zastosowaniu dwóch silników z przekładnią “Z” i sterami strumieniowymi. Dużo trudniejszym wyzwaniem było zastosowanie joysticka do pojedynczej instalacji.

Volvo Penta właśnie wprowadza system manewrowania za pomocą joysticka dla pojedynczych instalacji Aquamatic Sterndrive z silnikiem Diesla. Firma jest pierwszą w branży, która zintegrowała napęd przekładni “Z” z dziobowym sterem strumieniowym, w instalacji z jednym silnikiem i połączyła to z systemem manewrowania za pomocą joysticka.

Cumowanie łodzi często jest najbardziej stresującym momentem podróży. Teraz, podobnie jak w przypadku większych jachtów z instalacjami wielosilnikowymi, sterowania za pomocą joysticka będzie dostępne także na mniejszych jednostkach z pojedynczym silnikiem wysokoprężnym i przekładnią sterndrive Volvo Penta Aquamatic.

Wystarczy nacisnąć przycisk Docking na podstawie joysticka, a cały system manewrowania – ster, napęd, przepustnica i dziobowy ster strumieniowy, stają się łatwe do kontrolowania jedną ręką, za pomocą joysticka.

“Łącząc wiele zadań w jeden łatwy w obsłudze system, ułatwiliśmy ludziom unikanie błędów” – wyjaśnia Jonas Welinder, planista produktu ds. elektroniki morskiej. “Sternicy mówią, że dzięki temu nowemu systemowi zyskali większą pewność siebie, zwłaszcza podczas manewrów w ciasnych, zatłoczonych marinach i przy silnych prądach. Cumowanie łodzi za pomocą naszego joysticka Volvo Penta jest po prostu przyjemniejsze, bardziej relaksujące i wygodniejsze.”

Jedną z cech, która ułatwia korzystanie z nowego systemu, jest funkcja obrotu na joysticku: po prostu ustawiasz sterowanie joystickiem w kierunku, w którym chcesz, aby łódź się poruszała, bez konieczności operowania kierownicą, manetką i sterem strumieniowym w tym samym czasie. Jest to łatwe i szybkie do nauczenia się, manewrowanie palcami jednej ręki.

Innowacja Volvo Penta Joystick Docking dla łodzi z jednym silnikiem diesla dowodzi zaangażowania skandynawskiej firmy w zapewnienie wodniakom najwyższej jakości wrażeń dzięki technologii, która pozwala uniknąć stresu i zwiększa przyjemność z prowadzenia łodzi. Potwierdzeniem tego jest możliwość połączenia Joystick Control z systemem Volvo Penta Glass Cockpit, który następnie integruje się z systemem Volvo Penta Auto Pilot

A wszystko to może być sterowane za pomocą jednego joysticka. Funkcja ta umożliwia utrzymanie prędkości i kursu łodzi po naciśnięciu jednego przycisku. Sterowanie łodzią staje się łatwe i wygodne dzięki sterowaniu palcami za pomocą joysticka.

“Podobnie jak wiele innych elementów życia naszych klientów, ich doświadczenie na wodzie jest wzbogacone o innowacje” – powiedział Jonas Welinder. “Nasz sukces w przyszłości będzie określany przez to, jak skutecznie możemy zapewnić stale rozwijającą się integrację w ramach systemów jednej jednostki – w połączeniu z rosnącą łącznością z zewnętrznymi systemami i usługami”.

“Cieszymy się, że możemy wykorzystać nasze skandynawskie dziedzictwo w zakresie projektowania i innowacji, aby stać się liderem w branży, jeśli chodzi o tworzenie nowych technologii w celu zapewnienia najwyższej jakości żeglugi”, dodał Jonas Welinder.

Obecnie, Volvo Penta oferuje Joystick Docking System dla nowych instalacji DPI z pojedynczym napędem Volvo Penta Aquamatic lub jako modernizację dla już istniejących instalacji DPI z pojedynczym napędem Volvo Penta.

W najbliższych miesiącach firma wprowadzi także opcję bez steru strumieniowego.

Volvo Penta po raz pierwszy wprowadziła sterowanie za pomocą joysticka w 2006 r. Ostatnio wprowadziła technologię Assisted Docking, dla jednostek wielosilnikowych, a następnie opcję retrofit dla Assisted Docking na początku 2022 r.

Stopniowy rozwój technologii sterowania joystickiem – teraz również dla instalacji z pojedynczym DPI – pokazuje, że Volvo Penta stale pracuje nad tym, aby manewrowanie jachtami było maksymalnie proste, bezpieczne i przyjemne dla sterników z nawet minimalnym doświadczeniem w prowadzeniu łodzi.

Na podstawie materiałów prasowych Volvo Penta opracował Arek Rejs.

 

Autopromocja