Począwszy od 2020 Yamaha Motor stale modernizuje segmenty silników Premium i High-Power. Wprowadzane zmiany dotyczą zarówno zwiększenia oferowanej mocy silników XTO, jak i zastosowania najnowszych rozwiązań technicznych, w tym systemu Helm Master EX® w silnikach z serii V6 i segmencie High-Power, który obejmuje motor VMAX SHO zaprojektowany specjalnie dla usportowionych lżejszych łodzi.

Silniki Yamaha – nowości segmentu Premium

Segment Premium jest kierowany do dużych łodzi kabinowych i przybrzeżnych łodzi motorowych. Należy do niego flagowy silnik Yamahy, o symbolu XTO.

XTO V8 425 KM pojawił się na rynku w 2018 r. Był to pierwszy silnik zaburtowy z bezpośrednim wtryskiem paliwa!

W porównaniu z tradycyjnymi silnikami, z elektrycznym wtryskiem, wtrysk bezpośredni poprawia osiągi i obniża zużycie paliwa w całym zakresie obrotów.

Teraz gama silników XTO poszerza się o dwa nowe motory: XTO V8 450 KM i XTO V8 400 KM. Nowe XTO mają nie tylko nowy wygląd, ale także szereg usprawnień technicznych i lepszy stosunek mocy do masy, dzięki czemu będzie ciekawą opcją napędu do wielu typów łodzi.

Silniki XTO V8 450 KM i 400 KM są wolnossące, co sprawia, że doskonale sprawdzą się jako napędy większych łodzi, a układ cylindrów V8 zapewni dostarczanie wysokiej mocy w całym zakresie obrotów.

Silniki są wyposażone w autorską funkcję Yamahy, TotalTilt™, umożliwiającą całkowite odchylenie silnika do góry lub do dołu (aż do zetknięcia z siłownikiem trymu) z dowolnej pozycji poprzez dwukrotne naciśnięcie odpowiedniego przycisku wychylania.

XTO ma oczywiście wbudowany elektryczny układ sterowania Digital Electric Steering (DES), który jest instalowany standardowo w silnikach XTO V8 450 KM i 400 KM.

Najnowsze silniki XTO V8 450 KM i 400 KM mają w standardzie montowany układ sterowania HelmMaster EX®, który pozwala kontrolować łódź za pomocą joysticka zamontowanego w dowolnym miejscu. Swoją skuteczność, system zawdzięcza m.in. funkcji AutoPilot oraz technologiom sterowania położeniem FishPoint i SetPoint™.

Nowe modele wyposażone są w nowy układ ładowania ze sterowaniem fazowym. Alternator o wysokiej mocy szybciej ładuje pokładowe akumulatory, dzięki czemu można korzystać z większej ilości urządzeń elektrycznych bez konieczności uruchamiania agregatu. System poradzi sobie z zasilaniem elektrycznych płyt grzewczych, lodówek, systemu audio, urządzeń nawigacyjnych itd.

Silniki Yamaha – nowości segmentu High-Power

Nowe silniki o mocy 200 KM i 150 KM oferują wiele opcji wspartych rozwiązaniami technicznymi, które wcześniej były zarezerwowane dla segmentu Premium.

Sternicy łodzi wyposażonych w nowe silniki 200 KM i 150 KM otrzymują do dyspozycji najnowszą technologię elektrohydraulicznego sterowania (EHS). Pozwala ona sterować bardziej płynnie, z lepszym wyczuciem i szybszymi reakcjami na polecenia. System EHS specjalnie zaprojektowano tak, aby niwelował wysiłek odczuwany przy tradycyjnym sterowaniu, ale aby również zachowywał wszystkie informacje zwrotne przekazywane sternikowi z wody. Dodatkowo wyeliminowanie przewodów hydraulicznych uprościło bieżące serwisowanie i zwiększyło trwałość całego układu.

Zamiast przykręcać układ sterowania jako zewnętrzne akcesorium, wbudowano go w silnik. Pozwoliło to uzyskać znacznie bardziej zwarte wymiary i smuklejszy wygląd silników.

Oba silniki dostępne są także z hydraulicznym układem sterowania.

Podobnie, jak nowe silniki segmentu Premium, także motory High-Power, o mocy 200 KM i 150 KM otrzymały odświeżoną stylistykę, z opcjami dwukolorowego lakierowania i smukłymi liniami pasującymi do estetyki każdej łodzi.

Oba motory można także połączyć z systemem HelmMaster EX®. Dzięki temu znacznie większe grono użytkowników ma dostęp do dobrodziejstw takich jak: elektryczny bezkluczykowy układ zapłonowy, drugi joystick sterujący, umieszczony w dowolnym miejscu na łodzi, AutoPilot, nawigacja oraz technologia FishPoint™ i SetPoint™.

Podobnie, jak nowe XTO, nowe motory High-Power wyposażone są w układ TotalTilt, ułatwiający podnoszenie i opuszczanie motorów.

Silnik 200 KM ma oszczędzający paliwo elektroniczny wtrysk EFI. W ciągu zaledwie nanosekund system wykonuje obliczenia służące dobraniu odpowiedniego składu mieszanki paliwowo-powietrznej, zapewniającego jak najlepsze osiągi przy jak najniższym zużyciu paliwa, a także niezawodny rozruch przy zimnym silniku. Użytkownicy korzystają również z zalet mikroprocesorowej elektronicznej jednostki sterującej, technologii ograniczającej emisję zanieczyszczeń oraz zmiennych faz rozrządu. Rozwiązania te podnoszą osiągi, obniżają zużycie paliwa i redukują uwalnianie szkodliwych substancji do atmosfery w całym zakresie obrotów.

Oba silniki mają pojemność 2,8 litra, 4 cylindry, dwa wałki rozrządu w głowicy (DOHC), przyczyniające się do zwiększenia przepływu powietrza przekładającego się na wyższą moc i osiągane prędkości, oraz 16 zaworów.

Silniki Yamaha – kiedy będą dostępne?

Wszystkie cztery silniki trafią na rynek w 3 kw. 2023 roku, tak aby można było je zamontować do łodzi już na sezon 2024.

Opracował Arek Rejs na podstawie materiałów prasowych Yamaha. Zdjęcia materiały firmowe.

 

Autopromocja