Volvo Penta wprowadza pierwszy w pełni zintegrowany system wspomagania dokowania łodzi, Volvo Penta Assisted Docking System. Mieliśmy okazję zobaczyć z bliska, jak działa auto-parking podczas prasowego spotkania zorganizowanego w centrum testowym firmy w Göteborgu.

W 2018, podczas regat Volvo Ocean Race, w Göteborgu, Volvo Penta zaprezentowało prototyp self-docking system. Był to system, pozwalający automatycznie zadokować jacht, bez pomocy skippera. Rola sternika sprowadzała się do zadania kierunku, wyboru miejsca do zacumowania, nadzoru nad systemem i w końcu, do obłożenia cum.

Jacht wyposażony w system nafaszerowany był elektroniką i kamerami. Inżynierowie i informatycy Volvo Penta pokazali nam, że sprawuje się bardzo dobrze, ale ciągle wymaga zbyt drogiego osprzętu. Potrzebne jest rozwiązanie, które pozwoli uczynić ten system bardziej przystępnym i możliwym do łatwego montażu. Nie tylko na najnowszych jachtach.

Pomysł ze Szwecji

Wygląda na to, że specjaliści Volvo Penta znaleźli na to sposób. Na targach elektroniki użytkowej CES, zaprezentowano Assisted Docking System. Volvo Penta Assisted Docking System to hybryda, łącząca automatyczne i ręczne dokowanie. To taki półautomatyczny system manewrowania łodzią. Integruje GPS, czujniki, dane układu kierowniczego, przekładni i sterowania silnikiem, aby ułatwić proces cumowania i uczynić go bardziej przewidywalnym.

Głównymi elementami Assisted Docking System są: Dynamic Positioning System (DPS), czyli oparty na GPS system utrzymania jachtu na pozycji, napęd Inboard Performance System (IPS), Electronic Vessel Control (EVC) – elektroniczny system odpowiadający za łączność między wszystkimi systemami. I w końcu nowe oprogramowanie asystenta. Niezbędny, jeszcze ciągle, jest oczywiście sternik!

Jak działa Assisted Docking System?

Sternik manewruje łodzią za pomocą joysticka. W ten sposób informuje system, w którym kierunku jacht powinien płynąć i z jaką prędkością. Przesuń joystick do przodu, a system wyznaczy trasę prosto do przodu, po której łódź porusza się ze wskazaną prędkością; obróć joystick, a łódź obróci się wokół ustalonego punktu bez dryfowania.

Assisted Docking utrzymuje stały kurs poprzez ciągłe operowanie sterem i napędami, biorąc poprawki na czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr i prądy.

Na jakiej łodzi można zamontować nowy system?

Assisted Docking System będzie dostępny już od wiosny tego roku. Zostanie zamontowany na nowych jachtach wielkości od 35 do 120 stóp, ale jako dodatkowa opcja wyposażenia. Będzie także dostępny do montażu na starszych jednostkach. Konieczna jest tylko aktualizacja oprogramowania, montaż anteny DPS, posiadanie napędu IPS (nie starszy niż z 2012 roku), ster strumieniowy, system EVC (4) lub EVC (2) i monitor Glass Cockpit (minimum 7”). Tyle wystarczy, aby cumowanie stało się łatwiejsze i bardziej bezpieczne.

To jeszcze nie koniec…!

W Szwecji pływaliśmy jachtem, który “parkował” bez pomocy sternika. Jestem pewien, że Assisted Docking System to nie ostatnie słowo, jakie powiedziało Volvo Penta w kwestii systemów ułatwiających manewry portowe.Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli podzielić się wrażeniami z testów nowego systemu.

Tekst Arek Rejs, zdjęcia materiały prasowe Volvo Penta/Sören Håkanlind

 

Autopromocja