Powrót do złotej ery żeglowania w pojedynkę: 23 żeglarzy… 30 000 mil bez przerwy… sami… bez pomocy z zewnątrz. Podobnie jak w przypadku oryginalnego wydarzenia sprzed 54 lat, wyścig o Złoty Glob 2022 jest bardzo prosty: wypłyń z Les Sables-d’Olonne we Francji 4 września 2022 i popłyń samotnie, non-stop dookoła świata, przez pięć Wielkich Przylądków i wróć do Les Sables-d’Olonne.

Najświeższe informacje: 

 • 16 Skipperów wyrusza z Les Sables d’Olonne w 30 000. milowe, dziewięciomiesięczne regaty dookoła świata.

 • Tysiące fanów wiwatuje na ich cześć w kultowym „kanale” Les Sables d’Olonne, żegnani są salutem z 21 armat.

 • Damien Guillou, Simon Curwen i Kirsten Neuschäfer prowadzą flotę w kierunku Cape Finisterre.

 • Dobre warunki pogodowe przez pierwsze 24 godziny i dwie opcje z prognozą silnych wiatrów bocznych.

 • Aleix Seilles na linii startu testuje takielunek, mając nadzieję wyruszyć w ciągu tygodnia.

Emocje sięgnęły zenitu, gdy rodzina i przyjaciele pożegnali 16 Skipperów wyruszających z Les Sables d’Olonne w jedno z najbardziej wyczerpujących wyzwań w żeglarskim świecie.  Golden Globe Race to samotny rejs non-stop, w którym śmiałkowie żeglują małymi 32-36 stopowymi starymi jachtami bez technologii i bez pomocy.  

Po latach intensywnych przygotowań i kontroli bezpieczeństwa, myśl o 9 miesiącach całkowitej izolacji, tylko z radiotelefonami wysokiej częstotliwości, aby porozmawiać z rodziną, była dosyć trudna i przygnębiająca.

Na starcie byli licznie obecni mieszkańcy Les Sables d’Olonne, którzy kibicowali uczestnikom GGR podczas dwóch tygodni przygotowań do wyścigu, który przyciągał 5000 gości dziennie.

Tysiące ludzi ustawiło się wzdłuż muru wzdłuż legendarnego kanału Sables d’Olonne. Podziwiali paradę klasycznych i zabytkowych jachtów, zawodników wyścigu o „Złoty Glob”, tradycyjne jachty Olonnois i lokalne jednostki, podążających w kierunku linii startu.

 „Nie mogliśmy sobie wymarzyć lepszego portu macierzystego dla GGR niż Les Sables d’Olonne” – powiedział Don McIntyre, pomysłodawca i „Szef” wyścigu.  Wszyscy byli pochłonięci emocjami i ludzkim duchem na wystawie. Próba wyobrażenia sobie trudów i radości, jakich doświadczą ci żeglarze i marzyciele w nadchodzących miesiącach, była nie do wyobrażenia.

Skipperzy byli gotowi do startu po latach przygotowań. Wreszcie nadszedł ten czas! 

Linia startu wyznaczono pomiędzy jachtami Swan 55 Galiana Tapio Lethenina, a L’Esprit d’Equipeof lokalnego kapitana Lionea Reignera. Obaj byli uczestnikami Ocean Globe Race.  Oficjalnym statkiem startowym był Guépard, okręt szkoleniowy francuskiej marynarki wojennej, którego matką chrzestną jest miasto Les Sables d’Olonne

Oficjalnym starterem był Sir Robin Knox Johnston wspierany przez burmistrza Yannicka Moreau oraz założyciela GGR, Dona McIntyre’a.

Prolog, bis repetita?

To Brytyjczyk Simon Curwen jako pierwszy przekroczył linię mety, a niedługo potem Francuz Damien Guillou z PRB, później dołączyła do nich Kirsten Neuschäfer. Trio, które prowadziło poprzedni prolog w Gijon, szybko objęło prowadzenie floty w kierunku Cape Finisterre, 350 mil na południowy zachód od Les Sables d’Olonne, do którego mają dotrzeć w ciągu 3-4 dni.

Były żeglarz w klasach Mini i Figaro oraz południowoafrykański nawigator, będzie chciał nadać mocne tempo reszcie floty już od początku wyścigu, aby narzucić swoje strategie.  Powinno to sprawić, że będą szukać układów niskiego ciśnienia na zachodzie przed zejściem na czubek przylądka Cape Finisterre.  Silne przeciwne wiatry, unikanie ruchu przybrzeżnego i możliwe interakcje z orkami wzdłuż galicyjskiego wybrzeża to tylko niektóre z wyzwań, jakie stoją przed nimi.

Popularny lokalny francuski żeglarz Arnouad Gaist przekroczył linię startu o około 1 minutę przed sygnałem i został poproszony przez oficjalnego startera o ponowne jej przekroczenie.  Nie udało mu się tego zrobić.  Zostanie to omówione później, ale ponieważ pływa na najmniejszych jachtach we flocie, nie oczekuje się, że będzie to miało jakikolwiek rzeczywisty wpływ.

Christian Dumard, meteorolog legendarnych wyścigów, takich jak Vendée Globe, Volvo Ocean Race i Mini Transat, dzieli się swoją analizą: „Warunki w pierwszych dniach wyścigu będą trudne. Po starcie w dobrych warunkach  , system niżowy na zachód od Morza Celtyckiego przyniesie silne wiatry południowo-zachodnie, a pod koniec przyszłego tygodnia pojawią się resztki cyklonu Danielle, który uformował się na środku Atlantyku.  dominujący kierunek z pd.-zach., którym zawodnicy dopłyną do przylądka Finisterre, a następnie prawdopodobnie do szerokości geograficznej Lizbony.Morze będzie wzburzone z falami dochodzącymi do 4 m. Wtedy będą mogli uderzyć w portugalski pasat, słynny  wiatry z północy, które umożliwią im żeglowanie z wiatrem w kierunku Wysp Kanaryjskich i Archipelagu Zielonego Przylądka”.

W najbliższej przyszłości istnieją dwie opcje: na zachód, w kierunku ciężkiej pogody dla sterników, którzy będą chcieli zdobyć przewagę w ciągu pierwszych 24 godzin, oraz trasa sprzyjająca łagodniejszym, ale bardziej niepewnym wiatrom wzdłuż wybrzeża Asturii i Galicji. Ten wybór na początku wyścigu może doprowadzić do pierwszego podziału floty na 2 grupy.

 

Hiszpan Aleix Seilles, wciąż czekający na swój maszt, zdecydował się popłynąć wzdłuż floty i przetestować osprzęt i takielunek na swoim Rustler 36 Onsoro.  Zgodnie z instrukcją w  zawiadomieniu o regatach, ma jeszcze tydzień na ponowne dołączenie do wyścigu i przekroczenie linii startu na południe od Nouch oraz skorzystanie z dobrych warunków pogodowych. Jest zdeterminowany i ma szansę zapisać kolejny niesamowity epizod do historii edycji GGR 2022 roku.

Następny przystanek, Lanzarote!….

Wcześniejsze informacje.

Golden Globe Race 2022 – ostatnie informacje przed startem

Już za tydzień 4 września o godzinie 16:00 wystartuje najtrudniejszy wyścig samotnych żeglarzy – Golden Globe Race 2022. Wszystkie jachty są już w wiosce regatowej w Le Sables D’Olonne, szykując się do rozpoczęcia zmagań. Oto kilka ostatnich informacji:

Wraz z zakończeniem SITraN Challenge z Gijon do Le Sables D’Olonne, cała flota uczestników GGR spotkała się po raz pierwszy w doku Golden Globe Race, przygotowując się do otwarcia wioski za trzy dni.

• Damien Guillou nadaje tempo GGR, wygrywając SITraN Challenge!

• Graham Dalton wrócił do wyścigu, teraz flota liczy 17 potwierdzonych startujących.

• Trwa wyścig Abhilasha Tomy’ego w celu dokonania napraw i startu po kolizji.

Damien Guillou (FR) na swoim Rustler 36 PRB przekroczył linię mety SITraN Challenge o 04:30 UTC, 18 sierpnia 2022,  Les Sables d’Olonne (Photo credit: Aida Valceanu)

  • Damien Guillou (FR) na swoim Rustler 36 PRB jako pierwszy przekroczył linię mety po ciemku o 06:30 czasu lokalnego, pokonując solo z Gijon, głównie pod spinakerem. Wyścig był „całkiem pełny”, powiedział Damien po przybyciu, ponieważ musiał powstrzymać ataki Simona i Nikki Curwen (Wielka Brytania), którzy również żeglowali na spinakerach na Biscay 36 Clara, wzdłuż wybrzeża Asturii, zaledwie 53 minuty za PRB. Godzinę później żeglarka z RPA Kirsten Neuschäfer na swoim Cape George 36 Minnehaha, dotarł do mety na trzecim miejscu. Żeglowała pod fokiem i pozostając na żaglach, które uważała, że zapewniają szybką żeglugę! Cała trójka zgłosiła aspiracje do ostatecznej nagrody w postaci wygrania GGR!
  • W dniu przyjazdu odbyło się wiele rozmów, ponieważ żeglarze testowali prędkość łodzi i kombinacje żagli z refami, fokami i spinakerami. Drugiego dnia, przy wiatrach w porywach do 20 w, zadawali sobie pytanie, czy żeglują „all-in” jak na Figaro, czy Mini 6.50 był wart tego zysku po osiągnięciu przez łodzie prędkości kadłuba. Większość zgodziła się, że nagroda w postaci żeglowania „na granicy”, nie była warta ryzyka w wyścigu długodystansowym, takim jak GGR, i że muszą pracować, aby znaleźć swoje tempo.

Wyniki SITraN Challenge i porównywalne prędkości, jakie mają te łodzie, są naprawdę interesujące. Oczywiste jest, że Rustler 36 czeka ciężka rywalizacja z innymi jachtami, takimi jak Biscay 36, Cape George 36, Gaïa 36 i Saga 36”. Powiedział Don McIntyre, założyciel i prezes wyścigu, „Mamy różny typ skipperów, od tych w pełni regatowych zawodników, po bardziej konserwatywnych nawigatorów długodystansowych, którzy mogą osiągnąć podobne wyniki, wyrównując szanse dla wszystkich uczestników. Watch this space!”

  • Weteran GGR Abhilash Tomy na swoim Rustler 36 Bayanat spisywał się dobrze i prowadził z Damienem Guillou przed kolizją z masowcem rano drugiego dnia. Abhilash był wtedy pod pokładem ze swoim „managerem” na wachcie. Nie było żadnych obrażeń i statek stał przez dwie godziny, podczas gdy załoga sprawdzała jacht, a następnie wznowiła żeglugę. Dziób jachtu wymagał poważnej pracy naprawczej, zanim wyścig rozpocznie się 4 września. Abhilash zdjął maszt do kompletnej kontroli osprzętu. Bayanat powróci na wodę i będzie gotowy od 29 sierpnia.

Dziób jachtu Bayanta uległ poważnemu zniszczeniu i wymagał poważnej naprawy.

  • Inni skipperzy są w Les Sables d’Olonne, gdzie po raz pierwszy spotykają się z flotą, a Graham Dalton wraca z kwalifikacji na 2000 mil do GGR. Złożył nowy wniosek o ponowne dołączenie po wcześniejszej rezygnacji, co zostało zaakceptowane przez organizatorów, a flota liczy obecnie 17 oficjalnych uczestników. Aleix Selles z Hiszpanii z sukcesem zakończył samotne doświadczenie żeglarskie za 4000 mil morskich. Próbuje ponownie dołączyć do GGR, ale teraz boryka się z opóźnieniami w dostawie nowego masztu GGR i takielunku w La Rochelle.
  • Elliott Smith ukończył kurs World Sailing Survival w Wielkiej Brytanii, a obecnie przebywa w Palma de Mallorca w Hiszpanii, gdzie kończy kurs STCW Medical Proficiency. Powrócił do Les Sables, po raz pierwszy spotkając się z innymi skipperami. Opuścił obowiązkowe odprawy GGR, więc czeka go kilka kar, ale teraz na pewno wystartuje w GGR!
  • Wszyscy skipperzy i ich teamy są teraz zebrani w tym samym miejscu, w wiosce regatowej o powierzchni 7000 m2, zarządzanej przez Les Sables d’Olonne. Zbliża się wielkie otwarcie w sobotę o 10:30. Prezentacja skipperów odbędzie się na centralnej scenie o godzinie 16:00, a więc już wkrótce.

Golden Globe Race – historia

4 września br. z Les Sables d’Olonne we Francji wystartuje trzecia edycja wyścigu o Złoty Glob. Wszyscy żeglarze biorący udział w wyścigu zmierzą się z ośmioma miesiącami izolacji, żeglując 30 000 mil przez pięć oceanów w pojedynkę, non-stop i bez asysty. Wyścig o Złoty Glob był oryginalnym wyścigiem jachtów dookoła świata. W 1968 roku, kiedy człowiek przygotowywał się do stawiania pierwszych kroków na Księżycu, łagodnie wychowany i skromny młody człowiek wyruszył w swoją własną, rekordową podróż odkrywczą. Wszedł do oryginalnego Złotego Globu. Dziewięciu mężczyzn rozpoczęło ten pierwszy samotny, nieprzerwany wyścig żeglarski na całym świecie. Tylko jeden ukończył. Był to 29-letni Sir Robin Knox Johnston. Tak powstała historia, a sam śmiałek przeszedł do historii żeglarstwa. Nawigując tylko z sekstantem, papierowymi mapami oraz dokładnym i niezawodnym wskaźnikiem czasu, Sir Robin nawigował po całym świecie.

W 2018 roku, aby uczcić 50 lat od tego pierwszego bicia rekordu, wskrzeszono wyścig o Złoty Glob. Błyskawicznie przykuł uwagę światowych mediów i przygód, urzeczony duchem i możliwościami. Podążały za nim miliony. Wystartowało 18, a skończyło tylko pięciu. Pierwotny wyścig powrócił. Po raz kolejny do żeglowania będą używali tylko sekstantów, papierowych wykresów, nakręcanych zegarów i kaset magnetofonowych.

GGR to najdłuższe, najbardziej samotne, najodważniejsze wyzwanie dla każdej osoby w każdym sporcie. To ekstremalna przygoda pełna ludzkich historii w podróży, która trwa dłużej niż lot na Marsa!

Golden Globe Race 2022 – podstawowe zasady

Uczestnicy są ograniczeni do żeglowania podobnymi jachtami i z wyposażeniem do tego, co było dostępne dla Sir Robina Knox-Johnstona w pierwszym wyścigu przed 54 laty. Oznacza to żeglowanie bez nowoczesnych technologii lub korzystania z pomocy nawigacyjnych opartych na satelitach. Zawodnicy muszą pływać na łodziach o całkowitej długości od 32 stóp do 36 stóp (9,75 – 10,97 m) zaprojektowanych przed 1988 rokiem, które mają kil o pełnej długości ze sterem przymocowanym do krawędzi spływu. Te jachty są solidnie zbudowane, mocne i wytrzymałe, podobne w koncepcji do 32-stopowego statku Sir Robina, Suhaili.

Lista uczestników wyścigu

Będą nawigować z sekstantem na papierowych mapach, bez instrumentów elektronicznych i autopilotów. Sporządzą odręcznie swoje dzienniki i sami ustalą pogodę. Tylko od czasu do czasu będą rozmawiać z bliskimi i światem zewnętrznym, gdy pozwalają na to radiotelefony o wysokiej częstotliwości dalekiego zasięgu. Obecnie możliwe jest ściganie się samotnym jednokadłubowcem dookoła świata w mniej niż 80 dni, ale żeglarze biorący udział w tym wyścigu spędzą około 250 dni na morzu w małych jachtach, rzucając wyzwanie sobie i sobie nawzajem.

Wśród uczestników nie zabraknie polskich akcentów. W wyścigu, pod kanadyjską flagą popłynie żeglarz pochodzący z Polski:

Edward Walentynowicz (Kanada) przepłynął ponad 40 000 mile morskie na Acapella IV. Zainspirowały go przygody Joshua Slocuma w Nowej Szkocji. Jego doświadczenie w żeglarstwie w trudnych warunkach pogodowych pochodzi z kilku przepraw na Północnym Atlantyku na jachtach żaglowych o długości od 30 do 60 stóp, w tym dwóch bez GPS. „Mam nadzieję ukończyć wyścig i stać się lepszym człowiekiem. Samotne i nieprzerwane nawigowanie jest jak forma czarnej dziury. Pola grawitacyjne są zbyt silne…”.

Wyścig o Złoty Glob 2022 będzie wymagał od wszystkich uczestników korzystania wyłącznie z tego samego typu lub podobnego sprzętu i technologii, które były na pokładzie zwycięskiego jachtu Sir Robina Knox-Johnstona w latach 1968/69, Suhaili.

Wyścig o Złoty Glob 2022 będzie kolejnym hołdem złożonym pierwszej edycji.

Nasze wcześniejsze informacje o wyścigu

Samotny oceaniczny wyścig dookoła świata w staromodny sposób – bez zawijania do portów, asysty, GPS, a nawet elektroniki na pokładzie – powraca za rok. Start odbędzie się 4 września 2022 r. w Les Sables d’Olonne. Po sukcesie edycji 2018, przygoda 2022 nabierze nowego wymiaru z dodatkowymi funkcjami, które pozwolą publiczności w pełni doświadczyć wyścigu i śledzić wyczyny 28 kapitanów (11 narodowości) zaangażowanych w to wyjątkowe wyzwanie.

Na rok przed startem, odbyła się konferencja prasowa poświęcona niesłychanie fascynującemu wyścigowi żeglarskiego Golden Glob Race 2022. Start jak zwykle odbędzie się we francuskiej stolicy żeglarstwa Les Sables d’Odlonne, 4 września 2022 r. Jeżeli chcemy jednak zobaczyć te niezwykłe wydarzenie z bliska radzimy pospieszyć się, gdyż większość hoteli w tym terminie nie ma już wolnych miejsc. Sprawdziliśmy to na własnej skórze. Udało nam się zarezerwować jeden z ostatnich wolnych apartamentów. 

Wydarzenia rozpoczną się w porcie w Wielkiej Brytanii 26 lipca 2022 roku, kiedy uczestnicy GGR zbierają się przed wyścigiem SITraN Challenge Race dla Les Sables d’Olonne we Francji. Wioska wyścigów GGR zostanie otwarta 20 sierpnia 2022 r. Wyścig o Złoty Glob rozpocznie się w Les Sables d’Olonne we Francji w niedzielę 4 września 2022 r. Ta data upamiętnia rocznicę wyruszenia Bernarda Moitessier w oryginalny Złoty Glob Sunday Times 22 sierpnia 1968 r. 

Wszyscy Uczestnicy będą śledzeni przez satelitę 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, ale konkurenci nie będą mogli przesłuchać tych informacji, chyba że zaistnieje sytuacja awaryjna i wyłamią zapieczętowane sejfy zawierające GPS i telefon satelitarny.