Dziesiątki tysięcy imprezujących, pełnych pasji fanów wyścigów Vendée Globe i żeglarzy amatorów, ustawiło się w ostatniej nocy w piątek na Grand Plage Les Sables d’Olonne, głównej nadmorskiej promenadzie, aby uczcić bohaterskich kapitanów 2020-2021. Emocje i uroczystości stłumione przez pandemię przez ponad rok wyszły na pierwszy plan, a radosne obchody trwały do późna w piękną wczesnoletnią noc.

Przewiezionych wzdłuż wybrzeża na dwóch platformach, 28 z 33 „skipperów” zostało powitanych przez hałaśliwą publiczność, gromadzącą około 50 000 osób. Parada przeszła prawie dwa kilometry wzdłuż promenady Georges-Clémenceau. Był to doskonały sposób na uhonorowanie kapitanów w przeddzień oficjalnego otwarcia wioski wyścigowej wyścigu Vendee Arctique, pierwszego wyścigu kwalifikacyjnego do Vendée Globe 2024. Barwną paradę ulicznych artystów, akrobatów i muzyków łączył motyw przewodni cztery żywioły: ziemia, woda, powietrze i ogień.

Ściskając trofeum Vendée Globe podczas parady, zwycięzca wyścigu Yannick Bestaven był prawdopodobnie tym kapitanem, który większość tłumu chciała zobaczyć.

Uśmiechając się szeroko, przyznał: „Wspaniale jest widzieć tak wielu ludzi i miło jest podzielić się tym z publicznością. To dzięki tym ludziom Globus Wandei był tak szeroko komentowany w mediach, że byliśmy im winni tę imprezę, której nie byliśmy w stanie zorganizować z powodu odosobnienia. To prawdziwa radość. I oczywiście jest wiele wspomnień, które wróciły, ale głównie skupiam się na przyszłości. Fajerwerki po paradzie z pewnością przypomniały mi o moim finiszu. Było cudownie. Przeżycie tego na nowo ze wszystkimi naszymi przyjaciółmi z Vendée Globe było wspaniale”.

Miejscowy bohater Benjamin Dutreux, który ostatni wyścig ukończył po raz dziewiąty, dorastał w Vendée, mieszka lokalnie, trzyma tutaj swoją łódź i jest współwłaścicielem stoczni na wybrzeżu od Les Sables d’Olonne. Entuzjazmował: „Miło jest widzieć tak wielu ludzi emocjonujących się Vendée Globe. Radość, że czujesz się tak śledzony, wypełnia twoje serce. Wyścig to wspaniała przygoda. Jesteśmy tak pochłonięci rywalizacją, że nawet jeśli jesteśmy z natury dyskretni, chcemy się dzielić, bawić z ludźmi. A więc tutaj mamy naszą wielką imprezę.

Dzisiejszego ranka z lekko zamglonymi oczami na pokładzie swojej Medalii IMOCA, ale absolutnie zachwycona, miała okazję przeżywać gościnność tłumów Les Sables d’Olonne i spędzić specjalny czas na imprezie ze wszystkimi innymi „skipperami”. Pip Hare powiedziała w sobotę rano: „To było niesamowite. Nie miałem pojęcia, czego się spodziewać, więc byłam trochę zdenerwowana, ponieważ minął ponad rok, odkąd skończyliśmy. Myślałam, że może być jedna mała dama wyglądająca zza zasłon, ale to oczywiście Les Sables d’Olonne! Dla mnie miło było mieć okazję dzielić się i świętować z innymi kapitanami i naprawdę poczuć się częścią czegoś razem.”

Fin Ari Huusela, jak zawsze, pozostaje „Super Szczęśliwy” i uwielbia to powitanie. „Miło było zakończyć wyścig w ten sposób. To było po prostu świetne. Poczucie pasji sprawia, że ​​cała ciężka praca jest tego warta. Ludzie byli bardzo szczęśliwi widząc nas, że to było i jest czymś naprawdę niezwykłym. Wspaniale jest widzieć ludzi szczęśliwych widząc nas i pokazujących, jak bardzo im zależy. Cudownie było zobaczyć innych kapitanów i być z nimi, ponieważ nie miałem zbyt wielu szans.”

Imponujący pokaz sztucznych ogni, który rozpoczął się przy wejściu do „legendarnego kanału”, ostatecznie zakończył wieczór. A dziś rano wioska początkowa otworzyła swoje podwoje. Dostęp do rozległej wioski jest bezpłatny i istnieje możliwość spaceru słynnym pomostem Port Olona i zobaczenia 25 jachtów IMOCA na rampie regatowej gotowych do startu w przyszłą niedzielę na dystansie 3500 mil morskich wyścigu w srogich szerokościach północnych.

Wioska wyścigowa jest otwarta przez trzy tygodnie. Stoisko departamentu regionu Vendée gości wystawę poświęconą kapitanom, regatom, jego przebiegowi oraz obszarowi Vendée, epicentrum żeglarstwa. Istnieje gigantyczna wystawa fotograficzna obrazów odkrywcy-fotografa Floriana Ledoux. „Pod Biegunem” pokazuje zdjęcia z wypraw naukowych i używanego w nich sprzętu, w tym podwodnej kapsuły. Znajduje się tam lodowisko syntetyczne o powierzchni 200 m2, wyzwanie Virtual Regatta Inshore. Wioska wyścigowa jest otwarta do 26 czerwca.

Wiadomość prasowa Vendée Arctique. Zdjęcia ALEA