Wiele wskazuje na to, że powoli mijają zawirowania spowodowane pandemią COVID-19. Ale na świecie dzieje się znacznie więcej nieprzewidywalnych zdarzeń, wpływających na bliską nam branżę jachtową. Chyba wszystkich, związanych z tym tematem nurtuje, jaka jest prawdziwa kondycja tego rynku. Częściową odpowiedź przedstawiamy w poniższym raporcie rynkowym firmy Denison Yachting, jednej z największych na świecie firm brokerskich i czarterowych.

Pierwszy kwartał 2022 roku w branży jachtowej był pozytywny. Podobnie jak rok 2020, 2021 był rokiem imponującym dla sektora jachtowego, tak i 2022 podąża za tym trendem wzrostowym. Po bezprecedensowych wstrząsach, w początkowych stadiach pandemii COVID-19, jachting wrócił „do zdrowia” z hukiem, a w regionach, takich jak południowo-wschodnie stany Stanów Zjednoczonych czy rejon Morza Śródziemnego, osiągnięto rekordową sprzedaż. Do końca czwartego kwartału 2021 r. sprzedaż łodzi motorowych w Stanach Zjednoczonych już drugi rok z rzędu przekroczyła 300 000 sztuk, a branża wyróżniała się jako doskonały przykład odporności gospodarczej. To przygotowało grunt pod pierwszy kwartał 2022 roku.

W bieżącym roku, długoterminowe skutki pandemii zaczęły nabierać kształtu. Chociaż rozsądną część sprzedaży w 2021 r. przypisano długim zaległościom przeniesionym z 2020 r., dotychczasowe wyniki rynku były napędzane głównie przez nowe zamówienia.

To dowodzi, że sektor dobrze sobie poradził, aby utrzymać poszerzoną bazę klientów, którą przyciągnął podczas pandemii. Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej ludzie chcą wyjść na wodę i cieszyć się wszystkim, co ma do zaoferowania jachting, czy to łowienie ryb, wakeboarding, rejsy, czy po prostu spotkania towarzyskie z przyjaciółmi. Patrząc na wyniki za pierwszy kwartał, Denison jest przekonany, że będzie to kolejny dobry rok dla jachtingu.

Raport rynkowy Denison Yachting – globalne wyniki na rynku jachtowym w I kwartale 2022

Pomimo trudnych ekonomicznie czasów i wstrząsów w łańcuchu dostaw, sektor jachtowy miał mocny początek roku. I kwartał 2022 miał trzecią najwyższą sprzedaż łodzi w porównywalnym okresie w ciągu ostatnich 15 lat (po 2021 i 2018 r.).

Sprzedaż we wszystkich najlepszych regionach żeglarskich spadła w I kwartale 2022 w porównaniu z tym samym okresem 2021 r., zbliżając całość do czasów sprzed, ale nadal powyżej pandemii.  Azja odnotowała spadek o 35% w porównaniu z rekordowymi danymi z 2021 r., a następna jest Ameryka Północna z wynikiem 16%. Co zaskakujące, sprzedaż w Europie spadła tylko o 8%, nawet uwzględniając objętych sankcjami rosyjskich nabywców, którzy tradycyjnie stanowili 9% całej globalnej sprzedaży superjachtów.

Raport rynkowy Denison Yachting – sprzedaż w I kwartale 2022 w USA

Rynek amerykański rozpoczął rok na wysokim poziomie, ze sprzedażą w I kwartale 2022 tylko nieznacznie poniżej poziomów z tego samego okresu 2021 r. Ameryka była jedynym z trzech kluczowych rynków, w którym sprzedaż była wyższa, niż średnia z pięciu lat.

Sprzedaż w trzech największych, głównych destynacjach jachtowych – na południowym wschodzie, na wybrzeżu Zatoki Perskiej i na Środkowym Atlantyku – spadła o 14%, w stosunku do pierwszego kwartału 2021 r., ale nadal była o 19% wyższa, niż w tym samym okresie roku 2020.

Raport rynkowy Denison Yachting – sprzedaż w I kwartale 2022 według kategorii

„Center Console” utrzymały swoją dominację w kategoriach łodzi motorowych w 1 kwartale 2022 r., przewyższając sprzedaż pozostałych aż o 75%. Dodajmy, że sprzedaż w tej kategorii spadła o 4%, w stosunku do pierwszego kwartału 2021 r., w porównaniu do 27% spadku, w przypadku innych kategorii. „Sportfish” i „trawlery”, dwa kolejne najlepsze wyniki, odnotowały spadki odpowiednio o 18% i 27%, w porównaniu do I kwartału 2021 r.

„Superjachty”, zaskakujące wynikami całego roku 2021, również odnotowały przyzwoitą sprzedaż w pierwszym kwartale 2022 roku. Sprzedaż jachtów o długości 78 stóp i dłuższych była wyższa w pierwszym kwartale tego roku, niż w tym samym okresie w 2020 i 2019 roku.

Raport rynkowy Denison Yachting – imponujący pierwszy kwartał dla Denisona

Sprzedaż Denison Yachting w I kwartale 2022 r. odzwierciedlała ogólne wyniki branży, przekraczając liczby sprzed pandemii i średnią z 5 lat. Najważniejsze kategorie: „superjachty”, jachty motorowe, „sportfish”, jachty żaglowe, czy „trawlery”, wykazywały dobre wyniki w I kwartale.

Denison Yachting miał niezwykły wynik za pierwszy kwartał, ze sprzedażą przekraczającą 160 milionów dolarów. I to po raz drugi z rzędu (po 2021)! Przypisują to, przede wszystkim, wzrostowi liczby osób, które chcą w końcu sprzedać swoje stare łodzie i skorzystać ze zwiększonego popytu, albo przejść na większe, czy bardziej nowoczesne opcje.

Raport rynkowy Denison Yachting – godna polecenia opcja czarteru

Na szczęście, obecnie jest więcej jachtów dostępnych do czarteru, niż kiedykolwiek wcześniej. Daje to niedoszłym armatorom szansę doświadczyć tego stylu życia, bez długoterminowego zaangażowania, a miłośnikom jachtów, doskonały kierunek na cieszenie się ulubioną rozrywką.

Oprócz tego, że jest to idealny sposób na wypróbowanie luksusowego stylu życia na jachcie, czarter daje klientom możliwość rezerwacji jachtu za każdym razem w innym miejscu, gdy wyjeżdżają na wakacje, bez martwienia się o opłaty za utrzymanie lub przechowywanie. Klienci czarterowi Denison Yachting otrzymują również dodatkowe korzyści, takie jak usługa „concierge”, która zadba o wszystkie najdrobniejsze szczegóły wakacji.

Działalność czarterowa Denison Yachting osiągnęła godny pochwały wzrost w ciągu ostatnich dwóch lat i oczekuj się, że będzie kontynuowana w 2022 roku.

Raport rynkowy Denison Yachting – patrząc w przyszłość: obiecujący rok 2022

Podobnie jak większość innych branż, sektor jachtowy doświadcza znacznych zakłóceń na skutek „wstrząsów wtórnych” COVID-19, wydarzeń geopolitycznych w Europie i rosnącej inflacji, a także innym bezprecedensowych wydarzeń. Na szczęście, zainteresowanie zajęciami na “świeżym powietrzu”, takimi jak pływanie łódką, jest nadal wysokie i nadal będzie napędzać sprzedaż.

Wraz z początkiem sezonu nautycznego, Denison Yachting jest podekscytowany, widząc, jak rynek będzie się prawdopodobnie rozwijał w nadchodzących miesiącach. W firmie jest optymistyczna nadzieja i wiara, że przy odpowiednim połączeniu innowacji, adaptacji i organizacji, sezon 2022 nie zostanie daleko w tyle za fenomenalnym rokiem, którym był 2021.

Raport rynkowy Denison Yachting – o firmie

Denison Yachting od dawna jest liderem w branży jachtowej z bogatą historią rodzinną sięgającą 1948 roku zapoczątkowaną w Broward Marine w Fort Lauderdale. Obecnie firma świadczy kompleksowe usługi żeglarskie na całym świecie, w tym sprzedaż superjachtów, czarter jachtów, rozmieszczenie załogi i nowe konstrukcje. Denison działa w ponad 20 biurach na wybrzeżu, z zespołem ponad 90 licencjonowanych i powiązanych brokerów jachtowych. Dziesięciolecia doświadczenia, dają długofalową perspektywę działalności na rynku nautycznym i promowania pasji do jachtingu.

Na podstawie materiału prasowego Denison Yachting.

 

Autopromocja