Trzecia edycja Salone Nautico Venezia została zamknięta z wynikami na wysokim poziomie, z ponad 30 tysiącami odwiedzających w ciągu dziewięciu dni i potwierdzeniem skuteczności działania w sprawie zrównoważonego rozwoju. Burmistrz Brugnaro: „To dom miłośników morza. Kolejna edycja odbędzie się w dniach 31 maja – 4 czerwca 2023”.

5 czerwca 2022 – Po dziewięciu intensywnych dniach Salone Nautico Venezia w 2022 roku kończą swoją trzecią edycję, odnotowując ponad 30 tysięcy odwiedzających i wzmacniając swoją pozycję rynkową. Celem zadeklarowanym w 2019 roku przez burmistrza Wenecji Luigiego Brugnaro było przywrócenie przemysłu żeglarskiego z powrotem do Arsenalu, ożywienie starożytnej tezy i przywrócenie Wenecji jako ojczyzny przemysłu morskiego i miłośników morza. 300 jachtów, w tym 240 na wodzie, o łącznej długości 2,7 km, 200 wystawców, ponad 2000 operatorów, 500 pracowników, 402 akredytowanych dziennikarzy oraz ponad 50 wydarzeń kulturalnych i pogłębionych, w tym konferencje i talk show, większość z nich poświęcona tematowi zrównoważonego rozwoju, zdrowiu morza oraz nowym elektrycznym i hybrydowym systemom napędowym:

Salone Nautico Venezia 2022 zrealizowały swoje cele, potwierdzając rolę miasta jako stolicy morza i wzmacniając jego kandydaturę jako światową stolicę Zrównoważonego Rozwoju.

Żeglarstwo rekreacyjne jest coraz silniejsze i będąc gościem Serenissimy pokazało swój najlepszy wizerunek. Łódź była zawsze prywatną wyspą, intymnym miejscem, w którym można doświadczać uczuć i dzielić spokojne chwile, ale także eksperymentować, rozmawiać o przyszłości i technologii.

Wydarzenie wsparł i nadał mu odpowiednią rangę rząd włoski i region Veneto. W oficjalnym otwarciu wziął udział Minister Administracji Publicznej Renato Brunetta, a oprócz niego Minister Rozwoju Gospodarczego Giancarlo Giorgetti, Minister Gospodarki i Finansów Daniele Franco, Gubernator Veneto Region Luca Zaia i Roberto Luongo oraz dyrektor generalny Włoskiej Agencji Handlowej. Impreza odbyła się również w ścisłej współpracy z włoską marynarką wojenną, która udostępniła teren Arsenału Wenecji. Targi Salone Nautico Venezia po raz kolejny zostały zorganizowane zgodnie z systemem zrównoważonego zarządzania wydarzeniami, za co otrzymały certyfikat ISO 20121:2013 od RINA Spa.

„Miłośnicy morza odpowiedzieli na te targi i pokazali urok żeglarstwa” – skomentował Luigi Brugnaro, burmistrz Wenecji i organizator imprezy. „To była ważna edycja, która ugruntowała wydarzenie w kalendarzu targów nautycznych i zachęciła nas do jeszcze lepszej pracy na kolejny rok. Były to licznie odwiedzane targi jachtowe, pełne „zielonych nowinek” technologicznych. Jachting to jeden z sektorów, które osiągają najlepsze wyniki w naszym kraju , a Włochy są jego leaderem światowym. W przyszłym roku wrócimy znowu w terminie od 31 maja do 4 czerwca, na terenie Arsenale, ponownie przy fundamentalnej współpracy włoskiej marynarki wojennej i z wieloma nowymi funkcjami Chciałbym podziękować wszystkim, którzy zdecydowali się przyjechać do Wenecji, od najmniejszych do największych firm, wielu gościom, którzy mogli przybyć bezpośrednio jachtem, pracownikom naszych spółek zależnych, od Vela do AVM/Actv grupy, Venis, Veritas, San Servolo Servizi, Fondazione Musei Civici oraz Rady Miasta i Metropolii Wenecji. Dziękujemy ponad 2 tysiącom osób personelu pomocniczego, którzy pracowali, aby wszystko przebiegło sprawnie. To naprawdę sukces zespołowy! Mają za swoje zaangażowanie pochwałę Miasta i moją. Podziękowania dla rządu i regionu, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, rozumiejąc, że jachting jest strategicznym sektorem dla całego kraju, z 8000 km jego linii brzegowej. Salone Nautico Venezia będą nadal rozwijać swoje powołanie do zrównoważonego rozwoju: zainteresowanie wielu firm patrzących w przyszłość i ekologicznym transportem morskim, takim jak E1, otwiera nowe scenariusze zastosowania badań technologicznych na skalę przemysłową, podobnie jak to dzieje się w samochodach Formuły 1. A więc do przyszłego roku. Bo tu, w Wenecji, sztuka morska wreszcie wróciła do domu”.

„Ponad 500 pracowników zapewniło funkcjonowanie „miasta jachtingu” podczas 9-dniowej imprezy” – dodaje Fabrizio D’Oria, COO Vela Spa, spółki zależnej organizującej targi nautyczne. „Organizacja dobrze sprawdziła się we wszystkich swoich sektorach i za to chciałbym po kolei podziękować wszystkim moim współpracownikom. Mamy wiele pomysłów na kolejną edycję, projekty, które wzbogacą treści i możliwości dla wystawców i zwiedzających. Magia Arsenału i naszego miasta wciąż może pozostawić wielu bez słowa”.

W trzeciej edycji Salone Nautico Venezia entuzjastycznie wzięły udział trzy duże włoskie grupy: Ferretti Group, Azimut Benetti, Sanlorenzo oraz Sunseeker i Beneteau. Marka Wally zaprezentowała światową zapowiedź Wallytender58. Absolute zademonstrował wiarę w to wydarzenie, prezentując dużą część swojej produkcji, podobnie jak Sessa, Frauscher z produkcją hybrydową i wiele innych.

Uczestniczące stocznie i dealerzy są zadowoleni. Od Timone Yacht, który poprzez różne firmy reprezentuje wiele marek, a przede wszystkim grupę Azimut Benetti. „Wynik końcowy jest pozytywny”, mówi właściciel Luigi Gambelli, „była to głośna frekwencja. Targi jachtów, takie jak te, pozwalają być gościnnym i uważnie śledzić przybywających i pozwolić im cieszyć się wrażeniami na pokładzie w cudownej lokalizacji”.

Z Morza Tyrreńskiego pochodzi świadectwo Cantiere Rizzardi, który wystawił In-Five, szybką łódź motorową, która została bardzo doceniona. „Wysiłek związany z przybyciem do Wenecji”, wyjaśnia Giampaolo Capponi z działu sprzedaży, „opłacał się: na pewno wrócimy i zrobimy to z większą liczbą łodzi. Takie otoczenie jest nie tylko cudowne, ale także ważnych klientów, przynoszących wyniki z ekonomicznego punktu widzenia”.

Adriatycką premierą była premiera Sherpa 80, zaproponowana przez firmę Arcadia we współpracy z Blu Yachts: “To było satysfakcjonujące wydarzenie w wyjątkowej oprawie”, powiedział Francesco Ansalone „Dzięki temu Boat Show mogliśmy zaangażować klientów żeglujących w północno-wschodnich Włoszech i po Adriatyku: Włochy, Niemcy, Austria, Polska, Stany Zjednoczone, Turcja i Węgry”.

„Sygnały ze strony naszych wystawców to satysfakcja, a także zaskoczenie liczbą klientów i zawartych kontraktów” – dodaje Alberto Bozzo, kierownik marketingu targów. „To nas cieszy, ponieważ wystawcy muszą wygrywać i być zadowoleni z targów. Wiele stoczni potwierdzili swój udział w przyszłorocznym Salone Nautico Venezia, prosząc o takie samo rozmieszczenie i więcej miejsc. Publiczność pochodząca z Europy Północnej i Wschodniej sprawia, że ​​Targi te są wydarzeniem międzynarodowym, a w przyszłość myślimy o rozszerzeniu Targów”.

Co więcej, targi Salone Nautico Venezia 2022 były głównym tematem programów telewizyjnych i inauguracją tradycyjnych wydarzeń miejskich, takich jak Festa della Sensa i Vogalonga. W niedzielę 29 maja TGR Rai zprezentował relację na żywo z gośćmi i nabożeństwem. Następnie w piątek 3 i sobotę 4 czerwca w mieście odbyły się „Live In” w formacie Sky TG24, dwa dni transmisji na żywo, wywiadów i dyskusji z krajowymi i międzynarodowymi osobistościami ze świata polityki, ekonomii, nauki, kultura i rozrywka.

Jak zwykle Salone Nautico Venezia był sceną dla różnych wydarzeń sportowych odbywających się w 30. roku zwycięstwa Moro di Venezia. Prezentowane były: Louis Vuitton Cup, który był wyświetlany również w jednym z Tese jako regaty Salone Nautico Venezia Cup, organizowane z Compagnia della Vela, w których Circolo Velico Bibione zwyciężył w swojej pierwszej edycji oraz piąte mistrzostwo Włoch w klasie Micro. Do tego dochodziło przybycie do Arsenale Voga Posse, rodzaj wodnej przygody, która sprowadziła w dół rzeki Pad około piętnastu mediolańskich profesjonalistów z ich smukłymi czwórkami ze sternikiem.

Następnie E-Regatta, która była dedykowana łodziom z napędem elektrycznym w różnych testach, zorganizowanych przez Assonautica z Weneckim Stowarzyszeniem Motonautica, w drugiej edycji. Targi Salone Nautico Venezia 2022 były również okazją do zaprezentowania nowych zawodów sportowych E-1, wymyślonych przez Alejandro Agag i Robi Basso, w których będą prezentowane monoprojektowe łodzie z napędem elektrycznym Race Bird, których pierwszą zarejestrowaną załogą jest Venice Racing Team.

Wreszcie, głównym bohaterem była wenecka marynarka wojenna z ekspozycją w halach dedykowaną lokalnemu przemysłowi stoczniowemu, a wiele stoczni zaprezentowało także swoje łodzie na zewnątrz.

Program imprezy wzbogacił „Nuovo Trionfo”, Stowarzyszenie Weneckich Gondolierów oraz kursy dla dzieci wioślarstwa i żeglarstwa.

Materiał prasowy Salone Nautico Venezia, zdjęcia firmowe/Stanisław Iwiński.

 

Autopromocja