Do rozpoczęcia Wielkiego Finału 37. America’s Cup został równo rok. Dla challengerów i obrońców Pucharu zegar zaczął tykać jakby szybciej. Najbardziej cieszy się Barcelona, bo w 2024 roku stanie się żeglarską stolicą świata. Oprócz regat o Puchar Ameryki odbędą się tam mistrzostwa świata J-Class, a łodzie klasy 12 M rywalizować będą w 17. Regatach Puig Vela Classica. 

Dnia 12 października 2024 roku padnie pierwszy sygnał startowy Wielkiego Finału 37. Regat o Puchar Ameryki. Wielki Mecz potrwa najpóźniej do 20 października. Wcześniej poznamy zwycięzców młodzieżowej i kobiecej rywalizacji Youth & Women’s America’s Cup. Wrzesień będzie czasem walki pretendentów w Challenger Selection Series, gdzie wyłoniony zostanie przeciwnik dla załogi „Emirates Team New Zealand”

Decydujące starcia odbywać się będą na jednokadłubowych AC75. Regaty pretendentów odbędą się w formule Double Round Robin. Pięć zespołów; „Inneos Brittania”, „Alinghi Red Bull Racing”, „Luna Rossa Prada Pirelli”, „NYYC American Magic” oraz francuski „Orient Express Racing Team” walczyć będzie dwukrotnie każdy z każdym, Po tym etapie wyłonionych zostanie czterech półfinalistów rywalizujących do siedmiu zwycięstw. Następnie odbędzie się finał challengerów (także do siedmiu wygranych wyścigów). Zwycięzca będzie miał prawo konfrontacji z „Emirates Team New Zealand”, który już po raz ósmy w historii walczyć będzie w Wielkim Finale America’s Cup. Tutaj także przewidziano serię 13 wyścigów. Wygrywa ten, kto pierwszy osiągnie liczbę siedmiu triumfów.  

Wcześniej wszystkie załogi używać będą łodzi AC40. Najbliższe preeliminacyjne zawody w tej klasie odbędą się w historycznym mieście Jeddah w Arabii Saudyjskiej na przełomie listopada i grudnia tego roku. W ostatnich zmaganiach w Vilanova i la Geltrú najlepsza okazałą się załoga „NYYC American Magic”. Obrońcy z Nowej Zelandii zajęli drugie miejsce (dla nich są to wyłącznie treningowe regaty). 

Kosmopolityczna Barcelona czeka na ultranowoczesny America’s Cup, ale fani klasycznych jachtów będą mieć co podziwiać. W dniach od 7 do 11 października 2024 roku odbędą się bowiem mistrzostwa świata popularnych „Jotek”, czyli monstrualnych jachtów J-Class, które walczyły w Pucharze Ameryki w latach 1930-1937. Przez wielu uważane za najpiękniejsze łodzie jakie powstały w historii jachtingu. 

Tekst Paweł Paterek, zdjęcia America’s Cup