Vendee Globe 2024 wystartuje 10 listopada przyszłego roku. W dziesiątej edycji tego kultowego wyścigu samotników non stop dookoła ma wystartować rekordowa liczba uczestników – 40!

Na razie chęć udziału zgłosiło aż 44 śmiałków (w tym 6 kobiet). Najmłodszą kandydatką jest 22-letnia Violette Dorange, która w swoim debiucie zamierza żeglować na jachcie „King Jeana” czyli wielkiego – Jean Le Cama, który walczył na tej jednostce w Vendee Globw 2020 roku. Francuz jest najstarszym kandydatem w stawce (64 lata), ale też zamierza sprawdzić swoją formę w przyszłym roku na nowym jachcie klasy IMOCA z prostymi mieczami.  

Do 10. Vendee Globe zgłosili się skiperzy reprezentujący 11 narodowości. Jest aż osiemnastu debiutantów. Będzie dwóch żeglarzy niepełnosprawnych. Ostateczną czterdziestkę uczestników wyłonią regaty kwalifikacyjne na trasie Nowy Jork – Les Sables d’Olonne, które wyratują ze Stanów Zjednoczonych 29 maja 2024 roku. 

Najciekawszą informacją jest fakt, że do jubileuszowego wyścigu zbudowano aż 14 nowych jachtów klasy IMOCA. Rekord trasy nie musi być zagrożony, ale najważniejsze jest, że regaty samotników Vendee Globe mają się dobrze. Trwają w dobrej kondycji będąc pochwałą wielkich oceanicznych wyścigów. 

Tekst Paweł Paterek, zdjęcia IMOCA class