Tradycyjne jesienne spotkanie prasowe z jachtami Grupy Beneteau nie miało w tym roku szczęścia do pogody. Silny wiatr i bardzo wysoka fala na morzu, praktycznie uniemożliwiły przeprowadzenie prób nawodnych drugiego i trzeciego dnia imprezy. A szkoda, bo mieliśmy w tym roku kilka ciekawych premier, na które mocno się szykowaliśmy. Tym razem pozostała nam jedynie prezentacja przy kei w Port Ginesta.

Jeszcze niedawno było to trochę ewenementem, teraz to już tradycja. W prasowych testach Grupy Beneteau w La Ginesta prezentowane są nie tylko marki własne, opatrzone logiem stylizowanego „konika morskiego”, ale i inne wchodzące w skład największego producenta jachtowego w Europie. I tak tym razem licznie pokazano najnowsze konstrukcje amerykańskich firm należących do europejskiego giganta: Wellcraft i Four Winns.

Nie musze dodawać, że prawie wszystkie jachty podstawione do testów w Port Ginesta były absolutnymi nowościami, których premiery odbył…y się tuż przed naszą imprezą. Można powiedzieć, mieliśmy prawdziwe święto jachtowe! 

Beneteau Press Sea Trials October 2023 – nowości z Ameryki

Planując swój grafik testów, postanowiłem zacząć od marek zza oceanu, Wellcraft i Four Winns. Tym bardziej, że organizatorzy przygotowali bardzo ciekawe konstrukcje.

Tak więc pierwszego dnia rozpocząłem od prawdziwego „rarytasa”, przynajmniej w moim własnym odczucie. Ale wielu kolegów zgodziło się ze mną, po pływaniu. 

Wellcraft 352 Fisherman to prawdziwa perełka, szczególnie dla miłośników morskich polowań. Wyposażony w 3 potężne zaburtowe silniki Mercury po 300 KM każdy zachowywał się niezwykle dynamicznie, dzielnie i sportowo w trakcie jazdy po już wzburzonym morzu. Szczerze mówiąc mieliśmy pewne obawy, czy da się na nim osiągnąć maksymalną prędkość (ponad 52 w!), na wysokiej fali panującej na akwenie koło Barcelony i czy będzie to bezpieczna jazda. Ale szybko okazało się, że testowany przez nas Wellcraft 352 Fisherman jest niezwykle dzielną łódką morską.  I to nie tylko na tzw. „deep sea fishing”, ale jako doskonała jednostka do wspaniałej zabawy na wodzie w gronie przyjaciół lub z rodziną.

Kolejną testowaną łodzią był motorowy katamaran Four Winns TH36. Na jego próby nawodne czekaliśmy już od dłuższego czasu. Jacht widzieliśmy na targach w Cannes, ale ciągle nie był gotowy do testów prasowych. Konstrukcja bardzo ciekawa i chyba ma służyć jak rodzaj pola doświadczalnego firmy w nowym segmencie produkcyjnym. Już wkrótce ma być zaprezentowany w wersji z foilami. Bardzo jesteśmy ciekawi jak będzie pływał. Tan model przeznaczony jest raczej do pływania przy dobrej pogodzie, rodzaj łodzi typu OPEN, choć posiadającego bardzo wygodne dwie kajuty sypialne w każdym z pływaków. Pływanie było bardzo przyzwoite, maksymalnie rozwinie nawet 32 w, ale cruisingowa szybkość dla niego to ok 24 – 25 w. Jacht poruszany 2 silnikami zaburtowym o mocy 350 KM każdy prowadził się bardzo dobrze, jedyne. Co ma mu do zarzucenia to dosyć wysoki hałas od silników. Myślę, że warto było spróbować zabudować je specjalnymi osłonami.

Na koniec pierwszego dnia zostawiłem sobie niewielkiego bowridera Four Winns H6. W sumie to tzw. „klasyka gatunku”, który z pewnością zadowoli fanów zabawy na wodzie na tego typu motorówkach. Szczególnie dobrze sprawdzają się na akwenach ciepłych i słonecznych. Duża przyjemność!

Beneteau Press Sea Trials October 2023 – dzień II – przegrana z pogodą

Niestety ani drugiego, ani trzeciego dnia nie udało się przeprowadzić żadnych prób na wodzie. Pozostała nam „sucha” prezentacja przy kei. A szkoda, bo robiłem sobie duże nadzieje na dobre żeglowanie nowym Oceanisem 37, a także próby na nowym Antaresie 12 (największy z serii), czy wreszcie kolejną wersją znanego już Flyera 8 SunDECK Pilot.

Cóż, przyjdzie poczekać do następnej okazji, bo wszystkie wymienione przeze mnie konstrukcje wzbudziły zasłużone zainteresowanie u wszystkich dziennikarzy biorących udział w prasowych testach Beneteau w Port Ginesta.

Niestety sporty wodne czasem przegrywają z pogodą, a ponieważ bezpieczeństwo pływania jest naszym największym wyzwaniem, nikt nie zamierzał igrać z naturą!

Beneteau Press Sea Trials October 2023 – kandydaci do nagród

Zarówno te przetestowane przez nas, jak i te tylko zaprezentowane przy kei będą poważnymi kandydatami do prestiżowych nagród nautycznych. Łodzie motorowe Wellcraft, Four Winns, Antares czy Flyer będą mocno liczyły się w nowej edycji konkursu BOB Award 2024

Ale czy tak się stanie zobaczymy w sierpni 2024, kidy poznamy nominowane konstrukcje w pierwszym etapie konkursu.

Tekst Stanisław Iwiński. Zdjęcia materiały prasowe Beneteau i Stanisław Iwiński

 

Autopromocja