Astondoa to rodzinna stocznia mieszcząca się w Santa Pola, pod Alicante. Od wielu lat jest jednym z najbardziej znanych i lubianych producentów luksusowych jachtów motorowych w Hiszpanii. Na testy do rodzinnej miejscowości, dziennikarze naszego magazynu zostali zaproszeni w ramach testów do nowej edycji prestiżowego konkursu Best of Boats Award 2024.

Jak podaje stocznia w swoim materiale informacyjnym: „model Ax8 to wysokiej klasy rodzinny cruiser posiadający wszystkie atrybuty czyniące życie towarzyskie na morzu niezrównanym, wkracza w segment największych jachtów typu flybridge i przekracza standardy przestronności, komfortu i elegancji.”

„Nowy Ax8 to pierwsza premiera i wynik nowego, ambitnego projektu, w ramach którego Astondoa po raz kolejny podejmuje ryzyko i zaskakuje nową linią komfortowych 80 stopowych cruiserów motorowych. Linia ta rozszerza rodzinę jachtów z flybridge’m, której modele cieszą się uznaniem na całym świecie.”

„Jestem dumny, że miałem okazję nadać tej łodzi rozpoznawalną tożsamość i styl typowy dla Astandoa. Wraz ze stocznią włożyliśmy ogromny wysiłek zespołowy, aby stworzyć nowoczesny i współczesny wystrój wnętrz, typowy dla łodzi w pełni niestandardowych, z detalami i wykończeniami najwyższej jakości wykonanymi na zamówienie. Uważam, że jest to absolutna nowość na rynku dla tego segmentu statków.” Cristiano Gatto – Założyciel CristianoGatto Design

Astondoa Ax8 – idealny na długie rejsy

„Projekt Ax8 odzwierciedla udaną ewolucję stylu Astondoa, który zachowując podstawowe linie marki i współczesny styl, przyjmuje charakter awangardowego żeglarstwa i zwiększa komfort dzięki uporządkowanym, jasnym, funkcjonalnym i nowoczesnym przestrzeniom.”

Nowy Astondoa Ax8 jest owocem współpracy stoczni ze znanym i prestiżowym projektantem Cristiano Gatto. Stocznia liczy na kolejny sukces rynkowy. Jacht jest emanacją eleganckiej i niepowtarzalnej stylizacji, która charakteryzuje się jednocześnie świeżością i nowoczesnością wzorniczą.

Astondoa Ax8 – najwyższej klasy materiały

Połączenie szlachetnych materiałów i naturalnych odcieni zwiększa jasność łodzi, tworząc idealną atmosferę do delektowania się posiłkami i kolacjami na pokładzie, wieczorami rodzinnymi lub po prostu relaksem na środku morza. Jakość materiałów i szczegóły wykończenia, to jedna z najważniejszych cech tego rodzinnego jachtu na dalekie rejsy morskie.

Astondoa Ax8 – design podporządkowany komfortowi i wygodzie

Astondoa Ax8 oferuje w każdym miejscu na jachcie maksimum komfortu, wygody i bezpieczeństwa. Przestronne 3 pokłady zapewniają wyjątkowo dużo wolnej przestrzeni.

Boczne półpokłady umożliwiają wygodne i bezpieczne przejście pomiędzy kokpitem dziobowym, a klubem plażowym na rufie, nie zapominając o przestrzeni układu wnętrza w obszarze kokpitu centralnego. Ax8 oferuje dwa przestronne tarasy słoneczne, jeden na głównym pokładzie i drugi na flybridge’u. Można na nich beztrosko spędzać czas w miłym towarzystwie, cieszyć się świeżym powietrzem i kontemplować morze z różnych wysokości.

Astondoa Ax8 – luksus na wszystkich pokładach

W przestronnym kokpicie rufowym znajduje się jadalnia i strefa relaksu z widokiem na klub plażowy przez ochronny szklany panel, który jednoczy cały obszar pod dachem.

Kuchnia-jadalnia umieszczona została w przedniej części kokpitu centralnego. Ma duże okna z przodu i z boku, które zapewniają dobre doświetlenie tej awangardowej przestrzeni, a jednocześnie daje wspaniałe możliwości oglądania mijanego krajobrazu morskiego. Sama kuchnia znajduje się pod jadalnią, w części sypialnej przeznaczonej dla załogi, do której schodzi się po elegancko wykonanych schodach.

Mamy tam też 2 kajuty dla skippera oraz pozostałych członków załogi. Jest też wygodna, pełna kabina toaletowa.

Na dolnym pokładzie w części środkowej, do której prowadzi oszklona klatka schodowa, znajdują się kajuty sypialne:

–  VIP – armatorska w tylnej części, zajmująca pełną szerokość jachtu

– oraz 2 obszerne kabiny dla gości z przodu.

Wszystkie kajuty posiadają łazienki, przestronne szafy i mnóstwo miejsca do przechowywania.

Całkowicie przeszklony górny pokład (flybridge) mieści sterówkę z ergonomicznym stanowiskiem dla pilota oraz jednej osoby załogi, a także drugim prywatnym salonem. Zaraz za nim mamy wspomniany taras słonecznych do kąpieli słonecznych.

Astondoa Ax8 – napęd

Standardowym napędem jachtu Astondoa Ax8 jest układ napędowy Volvo Penta IPS 1350, z dwoma silnikami nowej generacji Volvo Penta D13 o mocy 1000 KM każdy. Zespół kontrolno-sterowniczy umieszczony w sterówce na flybridge’u sprawia fantastyczne wrażenie wnętrza kokpitu pojazdu kosmicznego.

Nie zabrakło firmowego joysticka, doskonale ułatwiającego manewrowanie jachtem. Dla lepszej obsługi, szczególnie w trakcie manewrów portowych, w rufowym kokpicie pokładu głównego powtórzona została mała konsola sterownicza, ze wszystkimi niezbędnymi urządzeniami do precyzyjnego cumowania przy kei. 

Astondoa Ax8 – wrażenia z pływania

Na testy zostaliśmy zaproszeni w gronie jurorów BOB Award. A skoro jacht ma brać udział w konkursie, niezbędne było abyśmy mogli samodzielnie przekonać się o jego właściwościach morskich. Dodajmy jednak, że jacht na co dzień ma swoją profesjonalna załogę, zajmującą się pełną obsługą jachtu. Właściciel-armator ma cieszyć się radością przebywania w miłym gronie w pełnej wygodzie i komforcie.

Muszę przyznać, że miło zaskoczyła mnie lekkość i łatwość prowadzenia tego dużego jachtu, dysponującego niebagatelną mocą, jakby nie było, 2000 KM!

Maksymalna prędkość około 23 w może nie „rzuca na kolana”, ale i tak służy tylko w razie potrzeby, do nagłego i szybkiego przemieszczania się po wodzie. Jedynie spalanie może trochę szokować. Wynosi wtedy prawie 400 l/h (390).

Normalnie pływa się jednak z prędkością cruisingową ok. 14 – 15 w, realizowanych przy około 2100 obr./min. Spalania spada wtedy do około 260 l/h

Astondoa Ax8 – podsumowanie i ocena

Astondoa Ax8 to wspaniały, luksusowy i komfortowy cruiser. Myślę, że może aplikować w dwóch kategoriach konkursowych. Sprawdzi się zarówno jako jacht do dalekich rejsów (Best for Travel), jak i wygodny jacht rodzinny (Best for Family). Z pewnością przeznaczony jest dla klientów z grubszym portfelem, ale taka już jest cecha superjachtów, chociaż dysponują „zaledwie” 26 metrami pokładu.

Astondoa Ax8

Dane techniczne:

długość całkowita kadłuba24,46 m
szerokość całkowita6,22 m
maks. zanurzenie1,65 m
wyporność jachtu (pustego)56 t
liczba kajut sypialnych4 + 2
liczba kabin toaletowych
Napęd (standard)Volvo Penta IPS 1350
zbiornik paliwa7000 l
zbiornik wody1500 l
maks. prędkośćok. 24 w
kategoria projektowa CE
zasięg pływania420 NM
DesignCristiano Gatto
producentAstondoa
więcej:https://astondoa.com/en/astondoa-home/

Jednostka napędowa (w testowanym jachcie)

Volvo Penta IPS 1350, 2 x D13 1000 KM, wysokoprężny, turbodoładowany, common rail, z układem przeniesienia napędu IPS oraz joystickiem
pojemność skokowa12871 cm3
masa silnika2458 kg
moc maksymalna1000 KM/735 kW
maksymalne obroty2400 obr./min
liczba cylindrówR6
alternator24 V/110 A
cena łodziok. 4,8 mln euro (plus VAT)

Tekst i zdjęcia Stanisław Iwiński.

 

Autopromocja