Siódma edycja targów Poland Boat Show organizowanych na terenie Ptak Warsaw Expo, zgodnie ze światowymi tendencjami, zdominowana została przez wystawców sprzętu motorowodnego. Wystawa w podwarszawskim Nadarzynie pokazała, że branża średnich i małych łodzi motorowych dynamicznie się rozwija. 

Poland Boat Show 2023 – świat jachtów motorowych 

Ptak Warsaw Expo 2023 było areną dla jachtów motorowych. Wielcy krajowi (i nie tylko) gracze mocno się postawili. Na stoiskach takich firm jak: 

Parker Poland,

Moto-X (Quicksilver, Navan, Boston Whaler, Heyday),

Power Boats (Sea Ray, Beneteau, Rand, Cobalt, Delphia),

–  Stillo Yachts,

Pegazus Boats,

Lambdo Yachts,

Wiszniewski Boats Center (Bayliner, Uttern),

Odisey Yacht Club (Bali Catamarans),

było niemal wszystko, co może zainteresować pasjonatów pływania z silnikiem.

Najwięksi wystawcy prezentowali nawet kilkanaście jednostek różnej klasy. Duże jachty kabinowe, otwartopokładowe łodzie z silnikami zaburtowymi, zabudowanymi, a także duże i średnie jachty dla wędkarzy, łodzie weekendowe, motorówki do holowania narciarza wodnego i wakeboardu – widać, że branża motorowodna ma się w Polsce bardzo dobrze. 

 Poland Boat Show 2023 – dla pasjonatów żeglarskiej sztuki 

W halach Ptak Warsaw Expo łodzi żaglowych było zaledwie kilka. Największą zaprezentowaną jednostką był Legion 360 (dł. 10,90 m) firmy Legion Yachts. Duży, nowoczesny jacht zaprojektowany z myślą o komfortowym, szybkim i bezpiecznym żeglowaniu na Mazurach.

Okazale prezentował się także dobrze już znany na naszych szlakach Shine 30 (dł. 8.90 m). Inne uznane żeglarskie marki jedynie zaakcentowały swoją obecność na targach.

Antila Yachts pochwaliła się nowym jachtem, który jeszcze bardziej poszerza ofertę cenionego producenta. Antila 26.2 to kolejna jednostka do wyboru w firmach czarterowych pod kątem choćby liczby załogi. Stocznia tworzy nowoczesne, wygodne jachty niemal skrojone pod wymagania konkretnych użytkowników. Model 26.2 znajdzie z pewnością wielu chętnych użytkowników, bo znacząco poszerza ofertę. W Nadarzynie zwiedzający mogli także dokładnie obejrzeć Antilę 24.4 – tak chwaloną przez czarterobiorców.

Firma Tes Yacht wystawiła Tesa 246 Versusa, który wciąż nie przestaje zadziwiać swoimi nowoczesnymi liniami.

W Nadarzynie można było również dokładnie obejrzeć Diamanta 650 S – małą morską regatówkę klasy Mini 650.  

Poland Boat Show 2023 – osprzęt i wyposażenie

Ponadto na Ptak Warsaw Expo mieliśmy bardzo bogatą ofertę silników zaburtowych (także elektrycznych) Mercury, Suzuki, Yamaha, Selva i innych. Sporo skuterów wodnych, RIB-ów, małych pontonów (np. YAM firmy Yamaha), trochę desek SUP, pompowanych kajaków i sprzętu do narciarstwa wodnego. Było też trochę urządzeń nawigacyjnych. Najmniej było chyba drobnego sprzętu i osprzętu żeglarskiego. 

Poland Boat Show 2023 – ogólne wrażenia

W podwarszawskich halach Ptak Warsaw Expo dopisała frekwencja wystawców, zarówno przedstawicieli marek zagranicznych jak i rodzimych stoczni. Warunki do prezentowania łodzi i jachtów nie są raczej tak komfortowe, w porównaniu do wielu innych imprez wystawienniczych na świecie. Niemniej cieszy coraz większa i bardziej różnorodna podaż sprzętu pływającego. To też znak, że zagraniczni producenci zaczynają postrzegać nasz rynek jako potencjalnie rozwojowy i warto tutaj się pokazywać.

Można było nawet spotkać wiele ważnych osób odpowiedzialnych w największych firmach branżowych za marketing. Wystawę odwiedził m.in. Alexis Fléchier, Dyrektor Generalny na Europę w największej na świecie grupie producenckiej Brunswick Corporation. Ale stoisko firmy MOTO-X, przedstawiciela kliku marek tego światowego giganta prezentowało się znakomicie. A już prawdziwą ozdobą były modele najnowszego modelu jachtu motorowego Navan, jednego z faworytów do tegorocznych nagród w świecie jachtów motorowych. Brunswick Marine docenia wkład jej polskiego przedstawiciela w marketing i rozpoznawalność ich marek na rynku polskim.

Niestety trochę zabrakło profesjonalnej organizacji, szczególnie w obsłudze zaproszonych przez organizatora gości, którzy mieli kłopot w wejściu na samą wystawę. Ale to po prostu trzeba poprawić i wyeliminować błędy w następnej edycji.

Tekst Paweł Paterek, zdjęcia Kamil Paterek

 

Autopromocja