To był niezwykle udany weekend dla polskich narciarzy wodnych startujących w mistrzostwach świata za wyciągiem w kategorii Open. Podczas czempionatu rozgrywanego w Sosnowcu (ośrodek sportów wodnych Wake Zone Stawiki, 13-15.09.2024 R.) nasi reprezentanci wywalczyli aż 6 medali indywidualnych (1 złoty, 2 srebrne, 3 brązowe) oraz brązowy medal w klasyfikacji drużynowej.
Ośrodek sportów wodnych Wake Zone Stawiki drugi raz w historii był areną MŚ w najbardziej prestiżowej kategorii Open. Pierwsze zawody tak wysokiej rangi odbyły się w Sosnowcu w 2021 roku. Wtedy biało-czerwonym nie udało się wywalczyć żadnego medalu. Tym razem rodzimy akwen, na którym kadra narodowa wielokrotnie trenowała, okazał się bardzo szczęśliwy, a reprezentanci Polski potwierdzili, że zaliczają się do ścisłej światowej czołówki. W zawodach wystartował kilkudziesięciu zawodników z 10 państw.
Pierwszy medal dla Polski wywalczyła już w sobotę drużyna. Zgodnie z regulaminem zawodów do klasyfikacji drużynowej wliczane są najlepsze wyniki indywidualne uzyskiwane w eliminacjach wszystkich trzech konkurencji – skokach, jeździe figurowej i slalomie. Dla biało-czerwonych punktowali: Ewa Bartoszewska (KS Zefir Bytom), Zuzanna Polkowska (MOS Augustów), Dawid Kazek (KS Zefir Bytom), Bartosz Pieczonka (KS Zefir Bytom), Jakub Siedlarski (KS Zefir Bytom) i Erwin Zawadzki (MOS Augustów). Polskę wyprzedzili tylko Niemcy i Słowacy.
Medaliści drużynowych MŚ w narciarstwie wodnym za wyciągiem w kategorii OPEN
1. Niemcy – 7953,69 pkt
2. Słowacja – 7773,33 pkt
3. Polska – 7773,33 pkt
W niedzielę odbywały się wszystkie finały mistrzostw w rywalizacji indywidualnej. Już przed południem polski dorobek medalowy powiększył się o dwa krążki. Zarówno Ewa Bartoszewska jak i Jakub Siedlarski wywalczyli srebrne medale w jeździe figurowej.
Medalistki MŚ w kategorii Open – jazda figurowa
1. Alina Buhl (Austria)
2. Ewa Bartoszewska (Polska, KS Zefir Bytom)
3. Laura Hillenbrand (Niemcy)
Medaliści MŚ w kategorii Open – jazda figurowa
1. Alexander Vasko (Słowacja)
2. Jakub Siedlarski (Polska, KS Zefir Bytom)
3. Niklas Heinicke (Niemcy)
Na tym nie koniec. W finale slalomu mężczyzn ponownie świetnie zaprezentował się Jakub Siedlarski. 23-letni zawodnik z Klubu Sportowego Zefir Bytom do swojego indywidualnego dorobku dołożył kolejny krążek. Tym razem brązowy.
Medaliści MŚ w kategorii Open – slalom
1. Aviv Levy (Izrael)
2. Alexander Vasko (Słowacja)
3. Jakub Siedlarski (Polska, KS Zefir Bytom)
Ostatnie dwa finały sosnowieckich mistrzostw świat także były bardzo udane dla biało-czerwonych. Najpierw Zuzanna Polkowska sięgnęła po brązowy medal w skokach kobiet, a kilkadziesiąt minut później Mistrzem Świata w skokach mężczyzn został Erwin Zawadzki.
Medalistki MŚ w kategorii Open – skoki
1. Laura Hillenbrand (Niemcy)
2. Elizaveta Dobjevitch (Izrael)
3. Zuzanna Polkowska (Polska, MOS Augustów)
Medaliści MŚ w kategorii Open – skoki
1. Erwin Zawadzki (Polska, MOS Augustów)
2. Niklas Heinicke (Niemcy)
3. Alexander Vasko (Słowacja)
Ostatnia dobra wiadomość dotarła do polskiej ekipy już po zakończeniu rywalizacji na wodzie. W trójkombinacji, czyli klasyfikacji dla najwszechstronniejszych zawodników, gdzie liczone są indywidualne osiągnięcie z wszystkich trzech konkurencji (jazdy figurowej, slalomu i skoków) brązowy medal zdobył Jakub Siedlarski.
Medaliści MŚ w kategorii Open – trójkombinacja
1. Alexander Vasko (Słowacja)
2. Niklas Heinicke (Niemcy)
3. Jakub Siedlarski (Polska, KS Zefir Bytom)
– Po czternastu latach ciężkich treningów i startów w zawodach wreszcie doczekałem się tak niezwykłego dnia. Moje indywidualne medale mistrzostw świata to spełnienie marzeń. Te wyniki, szczególnie tytuł wicemistrza globu w mojej koronnej konkurencji, czyli jeździe figurowej, jeszcze bardziej mnie motywują. Chce się nadal rozwijać, chcę pobijać swoje personalne rekordy. Super, że dołożyłem się także do medalu drużynowego dla Polski. Zresztą nasza narodowa reprezentacja zrobiła tu w Sosnowcu znakomity wynik. Naprawdę mamy powody do dumy – podsumował swój start i występy polskiej ekipy Jakub Siedlarski.
To nie koniec wielkich sportowych emocji w Sosnowcu. Już za dwa dni w tym samym miejscu, czyli ośrodku Wake Zone Stawiki, rozpoczną się mistrzostwa Europy juniorów w narciarstwie wodnym za wyciągiem.
***
Czy wiesz, że…
Narciarstwo wodne to dyscyplina sportowa polegająca na jeździe na jednej lub dwóch nartach po wodzie za wyciągiem lub za motorówką. Podczas zawodów rozgrywane są trzy konkurencje: slalom, jazda figurowa oraz skoki.
Slalom: narciarz omija po zewnętrznej 6 boi, przy maksymalnej prędkości 58 km/h (mężczyźni) lub 55 km/h (kobiety), początkowa długość linki holującej narciarza to 18,25 m; w kolejnych przejazdach skraca się linkę (aż do upadku zawodnika). O zwycięstwie decyduje suma prawidłowo ominiętych boi na jak najkrótszej lince.
Jazda figurowa: przejazd narciarza po wodnym torze bez żadnych przeszkód, podczas którego zawodnik wykonuje punktowane przez sędziów figury (ewolucje). Do wyniku zawodnika liczonych jest czternaście najwyżej ocenionych figur. Prędkość przejazdu jest dowolna (w zależności od upodobań i umiejętności zawodnika) i waha się od około 26 do około 36 km/h.
Skoki na odległość: obliczane z ogromną dokładnością na podstawie pomiarów kątów. Długość linki holowniczej to 23 m. Maksymalna prędkość wyciągu w kategorii Open to 57 km/h dla mężczyzn i 54 km/h dla kobiet, ale najlepsi zawodnicy potrafią osiągać prędkość najazdu na skocznię przekraczającą 110 km/h i oddają skoki powyżej 60 metrów. Regulowana jest także wysokość skoczni. Jej próg w kategorii open mężczyzn może mieć wysokość 165 lub 180 cm, a w przypadku kobiet 150 lub 165 cm.
Trójkombinacja: to klasyfikacja generalna podsumowująca wyniki zawodników osiągane we wszystkich trzech konkurencjach. Dzięki niej wyłania się najbardziej wszechstronnych narciarzy wodnych.
Światową organizacją odpowiedzialną za narciarstwo wodne i uznawaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski jest International Waterski & Wakeboard Federation (IWWF), której członkiem jest Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego.
Materiał prasowy Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego.
(Opracował Adrian Skubis | zdjęcie Adrian Skubis)