De Antonio E23 został przedstawiony jako oficjalna elektryczna łódka Louis Vuitton 37th America’s Cup Barcelona, najnowszej edycji słynnych regat żeglarskich. Dodajmy jeszcze, że inna konstrukcja z tej hiszpańskiej stoczni, De Antonio D50, została wybrana jako oficjalna łódka komisji regatowej.

Najnowsze „dziecko” ze stoczni De Antonio Yachts, zostało wyposażone w elektryczny napęd Torqeedo Deep Blue 50. W trakcie regat służyć będzie jako prestiżowa jednostka do obsługi technicznej i pomocy logistycznej. Najsłynniejsze regaty żeglarskie stawiają na pierwszym miejscu ekologię!

De Antonio E23 – konstrukcja i założenia projektowe

De Antonio E23 to pierwsza w 100% elektryczna łódź marki De Antonio Yachts, początek nowej ery. Innowacyjny model, którego koncepcja opiera się na maksymalnej wydajności. Jego kompaktowe proporcje w połączeniu z architekturą katamaranu, ze specjalnym foilem pomiędzy kadłubami, zapewnia mu wyjątkowe w swoim segmencie osiągi nautyczne. Dodajmy, że wyposażona jest w bezemisyjny napęd, a jednocześnie oferuje praktyczną i wygodną przestrzeń na pokładzie. To wszystko dzięki starannemu projektowi wszystkich szczegółów i elementów wykończenia. Model łączący najnowocześniejszą technologię z innowacyjnym designem. 

De Antonio E23 – premiera

Hiszpańska stocznia działa niezwykle intensywnie w dziedzinie marketingu i reklamy. Właśnie poznaliśmy szczegóły ich najnowszej konstrukcji przeznaczonej do obsługi Pucharu Ameryki, którego finał odbędzie się jesienią w Barcelonie. Oczywiście przedstawiamy szczegóły na stronach naszego magazynu.

Premiera najnowszej jednostki zbiegła się w czasie z niezwykle zaszczytnym dla stoczni wyborem organizatorów Louis Vuitton 37TH America’s Cup Barcelona, zaprezentowania modelu De Antonio E23, jako oficjalnej elektrycznej jednostki najsłynniejszych regat żeglarskich na świecie.  Dodajmy, że jest drugim jachtem z tej hiszpańskiej stoczni przeznaczonym do odegrania takiej roli w zawodach. Pierwszym był model De Antonio D50, który będzie jednostką komisji regatowej.

De Antonio E23 – zabudowa pokładu

De Antonio E23 jest w zasadzie łódką klasy OPEN, rodzajem niewielkiego bowridera, z obszernym i wygodnym kokpitem. Przechodzenie po pokładzie dzięki wysokim wolnym burtom i równej, płaskiej powierzchni podłogi jest bardzo łatwe, a przede wszystkim bezpieczne.

Na dziobie mamy zupełnie wygodny kokpit z kanapami wokół burt. Dzięki konstrukcji katamaranu, kokpit uzyskał lekko kwadratowy kształt. Jest w nim naprawdę sporo miejsca.

Dalej jest centralnie ustawiona konsola sterownicza z niezbędnymi urządzeniami kontrolno-sterowniczymi oraz dwoma fotelami dla załogi.

Zaraz za sterówką zabudowano pokład rodzajem postumentu, który kryje komorę silnikową. Na wierzchu są materace i doskonałe miejsce do opalania.

Łódkę można obejść dookoła po wygodnych półpokładach, pokrytych sztucznym tikiem. Pod podłogą, w obu kadłubach, znalazły miejsce liczne schowki i bakisty.

Nad dziobem można oczywiście rozłożyć bimini i skryć się przed ostrymi promieniami słońca.

Na samym przodzie mamy duży schowek na osprzęt i odbijacze. Same odbijacze wykonane są w kształcie płaskich prostokątów i zajmują o wiele mniej miejsca niż tradycyjne, nadmuchiwane.

De Antonio E23 – jednostki napędowe

Do napędu jachtu De Antonio E23 przewidziane są elektryczne silniki zaburtowe Torqeedo. Tak jak w innych modelach z tej stoczni, tak i tutaj zastosowano specjalne studzienki do ich montowania, przykryte zamykanymi klapami. Z jednej strony uzyskujemy korzystny efekt wizualny, z drugiej doskonałe wyciszenie hałasu od silników.

W testowanym jachcie zainstalowany był silnik elektryczny o mocy 50 kW, ale można łódź zamówić ze słabszym, o mocy 20 kW.  Jest to już kwestią naszego zapotrzebowania, jak chcemy wykorzystywać taki jacht.

De Antonio E23 – wrażenia z pływania

JaJak już w/w, De Antonio E23 ma konstrukcję katamaranu z dosyć wąskim rozstawem pływaków. Pomiędzy nimi rozpięty jest poprzeczny foil, służący zmniejszeniu oporów hydrodynamicznych i poprawiający osiągi nautyczne. Jacht rozpoczyna ślizg już przy prędkości około 10-11 w, co oczywiście świetnie przekłada się na mniejsze opory i lepszą efektywność żeglugi. .  

Wykresy zasięgu w NM oraz h przy zakresach prędkości przedstawiamy na graficznych wykresach.

De Antonio E23 – podsumowanie i ocena

Testowany De Antonio E23, tak jak wszystkie łodzie z tej stoczni, wyprodukowany został w Polsce w Ostródzie i tutaj powstają jego kolejne egzemplarze. Jacht wytwarzany jest z dużą dbałością o szczegóły w wysokim standardzie wykonania cechującym konstrukcje powstające w naszych stoczniach. To jest powszechnie uznane w świecie nautycznym i pewnie dlatego hiszpańska stocznia zdecydowała się powierzyć swoje najnowsze dzieło naszym fachowcom. 

Samo prowadzenie i pływanie jest zajęciem więcej niż przyjemnym, oczywiście w dobrych warunkach pogodowych. Na łodzi klasy OPEN jest to podstawa wygody i komfortu. Niewielkich rozmiarów motorówka bardzo dzielnie radziła sobie z falami, a pływanie nią było bez zarzutu.

Myślę, że konstrukcja sprawdzi się zarówno jako spacerowa łódź turystyczna ( w wersji ze słabszym napędem), jak i motorówka techniczna, od której wymaga się lepszych osiągów. 

De Antonio E23

Dane techniczne:

długość całkowita kadłuba7,20 m
szerokość całkowita2,23 m
zanurzenie0,43 m
wyporność (z silnikiem i baterią)1450 kg
pojemność baterii40 kW
maks. moc silnika (electric)50 kW
min. moc silnika (electric)20 kW
czas ładowania baterii (10 do 90%)1h 30” (fast) / 8 h (standard)
zbiornik wody (opcja)55 l
producentDe Antonio Yachts
więcej:https://www.deantonioyachts.com
cena netto wersji standardod 64,5 tys. Euro (plus VAT) 

Jednostka napędowa (w testowanym jachcie)

Torqeedo Deep Blue 50, elektryczny, outboard, 50 kW, masa 150 kg

Tekst Stanisław Iwiński, zdjęcia Stanisław Iwiński/Arek Rejs/materiały firmowe.

 

Autopromocja