Już niedługo Majówka i rozpoczęcie sezonu 2024. W tym roku będzie na Wielkich Jeziorach Mazurskich dużo wygodniej i bezpieczniej. Zakończyły się bowiem duże remonty ważnych szlaków.
Najważniejszą informacją jest planowe zakończenie prac nad Kanałem Łuczańskim. Dwukilometrowy odcinek łączący Jezioro Niegocin z Kisajnem jest istotną drogą wodną na trasie północ – południe w okolicach Giżycka.
Kompleksowe prace modernizacyjne były pierwszymi na taką skalę od zakończenia II wojny światowej. Wykonano nowe umocnienia brzegowe. W miejscach cumowniczych założono gumowe odbojnice i solidne polery. Na brzegach kanału zamontowano nowe drabinki i schodki zejściowe na skarpach oraz wyloty odprowadzające wody opadowe. Dokonano też pogłębienia i oczyszczenia Kanału Łuczańskiego. Postawiono maszty nawigacyjne i zainstalowano tablice informacyjne i oświetlenie. W czasie prac remontowych uszkodzono nieco zabytkowy most obrotowy. Dokonano już niezbędnych napraw i piękny zabytek hydrologiczny znów będzie pracował na potrzeby wodniaków i turystów z Giżycka.
Gruntownie wyremontowano także historyczną śluzę Guzianka I. Obiekt wybudowany w 1879 roku pierwszą poważną modernizację przeszedł w 1900 roku. Teraz obok nowo wybudowanej śluzy Guzianka II będzie znów służył żeglarzom płynącym na samo południe WJM. Pracom modernizacyjnym poddano także śluzę Karwik na Kanale Jeglińskim.
Odnowiono również najdłuższy kanał na Mazurach – Kanał Szymoński. Dwa i pół kilometra drogi wodnej przebudowano i umocniono nabrzeża oraz wyczyszczono wody kanału. Poprawiono także nabrzeża Kanału Węgorzewskiego i żeglowność rzeki Węgorapy. Wszystkie prace prowadzono na zlecenie Przedsiębiorstwa Wody Polskie przy wsparciu lokalnych samorządów.
Wcześniej do użytku wodniaków oddano odnowione kanały Tałcki, Grunwaldzki, Mioduński i Piękna Góra.
Wielkie Jeziora Mazurskie odzyskały prawdziwy blask. Nasz „Cud Natury” błyszczy teraz nowym betonem i farbami. Znów można być w pełni dumnym z niezwykłego rejonu Polski, którego mogą zazdrościć nam żeglarze i motorowodniacy z całego świata.
Tekst Paweł Paterek, zdjęcia Paweł Paterek, Wody Polskie