Beneteau to jedyna marka na świecie, która w dobie powszechnej pandemii nie odwołała żadnej z cyklicznie organizowanych przez siebie imprez dla dziennikarzy. W dniach 20- 22 października 2021 r ponownie mieliśmy okazję do zapoznania się z najnowszymi modelami francuskiego giganta. Jak zwykle frekwencja dopisała znakomicie, a i aura dostosowała się do naszych potrzeb bardzo dobrze.

Już w trakcie ostatniego salonu nautycznego w Cannes było wiadome prawie na 100 procent, że tradycyjne spotkanie z nowościami Beneteau w hiszpańskim Port Ginesta, odbędzie się zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami. My oczywiście, najbardziej cieszyliśmy się z możliwości obejrzenia z bliska, ale przede wszystkim przetestowania nowych konstrukcji Beneteau. Francuskie jachty tej marki, zarówno żaglowe jak i motorowe, są uznanymi i poszukiwanymi na rynku jednostkami pływającymi.

Dla nas, jurorów prestiżowego konkursu Best of Boats Award, jesienne testy w Port Ginesta otwierają niejako nowy sezon konkursowy. Modele Beneteau pokazywane w końcu roku są naturalnymi kandydatami, dopiero wchodzącymi na rynek nautyczny. Dodać należy, że jachty tej marki wielokrotnie były nagradzane w wielu różnych konkursach. Co wreszcie dla nas ważne, wiele z konstrukcji produkowanych jest w polskich stoczniach należących do francuskiej grupy Beneteau/Jeanneau, jednego z największych graczy światowego przemysłu jachtowego.

Beneteau Press Sea Trials 2021 – nowości pod żaglami 

W tym roku podstawiono dla nas dwie nowe konstrukcje żaglowe: Oceanis 34.1 oraz First 27. Jak niektórzy mówią, ten pierwszy dla szerokiej rzeszy żeglarzy, szukających zarówno jachtów armatorskich, jak i do wynajęcia w firmach czarterowych. First 27 natomiast, to oferta dla szukających możliwości sportowego „wyżycia się” na wodzie.

Oceanis 34.1, to najmniejszy z tej znanej serii jachtów żaglowych i już siódma generacja popularnego francuskiego cruisera. Przedstawialiśmy go wcześniej i szczegółowy opis znajdziecie pod tym linkiem: https://yachtsmen.eu/2021/oceanis-34-1-gdzie-design-spotyka-sie-z-zachwytem/

Beneteau Press Sea Trials 2021 – nowości na silniku 

Tak już jest na rynku nautycznym, że jachty z napędem mechanicznym zajmują już nawet ponad 80 procent zapotrzebowania. Stąd oczywiście i dla nas do testowania podstawiono więc konstrukcji do pływania na silniku.

Tym razem przygotowano 4 premierowe jednostki:

– Gran Turismo 45 (premiera w Cannes 2021)

– Gran Turismo 41 (premiera w La Rochelle 2021)

– Antares 8 (premiera w La Rochelle 2021)

– Gran Turismo 36 OB. (premiera w 2020, ale teraz premierowy pokaz w wersji z silnikami przyczepnymi)   

Wszystkie zaprezentowane do testów łodzi i jachty będziemy Wam sukcesywnie przedstawiać w odrębnych testach indywidualnych. Wrażenia z pływania nimi były więcej niż pozytywne, choć z pewnością każdy z nich miał zaskarbił sobie naszą przychylność czym innym. 

Szczerze musze przyznać jednak, że największą moją sympatię zdobyły motorowe Gran Turismo 45 i Antares 8 oraz żaglowy Oceanis 34.1. Już wkrótce podzielę się moimi wrażeniami, a tymczasem podziwiajcie na zdjęciach i krótkich filmach video.

Tekst Stanisław Iwiński, zdjęcia materiały firmowe stoczni/Redakcja Yachtsmen.eu

 

Autopromocja