Reprezentantka Polski Anna Jachimek zdobyła brązowy medal Mistrzostw Świata Skuterów Wodnych w klasie Runabout GP4 Ladies. Czempionat był rozgrywany w miejscowości Olbia na Sardynii. Zawodniczka klubu Prima Jet Łódź stanęła na podium z Francuzką Clarą Muchembled (złoty medal) i Hiszpanką Cristiną Lazarragą (srebrny medal).

Były to pierwsze w historii mistrzostwa świata w klasie Runabout GP4 Ladies. Ogromny rozwój rywalizacji na skuterach wodnych wśród kobiet został dostrzeżony przez Międzynarodową Unię Motorowodną (Union Internationale Motonautique) już kilka lat temu. W 2016 roku klasa Runabout GP4 – jeszcze bez podziału na kobiety i mężczyzn – została wprowadzona do mistrzostw Europy, a rok później zadebiutowała w mistrzostwach świata. Tylko przez dwa lata była ona wyłączną domeną mężczyzn. Wszystko zmieniło się w 2018 roku, gdy na listę startową wpisały się dwie kobiety. W 2019 roku klasa Runabout GP4 Ladies – stworzona specjalnie dla ścigających się w zawodach skuterów wodnych kobiet – zadebiutowała w mistrzostwach Europy. I od tego momentu notujemy polskie sukcesy. W inauguracyjnym sezonie złoto ME wywalczyła Anna Jachimek, a brąz Amanda Karasek. Rok później nasze zawodniczki zamieniły się w ME miejscami, a w tym sezonie (2021 r.) ponownie na najwyższym stopniu podium ME stanęła Anna Jachimek. Teraz, w debicie tej klasy na mistrzostwach świata, odnotowaliśmy kolejny sukces reprezentantki Polski. Po pasjonujących i pełnych zwrotów akcji zawodach, Anna Jachimek wywalczyła brązowym medal MŚ!

Anna Jachimek


– Z całego serca chcę podziękować wszystkim, którzy mi pomogli w osiągnięciu tego sukcesu. Zawody na Sardynii były bardzo ciężkie i wymagające. Moje rywalki są naprawdę świetne i doceniam ich sportową klasę. Bardzo się cieszę, że mogę reprezentować nasz kraj i popularyzować w Polsce ten piękny sport. Widać, że nasza klasa, ta dedykowana kobietom, wzbudza coraz większe zainteresowanie. Na starcie pojawiają się kolejne zawodniczki, a to gwarancja coraz ciekawszych i emocjonujących zawodów w klasie Runabout GP4 Ladies – powiedziała Anna Jachimek.


Polka stanęła na podium MŚ z Francuzką Clarą Muchembled (złoty medal) i Hiszpanką Cristiną Lazarragą (srebrny medal). Łącznie w MŚ klasy Runabout GP4 Ladies startowało dwanaście zawodniczek, między innymi z Francji, Włoch, Hiszpanii, Estonii, Czech i Polski. 

Grand Prix Włoch dla wielu klas było pierwszą i ostatnia rundą Mistrzostw Świata Skuterów Wodnych w tym sezonie. Dla najsilniejszej klasy skuterów siedzących – Runabout GP1 – to dopiero początek zmagań w sezonie 2021. Warte odnotowanie są miejsca pozostałych Polaków, którzy startowali w Olbii. Andrzej Wiśniewski zajął szóste miejsce we wspomnianej klasie Runabout GP1 i tu medale MŚ nie zostały jeszcze wręczone, bo Międzynarodowa Unia Motorowodna UIM wraz z promotorem cyklu planują kolejne eliminacje w Kuwejcie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W klasie Runabout GP2 bardzo blisko medalu był Marcin Senda. Po zliczeniu punktów z trzech wyścigów nasz reprezentant był na drugiej pozycji. Niestety, protest jednego z rywali został uwzględniony przez komisję sędziowską, a chodziło o niewielki błąd i przepłynięcie prze boję na niezwykle zafalowanym akwenie. Ostatecznie, nasz zawodnik został przesunięty na piąte miejsce w klasyfikacji generalnej MŚ. W tej samej klasie zadebiutował Adam Kunc. Młody i perspektywiczny reprezentant Polski zajął czternaste miejsce. Jak sam przyznał, na Sardynię przyjechał po naukę i wnioski, które pozwolą mu na poprawianie swoich wyników w niedalekiej przyszłości.

Materiał Prasowy Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego.

 

Autopromocja