Jedni twierdzą, że to piramida finansowa i pralnia brudnych pieniędzy. Dla innych, to pieniądze przyszłości. Bez względu na to, co myślisz, coraz częściej kryptowaluty stają się takim samym środkiem płatniczym, jak tradycyjny pieniądz. Można nimi opłacić, np. czarter jachtu, a nawet kupić jacht!

Amerykańska firma brokerska, oferująca luksusowe czartery Denison Yachting, już w 2016 sprzedała swój pierwszy jacht za kryptowaluty. 2 lata później, w czerwcu 2018 roku, pierwszy klient opłacił swój czarter korzystając z wirtualnej waluty.

Przedstawiciele Denison Yachting mówią, że od tamtej pory zrealizowali ponad 5 dużych transakcji za pomocą kryptowalut i zapewniają, że to dopiero początek. Wkrótce czarter za wirtualną walutę będzie taką samą ofertą, jak każda inna dotycząca wynajmu jachtów.

“Musimy być obecni i dostępni dla wszystkich potencjalnych klientów na wszystkich rynkach, a jeśli klient chce zapłacić Bitcoinem, jesteśmy przygotowani do obsługi transakcji” – powiedział Bob Denison, prezes i założyciel firmy.

Czarter za kryptowaluty – jak wygląda realizacja transakcji opłacanej kryptowalutą w Denison Yachting?

Zupełnie tak samo, jak przy tradycyjnym zamówieniu czarteru. Różnica polega na tym, że zamawiając usługę, musimy zgłosić, że będziemy ją opłacać właśnie w ten sposób. Kiedy wybierzesz już jacht i miejsce wypoczynku, otrzymasz fakturę, którą trzeba opłacić korzystając z serwisu BitPay, obsługującego różne portfele kryptowalut. Do faktury zostaje doliczona opłata transakcyjna w wysokości 1%. Po opłaceniu, BitPay konwertuje ją dla Denison Yachting i już możemy ruszać na wymarzone wakacje.

Dla wielu z nas, kryptowaluty to ciągle terra incognita, teren nieznany i niepewny, bo przecież to waluta, która istnieje tylko w sieci. Czy zawieranie transakcji za pomocą takiej środka jest bezpieczne? Czy nie okaże się, że nagle nasz czarter został odwołany, bo wartość kryptowaluty spadła tak nisko, że usługodawca nie otrzymał odpowiedniej opłaty?

Czarter za kryptowaluty – czy to bezpieczne?

Denison Yachting zapewnia, że realizowane przez nich transakcje są pewne i bezpieczne w 100 %. Twoja faktura zostaje wysłana po zablokowanym kursie wymiany, więc wahania ceny na giełdzie kryptowalut nie będą już miały wpływu na opłatę.

Opłaty wirtualną walutą mają jeszcze jedną zaletę. Sieć blockchain, na której się opierają sprawia, że płatności nie można śledzić. Jest to ogromną zaletą dla tych, którzy chcą zachować swoje wydatki w tajemnicy. Ponadto, opłata w wysokości 1% jest minimalna w porównaniu z opłatami za przelewy lub obsługę kart kredytowych. Przelewy w kryptowalutach są realizowane w kilka sekund, maksymalnie do kilku minut i nie trzeba czekać na ich zatwierdzenie przez bank.

Czarter za kryptowaluty – a dlaczego nie w Polsce?

Ciekaw jestem, kiedy u nas także będzie można kupić jacht lub zarezerwować czarter, korzystając z opłaty dokonanej w kryptowalucie? Bo pytaniem nie jest czy, ale kiedy!

A może już któraś z naszych firm czarterowych lub stoczni oferuje takie transakcje? Dajcie znać i podzielcie się doświadczeniami takich przedsięwzięć biznesowych.

Arek Rejs, na podstawie materiałów prasowych Denison Yachting.