Pierwszy weekend tegorocznych wakacji zapowiada się niezwykle ciekawie. Na Jeziorze Miejskim w Chodzieży odbędą się motorowodne Mistrzostwa Europy Formuły 250 i Formuły 500, a także 1. Eliminacje Międzynarodowych Mistrzostw Polski w kilku klasach. To będzie okazja do wywalczenia przez reprezentantów Polski w sporcie motorowodnym pierwszych mistrzowskich medali w 2021 roku.

Formuła 500 – medalowe szanse Polaków

Nie ukrywamy, że tej klasie mamy medalowe aspiracje. W poprzednim sezonie duża część zawodów motorowodnych rangi ME i MŚ nie odbyła się z uwagi na pandemię koronawirusa. Dobrym punktem odniesienia niech będzie rok 2019, a w nim Szczecinianin Marcin Zieliński, który został Mistrzem Europy F500, a także F700. W Chodzieży motorowodniak z klubu H2O Szczecin będzie zatem bronił złotego medalu. Po cichu liczymy też na Cezarego Strumnika z miejscowego klubu Przygoda Chodzież, który ciągle zdobywa doświadczenie w tego typu wodnym bolidzie, bo większość swojej bogatej kariery spędził za kierownicą hydroplanu w klasie OSY400, zdobywając wiele medali MŚ, ME i MP. Do „pięćsetki” przesiadł się oficjalnie jesienią 2019 roku i na razie – jak sam podkreśla – zdobywa doświadczenie. Obaj reprezentanci Polski rozpoczęli już przygotowania do mistrzostw. Kilka dni temu trenowali na Jeziorze Miejskim w Chodzieży, czyli na akwenie, który będzie areną czempionatu.

Autor Simona Supino /motorowodniacy.org


– Sprzęt mamy gotowy. Dokonaliśmy niezbędnych napraw po poprzednim sezonie. Przypomnę, że kilka miesięcy temu mieliśmy kolizję na zawodach w czeskich Jedovnicach i te naprawy były konieczne. Myślę, że Marcin Zieliński ma duże szanse na powtórzenie sukcesów sprzed dwóch lat. Ja nadal muszę zdobywać doświadczenie w Formule 500. To zupełnie inna konstrukcja łodzi i inne ściganie. Na razie stawiam sobie za cel, by podczas zawodów pływać równo na każdym okrążeniu. To jest klucz do sukcesu. Jeśli będę w stanie osiągać czasy, które na każdym kolejnym kółku wodnego toru będą podobne, to wtedy mogę myśleć o kolejnym kroku i pracy nad ważnymi detalami w ustawieniach mojego sprzętu. Sezon jest długi. Cieszę się, że już na jego początku mamy między innymi zawody mistrzowskie w mojej rodzinnej Chodzieży – mówi Cezary Strumnik z KS Przygoda Chodzież.


W ME Formuły 500 możemy spodziewać się występu jeszcze jednego Polaka, niezwykle doświadczonego Tadeusza Haręzy. Dla niego będzie to już – uwaga – trzydziesty szósty sezon startów w zawodach motorowodnych.


Formuła 250 – czy na liście startowej znajdzie się Polak?


Wielkie emocje czekają nas też w Formule 250. Te niezwykle szybkie łodzie typu hydroplan( pozycja leżąca kierowcy, przodem do kierunku jazdy) potrafią rozwijać prędkości przekraczające 160 km/h. Czy w stawce zawodników walczących o medale ME będzie Polak? Tego jeszcze na sto procent nie wiemy, ale możemy spodziewać się występu co najmniej jednego motorowodniaka z orłem na piersi. I to z ogromnym doświadczeniem, a co za tym idzie szansami medalowymi.
Oficjalny program zawodów dostępny jest pod poniższym linkiem:
http://www.motorowodniacy.org/dokumenty/wydarzenia/avant_polskiee_1.docx
Zapraszamy do Chodzieży w czerwcowy weekend (26-27.06.2021 r.). Wstęp na zawody dla publiczności jest bezpłatny.
W załączeniu zdjęcie reprezentanta Polski Cezarego Strumnika (KS Przygoda Chodzież).

Materiał prasowy PZMWiNW, zdjęcie Simona Supino /motorowodniacy.org

 

Autopromocja