SILENT-YACHTS, zdobywca nagrody Best of Boats 2019 w kategorii Best for Travel, za katamaran Silent 55, potwierdził sprzedaż pierwszych trzech jednostek swojego największego katamaranu solarno-elektrycznego, SILENT 80 Tri-Deck.

Katamaran SILENT 80 Tri-Deck jest wzbogaconą wersją flagowego modelu stoczni. Dostępny jest w dwóch wersjach zabudowy górnego pokładu: zamkniętej ze sky lounge lub otwartej z ogromnym flybridgem.

Dodatkowa przestrzeń

W kokpicie znajduje się część wypoczynkowa i bar, podczas gdy część dziobowa jest przeznaczona do relaksu na słońcu. Mamy tam do dyspozycji sofę i leżaki.

Na głównym pokładzie znajduje się kokpit główny o powierzchni około 60 m², z kambuzem, salonem i jadalnią. Dolny natomiast służy za sypialnię. Do dyspozycji mamy 4 lub 6 kabin dla gości oraz 1 lub 2 kabiny dla załogi. Wszystkie kajuty są dwuosobowe, z własnymi łazienkami.

Dodatkowy sky lounge na górnym pokładzie oferuje bardzo wygodną przestrzeń i zwiększa strefy socjalne na pokładzie, oferując jednocześnie nowe możliwości zagospodarowania przestrzeni na jachcie.

SILENT 80 Tri-Deck posiada też największy garaż w swojej kategorii. Nie ma tu prawdziwej maszynowni, ponieważ jacht jest zasilany energią słoneczną. Stąd więcej przestrzeni na “zabawki”.

Oceaniczny katamaran solarno-elektryczny

Nowy SILENT 80 Tri-Deck, to oceaniczny katamaran solarno-elektryczny, który wykorzystuje cichy napęd elektryczny zapewniający nieograniczony zasięg bez hałasu i spalin. Jest samowystarczalny i praktycznie nie wymaga konserwacji. Katamaran wyposażony jest w parę silników elektrycznych o mocy 150 kW każdy w wersji standardowej. Możemy zamówić także opcjonalnie parę napędów o mocy do 340 kW każdy, w połączeniu z wysokowydajnymi pędnikami węglowymi. To wszystko w wersji najbardziej zaawansowanej.

Tesla” na morza

Jak każdy jacht z tej stoczni, SILENT 80 Tri-Deck wyposażony jest w panele słoneczne marki SunPower o mocy do 26kWp. Zastosowano regulatory ładowania MPPT (Maximum Power Point Tracking) oraz wysokiej klasy akumulatory litowe firmy Panasonic, które zapewniają pojemność pozwalającą na całonocny rejs. Inwerter o mocy do 50 kW zapewnia zasilanie wszystkich urządzeń domowych.

Ponieważ SILENT-YACHTS stawia na ekologię, do wykończenia jachtu użyto przede wszystkim lekkich i nadających się do recyklingu materiałów.

Dzięki węglowej konstrukcji, rozwiązanie Tri-Deck nie wpływa na osiągi. Nowy model będzie w stanie osiągnąć do 20 węzłów, przy zastosowaniu najmocniejszej kombinacji silników elektrycznych i pokonywać do 100 mil morskich dziennie z prędkością przelotową, bez zużywania paliwa.

SILENT 80 Tri-Deck posiada również generator, ale jest on używany tylko do ładowania akumulatorów w rzadkich przypadkach, gdy wymagana jest większa prędkość przez dłuższy czas lub gdy pogoda jest zła przez kilka dni. Cena netto katamarana zaczyna się od około 4,9 mln euro.

Stocznia pracuje obecnie nad jeszcze większym modelem i planuje ujawnić więcej informacji na temat tego projektu jeszcze w tym roku.

Długość24,3 m
Szerokość10,92 m
Zanurzenie1,2 m
Wyporność5800 kg
Zbiorniki wody1600 l
Zbiorniki paliwa3000 l – 5000 l
Pojemność akumulatorów429 kWh
Panele słoneczne26 kWp
Silniki, moc maksymalnaelektryczne, do 2 x 340 kW
Kategoria CEA

Tekst na podstawie materiałów prasowych Arek Rejs, zdjęcia materiały prasowe stoczni.

 

Autopromocja