Przygotowania do słynnych wyścigów oceanicznych idzie pełną parą. SAEM Vendée, organizatorzy Vendée Globe, zorganizują również „Vendée Arctic – Les Sables-d’Olonne”, który będzie pierwszym etapem kwalifikacyjnym do Vendée Globe 2024. Uczestnicy regat wypłyną z portu Las Sables d’Odlonne 12 czerwca 2022 r.

Wyścig został po raz pierwszy przeprowadzony w lipcu 2020 roku przez Klasę IMOCA. „Vendée Arctic – Les Sables d’Olonne” dał zawodnikom IMOCA dobry końcowy test niezawodności, który okazał się przydatny dla floty przed Vendée Globe. Chociaż ze względu na pandemię wyścig musiał się odbyć „za zamkniętymi drzwiami”, zabrał kapitanów na trudne warunki pogodowe na północnych szerokościach geograficznych. Zdobył jednak serca i umysły żeglarzy Vendée Globe, a także okazał się rygorystycznym wyzwaniem konkurencyjnym.

W porozumieniu z Klasą IMOCA i przy wsparciu Departamentu Vendée i miasta Les Sables d’Olonne, organizację tego wyścigu przejęło SAEM Vendée, firma organizująca Vendée Globe. Zawodnicy wystartują z portu d’Odlonne 12 czerwca 2022 r. i będzie to pierwszy etap kwalifikacyjny do Vendée Globe 2024.

Kapitanowie wypłyną ze słynnego pontonu Vendée Globe, przepłyną przez legendarny kanał i wyruszą w kierunku koła podbiegunowego. Miną Islandię, po czym wrócą do Les Sables d’Olonne. W sumie jest to wyścig o długości 3500 mil morskich, który reprezentuje ekstremalną przygodę na trasie, która jest zarówno innowacyjna, jak i wymagająca.

To ekscytujący format wyścigu, bardziej ekstremalny i w pełni zaangażowany ze sportowego punktu widzenia, ale będzie także okazją dla organizacji do stworzenia popularnego, świątecznego wydarzenia w Les Sables d’Olonne.

Na esplanadzie Vendée Globe powstanie wioska z rozrywką otwarta przez dwa tygodnie wyścigu, aż do mety.

Impreza rozpocznie się w piątek 10 czerwca 2022 r. i rozpocznie się paradą kapitanów Vendée Globe zaplanowaną na 25 września.

POWIEDZIELI:

„Cieszymy się, że możemy zorganizować Vendée Arctic – Les Sables-d’Olonne, non-stop, samotny wyścig offshore do koła podbiegunowego. Wydarzenie będzie przypominać Vendée Globe i będzie wielką atrakcja dla wszystkim fanów, którzy podczas poprzedniej edycji nie mieli okazji zobaczyć i być ze sternikami. Pragniemy im zaoferować uroczyste i ciekawe wydarzenie”.Alain Leboeuf, prezes SAEM Vendée i prezes Departamentu Vendée

„Dzięki drugiej edycji Vendée Arctic Departament rozszerza wielką międzynarodową przygodę morską w Les Sables d’Olonne. Jako wyścig kwalifikacyjny do Vendée Globe 2024, wielu z nas na całym świecie będzie śledzić to techniczne i wymagające wydarzenie z pasja. To wyścig, który jest i będzie doceniany przez kapitanów. Departament i miasto pracują ramię w ramię, aby wzmocnić reputację Les Sables d’Olonne jako Światowej Stolicy solowych wyścigów oceanicznych” – Yannick Moreau, burmistrz Sables d’Olonne i prezes aglomeracji Les Sables d’Olonne

„Jakość partnerstwa klasy IMOCA z SAEM Vendée, departamentem Vendée i miastem Sables d’Olonne ma kluczowe znaczenie dla sukcesu sportowego i eventowego naszego programu. Vendée Arctic-Les Sables d’Olonne w przyszłym roku z tą oryginalną i wymagającą trasą prowadzącą na północne szerokości geograficzne i do wód Islandii. Wspaniały wyścig, który oferuje elementy przygody, które są cenione przez żeglarzy IMOCA i publiczność” – Antoine Mermod, President of the IMOCA Class

 

Autopromocja