Ogłoszono wyniki 12 edycji międzynarodowego konkursu, UIM Environmental Award, organizowanego przez Międzynarodową Federację Motorowodną, Union Internationale Motonautique (UIM), który ma na celu promocję ekologicznych rozwiązań w sporcie motorowodnym i jachtingu motorowym.

Lanéva Boats zdobywa nagrodę UIM 2021 Environmental Award – specjalne wyróżnienia dla Laguna Trasporti i Test1.

Firma Lanéva Boats z Monako zdobyła nagrodę główną, UIM Environmental Award 2021, w uznaniu jej zaangażowania w produkcję luksusowych łodzi z napędem elektrycznym.

Specjalne wyróżnienia za Environmental Benefit (korzyści dla środowiska) i Innovation (innowacje) przyznano producentowi łodzi elektrycznych, Laguna Trasporti i włoskiej firmie technologicznej, Test1.

2021 UIM Environmental Award – Lanéva Boats

Lanéva to firma, wykorzystująca 40-letnie doświadczenie w projektowaniu i budowie układów napędowych, zdobyte w przemyśle motoryzacyjnym i wojskowym do tworzenia luksusowych, w 100% elektrycznych łodzi,

Jednostki są wyposażone w specjalistyczne systemy do zbierania danych w czasie rzeczywistym oraz w wiele funkcji cyfrowych w zakresie sterowania oraz monitoringu. Aby zrealizować swoją ambicję bycia ikoną luksusowej żeglugi o zerowej emisji spalin, Lanéva opracowała gamę łodzi, które są w 100% elektryczne lub hybrydowe, wykonane z trwałych materiałów i doskonale spełniające najwyższe standardy żeglugi.

Od 2018 roku Lanéva jest wspierana przez Monacotech. Pierwsza łódź Lanéva została zaprezentowana 26 kwietnia 2019 r., przez księcia Alberta II w Monaco Yacht Club, a od 2020 r. Lanéva jest ambasadorem Mission for the Energy Transition (MTE) of the Prince’s Government of Monaco. Przedsięwzięcia, którego celem jest promowania najlepszych rozwiązań ekologicznych.

Lanéva Boats nie chce być postrzegana jako tylko twórca ekologicznie odpowiedzialnych łodzi, poszukującego wizerunku premium, ale raczej jako budowniczy wyjątkowych łodzi o trwałych wartościach – dla Lanévy zrównoważony luksus jest luksusem XXI wieku.

2021 UIM Environmental Award – Projekt CARGO 31

Zdobywca 2021 UIM Special Mention for Environmental Benefit, CCM-PAEA (Centro Commerciale Mondiale Progettazioni Applicazioni Energie Alternative – www.barcheelettriche.tech), projektuje i buduje komercyjne łodzie elektryczne, które umożliwiają realizację żeglugi, z poszanowaniem środowiska naturalnego, ze szczególnym uwzględnieniem ograniczenia zanieczyszczeń akustycznych, atmosferycznych lub spowodowanych ruchem fal.

Projekt CARGO 31 to jednostka z napędem wyłącznie elektrycznym, już wykorzystywana na terenie Laguny Weneckiej.

Innowacyjne cechy tej łodzi czynią ją rewolucyjną, ponieważ:

1) Nie emituje spalin, a więc nie zanieczyszcza powietrza.

2) Brak zanieczyszczenia hałasem – pasażerowie mogą swobodnie rozmawiać na pokładzie i pracować w nocy, nie przeszkadzając sobie, co pozwala zoptymalizować czas pracy.

3) Dzięki specjalnie opracowanemu kształtowi kadłuba, ruch fal jest zredukowany o 70%.

4) Dzięki temu, że łódź nie posiada maszynowni, lecz silnik elektryczny o dużo mniejszych wymiarach, przy tych samych wymiarach zewnętrznych, w porównaniu z normalną łodzią, ma o 40% większą pojemność ładunkową.

5) Całkowita masa łodzi jest o 20% mniejsza, ponieważ silnik elektryczny jest znacznie lżejszy od silnika spalinowego.

6) Kształt kadłuba pozwala na łatwiejsze poruszanie się po płytkiej wodzie, bez ryzyka uszkodzenia wału i śruby napędowej, które są chronione przez innowacyjny system “scarpone”.

7) Koszt podróży jest sześciokrotnie niższy, niż w przypadku napędu tradycyjnego.

8) Dzięki bezemisyjnemu silnikowi elektrycznemu, możliwy jest dostęp do chronionych obszarów laguny, takich jak obszary niebieskie i centrum Wenecji.

9) Nie występują wibracje powodowane przez silnik spalinowy, które są szkodliwe dla zdrowia sternika.

10) Koszty konserwacji są niższe, niż w przypadku silnika spalinowego.

11) Pędniki kierunkowe pozwalają oszczędzać energię podczas manewrów dokowania i odchodzenia od brzegu.

12) Pozwala to na optymalizację prędkości żeglugi, dzięki niewielkiemu ruchowi fal, co pozwala zyskać czas na dostawy i poprawić jakość życia.

Projekt przeciera szlak i ułatwi innym producentom, prezentację i produkcję innowacyjnych elektrycznych/hybrydowych łodzi transportowych lub rekreacyjnych, odpowiadając w ten sposób na rosnące zapotrzebowanie na ekologiczne i zrównoważone środki transportu publicznego.

Test1 i FoamFlex200

2021 UIM Special Mention for Innovation otrzymała włoska firma Test1, za projekt FoamFlex200, selektywną gąbkę, zdolną do wchłaniania węglowodorów w ilości około 30-krotnie większej od swojej masy, jednocześnie odpychającą wodę.

Każdego roku do mórz wylewane są miliony ton węglowodorów, a wycieki ropy na morzu – takie jak ten z 2010 r. z platformy Deepwater Horizon – są zdecydowanie najbardziej niszczycielskim zagrożeniem dla środowiska, zwłaszcza dla różnorodności biologicznej. Aby pomóc w odbudowie wybrzeży, konieczne jest szybkie i skuteczne usuwanie zanieczyszczenia. Jednak większość ze stosowanych rozwiązań, nadal powoduje wysokie koszty rekultywacji, jest nieefektywna, nie nadaje się do ponownego wykorzystania i nie jest przyjazna dla środowiska.

Firma Test1 opatentowała innowacyjną technologię zapobiegania i skutecznego rozwiązywania problemów środowiskowych, wynikających z wycieków ropy naftowej. Jest nią FoamFlex200, gąbka, która nie jest szkodliwa dla ludzi, flory i fauny morskiej. Może być ponownie wykorzystana przez ponad 200 cykli. Jeden kilogram FoamFlex200, może wchłonąć około 6 000 kg oleju!

Dzięki zastosowaniu FoamFlex200 udało się już rozwiązać kilka incydentów środowiskowych, co znacznie zwiększyło zdolność do reagowania i usuwania skutków katastrof ekologicznych.

Test1 opracowuje obecnie różne, inne projekty wspierające ochronę środowiska w sektorze naftowym i gazowym, portach, przystaniach, statkach wycieczkowych, żegludze i sektorach przemysłowych, a także ważne projekty ochrony morskich obszarów chronionych i raf koralowych.

“Jesteśmy zaszczyceni otrzymaniem nagrody UIM Environmental Award, w szczególności, że otrzymujemy ją w 100. rocznicę powstania tej historycznej i prestiżowej federacji” – powiedział Alessandro Taini, CEO Test1.

“To wyróżnienie jest niezbędne do uczynienia naszego rozwiązania jeszcze bardziej znanym na arenie międzynarodowej. Jest to rozwiązanie, które zyskało już uznanie Unii Europejskiej i innych ważnych podmiotów. Uznanie to jest kolejnym dowodem ogromnego wysiłku, zaangażowania i uwagi, jakie UIM wkłada w ochronę środowiska.

“Zdecydowaliśmy się rozwijać Test1, ponieważ dzielimy pasję do morza i jachtingu. Żeglarstwo i motorowodniactwo zawsze były dla nas segmentami o pierwszorzędnym znaczeniu i dlatego opracowaliśmy specjalny zestaw – Ocean Cleaning Kit – przeznaczony do czyszczenia pokładu i zęzy. Niezwykle przydatny do zmniejszenia wpływu jachtingu na środowisko naturalne.”

W tym roku wśród nagrodzonych inicjatyw, niestety zabrakło przedstawicieli naszego kraju. W poprzedniej edycji laureatem nagrody była stocznia Sunreef Yachts, nagrodzona za ich zintegrowany z kompozytem system ogniw fotowoltaicznych, stosowany na jachtach linii Eco.

Mamy nadzieję, że w 13 edycji konkursu, 2022 UIM Environmental Award, ponownie zobaczymy firmę z Polski!

 

Autopromocja