Nowy sezon, nowe plany, nowe destynacje w roku 2022. Analizując najczęściej wybierane kierunki w roku 2021(zobacz) i kolejne rezerwacje na 2022 możemy zaproponować nowy ranking TOP 10 według najczęściej odwiedzanych akwenów. Nowością w naszym rankingu jest propozycja czarterów barkami po szlakach śródlądowych.

Pierwsze miejsce – Grecja

GRECJA – kto raz tam pożeglował to wraca wielokrotnie poznając kolejne porty i wyspy. Z uwagi na dogodne połączenia lotnicze najczęściej wybierana marina to Kalamaki w Atenach i porty Zatoki Sarońskiej. Jak magnes przyciąga też Korfu, Kos i Skiathos. Pojawiła się też nowa baza na Morzu Egejskim: Avdira. Planując 14 dniowy rejs można opłynąć cały Półwysep Chaalkidiki. 

Drugie miejsce – Chorwacja

Chorwacja – zdecydowanie najczęściej wybieranym portem jest Sukosan w Dalmacji Centralnej z archipelagiem Kornati i 66-kilometrową linia brzegową. Z Polski najszybszy dojazd i największe możliwości dla poszukiwaczy największych zniżek na czarter jachtu.

Trzecie miejsce – Włochy – Sycylia

Sycylia – „Bella Italia” przyciągała zawsze i nadal tak jest. Tanie linie lotnicze do Palermo i Katanii dają możliwość odbioru jachtu w wielu portach całej wyspy takich jak: Palermo, Capo d’Orlando, Portorosa, Marsala czy Trapani. 

Czwarte miejsce – Hiszpania – Majorka

Majorka – poza samym urokiem wyspy budzą zainteresowanie arabskie i rzymskie korzenie wyspy, Smocze Jaskinie, Oceanarium i obowiązkowo Velldemossa z pamiątkami po Chopinie.

Piąte miejsce – Turcja

Turcja – niezwykle malownicza, z jednej strony nowoczesne mariny, a z drugiej maleńkie zatoczki i cumowanie do małych pomostów lub boi, gdzie właściciel restauracji podpływa po swoich gości.  Dla smakoszy historii koniecznie wizyta w Knidos, Didim i Efezie z majestatyczną Biblioteką Celsusa.  Gdy Meltemi mocniej zawieje można schować się w głębokie fiordy z widokami jak na Mazurach.

Szóste miejsce – Wyspy Kanaryjskie – Teneryfa

Teneryfa – żeglarskie wyzwanie i urzekające parki narodowe. Gigantyczne czarne skały zachodniego wybrzeża z portem Los Gigantes ukrywają głęboko dawną wioskę piratów „Masca”, już sam dojazd jest karkołomny, ale wart każdego czasu.  Wjazd na Pico del Teide trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem.

Siódme miejsce – Karaiby – Gwadelupa

Gwadelupa – obostrzenia sanitarne lat ubiegłych i ograniczenia w swobodnym żeglowaniu pomiędzy wyspami nieco zmniejszyły zainteresowanie tym kierunkiem. Obecnie jednak krajobraz egzotycznych wysp przyciąga znowu i Gwadelupa – wyspa motyl rozwija skrzydła inspiracji.

Ósme miejsce – Seszele

Seszele – ten archipelag rajskich wysp przyciąga zawsze. Tam trzeba pożeglować chociaż raz w życiu.

Zielona wyspa Mahe

Zielona wyspa Mahe

w woalu srebrnych chmur

czarne skały wychylają swoje twarze

przez gęstwinę roślin.

Złote promienie słońca

wędrują po zboczach najwyższych szczytów

wyspa góra budzi się z nocnej drzemki

a plaże u jej stóp

odzyskują kolor piasku.

Białe i czarne rybitwy

gonią wiatr 

ponad szarym oddechem

Oceanu Indyjskiego

( Joanna Rafalska)

Dziewiąte miejsce – Tajlandia – Phuket

Phuket – turkusowe plaże, rafy koralowe, labirynty lasów namorzynowych, zielone kolumny skał, azjatyckie zapachy i smaki stanowiły plenery do wielu filmów. Najbardziej znane to Agent 007 z charakterystyczną skałą Jamesa Bonda, Niebiańska plaża z Leonardo di Caprio czy Rambo. Zakamarki Morza Andamańskiego najlepiej poznawać z pokładu wygodnego katamarana. 

Dziesiąte miejsce – Francja – barką przez Canal du Midi

Canal du Midi – rejs barką turystyczną, to nowa propozycja na naszej liście hitów czarterowych. Na razie ciągle mniej popularna forma wypoczynku na wodzie wśród naszych rodaków, szczególnie zagranicą. Ale to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się kierunków w turystyce wodnej.

Największy wybór tras i jednostek oferuje Francja, a najbardziej popularny rejon to Canal du Midi na samym południu Francji.  Ta droga wodna powstała jako szlak transportowy, łączący rzekę Garonnę ze śródziemnomorskim portem Sete. Obecnie trasa pod baldachimem zieleni prowadzi przez winnice, małe miejscowości i ciekawe zabytki. Perełką są tu średniowieczne fortyfikacje w Carcassonne.  

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik po hitach czarterowych pomoże Wam wybrać najlepszą opcję spędzania wakacji na wodzie.

Zapraszamy na najciekawsze szlaki wodne. OYA.

Tekst i zdjęcia Joanna Rafalska/Archiwum redakcji

 

Autopromocja