Czy może być lepsza forma wypoczynku, szczególnie w obecnych czasach, niż wakacje na jachcie? Zabieramy tych, z którymi czujemy się najlepiej, płyniemy tam, gdzie dusza zapragnie, cały horyzont jest otwarty dla nas. Możemy stawać na bezludnych plażach i kąpać się przy świetle księżyca. Albo w luksusowej marinie korzystać z najlepszego serwisu. Oto nasz subiektywny przewodnik po najlepszych dziesięciu destynacjach czarterowych na sezon 2021.

1. miejsce: Seszele!

Seszele – prawdziwy raj na Ziemi wśród tropikalnych wysp Oceanu Indyjskiego. Egzotyczna roślinność, białe plaże, krystalicznie modra woda. Atrakcyjne przez cały rok dla zakochanych i nie tylko 👩‍❤️‍👨😁. Więcej szczegółów znajdziesz pod tym linkiem.

2. miejsce: Chorwacja – Dalmacja Północna

Dalmacja Północna – najbliższe ciepłe morze, najlepsza komunikacja: motocykl, samochód, bus lub samolot. Największa sieć marin, ciekawych portów, wygodnych kotwicowisk. Idealny na pierwszy rejs rodzinny👨‍👨‍👧‍👦😅. Więcej znajdziesz tutaj.

3. miejsce: Grecja – Wyspy Jońskie

Wyspy Jońskie – ojczyzna Odyseusza i Penelopy, idealna propozycja dla rodzin z małymi dziećmi i dla młodych kapitanów w swoich pierwszych rejsach. Greckie klimaty małych porcików w bezpiecznych zatoczkach, piaszczyste plaże czekające na małych żeglarzy, a na tych większych, pieczona ryba podawana nad samą wodą🐟😋.

4. miejsce: Włochy – Sycylia

Sycylia – czyli Bella Italia, śladami “Ojca Chrzestnego”. Najlepsza na wyjazd z przyjaciółmi lub integrację zespołu. Senne miasteczka przyklejone do stromych zboczy, gęsta roślinność, szumiące wodospady w pobliżu dymiące wyspy wulkaniczne. A noce, z wybornym winem pod gwiazdami, na ciepłych schodach dawnej architektury🍷.

5. miejsce: Hiszpania – Majorka

Majorka – kiedyś nazywana L’Illa de la Calma, czyli Wyspa Spokoju. Chopin pisał o niej: „Niebo jak turkus, morze jak lazur, góry jak szmaragd, powietrze jak w niebie”.  W siedem dni można opłynąć całą wyspę, ale zdecydowanie przyjemniej jest to zrobić w dwa tygodnie. I koniecznie likier pomarańczowy w Port de Soller🍸.

6. miejsce: Portugalia – Portimao

Portimao – kierunek dla podróżników i eksploratorów. Od skalistego „Przylądka Ciepłych Gaci”, przez złote klify i dziurę w ziemi „Bengadil Cave”, aż do dzikiej laguny Culatra. No to “buenos dias la sangria”🇵🇹.

7. miejsce: Czarnogóra

Czarnogóra – ucieczka od zgiełku i spacer przez historię od III w p.n.e. Majestatyczne zbocza Zatoki Kotorskiej ponad 1000m wynurzają się z wody. Dzika przyroda, kamienne miasta-twierdze, klasztory, surowe Jezioro Szkoderskie i Porto Montenegro – najnowocześniejsza marina na całym Morzu Śródziemnym🇲🇪.

8. miejsce: Hiszpania – Wyspy Kanaryjskie/Teneryfa

Teneryfa – Wilki morskie na start. Akwen dla doświadczonych żeglarzy, silne wiatry tunelowe, wysokie fale i mnóstwo adrenaliny w towarzystwie skaczących delfinów. Na lądzie czeka głęboko ukryta w skałach wioska piratów – Masca, księżycowe krajobrazy wulkanu El Teide i smakowite owoce morza na czarnej plaży🐙.

9. Tajlandia: Phuket

Phuket – idealne miejsce na podróż poślubną, kiedy jacht przez ogromne skalne kolumny okryte gąbczastą zielenią sunie do bezpiecznych kotwicowisk przy bajkowych plażach. Prawdziwa Kraina Uśmiechu, fascynującej kultury, aromatycznej kuchni i drinka z orchideą. Emocje zapewniają też 3 metrowe pływy🐘!

10. miejsce: Karaiby – Martynika

Martynika – rejs po wyspach karaibskich to leniwe żeglowanie od plaży do plaży, fascynujący świat podwodny, tropikalna roślinność, kolorowe miasteczka i noce w rytmie reggae. Wystarczająco daleko, aby zupełnie oderwać się od codzienności i odnaleźć w sobie spontaniczną radość życia🌈.

Oczywiście jest to nasz subiektywny przegląd i ranking dziesięciu najlepszych destynacji czarterowych. Chyba każdy, kto trochę żegluje ma swoje ulubione miejsca i szlaki wodne, swoje TOP10. Chcieliśmy jednak podzielić się naszym wieloletnim doświadczeniem, które w ramach dyskusji redakcyjnej przeprowadziliśmy w charakterze takiej swoistej „burzy mózgów”.

Każdy kierunek z naszej listy TOP 10 hitów czarterowych 2021, będziemy szerzej opisywać, aby uzasadniać nasz wybór. Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Pamiętajmy też o konieczności posiadania odpowiednich patentów żeglarskich czy motorowodnych. O zasadach zdobywania i uprawnieniach wynikających z ich posiadania możecie dowiedzieć się z naszych artykułów.

Poradnik – Patent Motorowodny, czyli prawo jazdy na motorówkę (czytaj dalej)

oraz

Poradnik – Patent Żeglarski, czyli prawo jazdy na żaglówkę (zobacz więcej).