Poradnik czarterowy 2021. Wakacje na jachcie – czy może być lepsza forma wypoczynku, szczególnie w obecnych czasach?! Oto nasze drugie miejsce w rankingu TOP 10 na nadchodzący sezon: Chorwacja – Dalmacja Północna. Chorwacja już otworzyła się na turystów, choć z zachowaniem zasad sanitarno-epidemiologicznych.

Chorwacja to najczęściej wybierany kierunek na pierwszy rejs po ciepłych morzach. Jest najbliżej (ok. 1500 km), łatwo można dojechać w około 9 – 14 godzin. Główne lotniska: Zadr, Split, Dubrownik. Kraina 1000 wysp i sieci marin w odległości zapewniającej bezpieczny postój, gdy nagle zmieniają się warunki pogodowe.

Chorwacja/Dalmacja Północna – informacje praktyczne

  • Chorwacja/Dalmacja Północna – kiedy jechać

Pływać możemy właściwie przez cały rok, są tacy którzy tam jadą nawet na Sylwestra. Ale najlepsze warunki są od maja do września, przy najwyższych cenach w sierpniu. Uwaga na wiatry, szczególnie Bora i Jugo. Przed rejsem warto zapoznać się z pełną różą wiatrów.

  • Chorwacja / Dalmacja Północna – główne bazy czarterowe 

Zadar, Sukosan i Biograd, to główne bazy Chorwacj/Dalmacji Północnej. Startując z Sukosanu poznajemy największą bazę czarterową – Marina Dalmacija.

Chorwacja / Dalmacja Północna – podstawowe rejony żeglowania

Chorwacja / Dalmacja Północna – główne bazy czarterowe to Zadar, Sukosan i Biograd. Archipelag wysp należących do Parku Narodowego Kornati stanowi bardzo dobrą osłonę przed otwartym morzem, pozwalającą na spokojne żeglowanie z ograniczonym falowaniem.

W niewielkiej odległości ok 2,5 Mm mamy już pierwsze wyspy Ugljan i Pasman. Płynąc małym jachtem możemy sobie skrócić drogę przepływając pod łączącym je mostem Źdrelac. Ale uwaga tu jest prześwit tylko 16m.

Za południowym cyplem wyspy Pasman otwiera się widok na archipelag ponad 80 wysp należących do Parku Narodowego Kornati. Stanowią one bardzo dobrą osłonę przed otwartym morzem, pozwalającą na spokojne żeglowanie z ograniczonym falowaniem.

Skaliste wysepki pokryte głównie trawą, makkią i gdzieniegdzie tylko rosną drzewa oliwne, figowe oraz winorośl. Są siedliskiem dzikiego ptactwa. Oferują mnóstwo ustronnych zatoczek zachęcających do penetrowania tej tajemniczej ziemi.  A w tych zatoczkach, po zwiedzaniu czy nurkowaniu na ciepłej plaży, tuż obok, czekają małe tawerny z lokalnymi specjałami i wybornymi trunkami.

Na wyspie Zut warto wpłynąć do głębokiej zatoki otwartej na wschód słońca. Stajemy w luksusowej marinie ACI Marina Zut, którą stanowią boje cumownicze i jeden długi pomost, obecnie już ponad 200 m.  Z mariny prowadzą wąskie ścieżki na sam szczyt góry z widokiem na cały archipelag.

Otok (tak po chorwacku jest wyspa) Kornat zaprasza natomiast na spacer do ruin fortu Tureta i plażowania w wąskiej zatoczce Kravljacica. Jeżeli pogoda sprzyja to żeglujemy po otwartym morzu na Otok Mana. Ciekawy kształt samej wyspy o malowniczej linii brzegowej, z fascynującymi ruinami kamiennego miasta.

Na północ od archipelagu Kornaty, tuz za jego granicami, przywita nas kolejne wyjątkowe miejsce. To Park Przyrody Telaśćica, największy i najbezpieczniejszy naturalny port Adriatyku. Wąska zatoka wcina się aż 5 mil w głąb wyspy Dugi Otok. Obowiązkowo stajemy w Zatoce Mir, wspinamy się do jeziora o tej samej nazwie, a potem płyniemy do samego końca zatoki, którego pilnują dwie wysepki-muszle: Donji Skolj i Gornji Skolj.

Chorwacja / Dalmacja Północna – bilety wstępu – ceny

Do zwiedzania obu parków konieczne jest posiadanie biletu wstępu. Można je kupić wcześniej na stronie: http://www.np-kornati.hr/index.php?lang=en

Ceny biletów w sezonie: 

  • jachty do 11 m – ok 108 € / 3 dni
  • jachty 11-18m: ok 160 € / 3 dni

Wracając z rejsu koniecznie zwiedzamy stare miasto w Zadarze. To tu znajdują się pierwsze na świecie organy morskie, które wytwarzają dźwięk wyłącznie pod wpływem wiatru i fal morskich.

Chorwacja / Dalmacja Północna – wynajem jachtu

  • Chorwacja/Dalmacja Północna – najlepsze jachty do czarterów

Chorwacja oferuje największy wybór jachtów. Każdy znajdzie ciekawa propozycję dla swojej załogi. Dla przykładu koszt wynajmu jachtów w maju:

  1. 2-3 kabiny od 600 Euro/tydz, 
  2. 4 kabiny: od 900 Euro/tydz, 
  3. 6 kabin od 1600 € tydz,
  4. w sierpniu ceny wzrastają o ok. 30 procent 
  5. Dla bardziej wymagających jest bogata oferta katamaranów od 38’do 45’, ale w sezonie mogą być problemy z „zaparkowaniem” tak dużej jednostki.

Warto pamietać, że szlaki w Chorwacji/Dalmacji Północnej są wprost wymarzone do turystyki wodnej na jachtach motorowych. Są osłonięte od otwartego morza naturalnym łańcuchem wysp, nie występuje zbyt duże zafalowanie. Jachtem motorowym możemy nie tylko przemieścić się szybciej, ale i łatwiej dotrzeć do niektórych zakątków turystycznych w głębi lądu. W ofercie firm czarterowych nie brakuje jachtów produkowanych w polskich stoczniach. Bardzo popularne są tutaj czartery wypornościowych jachtów Futura zer stoczni Cobra Yachts.

Pamiętajmy też o konieczności posiadania odpowiednich patentów żeglarskich czy motorowodnych. O zasadach zdobywania i uprawnieniach wynikających z ich posiadania możecie dowiedzieć się z naszych artykułów.

Poradnik – Patent Motorowodny, czyli prawo jazdy na motorówkę (czytaj dalej)

oraz Poradnik – Patent Żeglarski, czyli prawo jazdy na żaglówkę (zobacz więcej).

W Chorwacji obowiązuje dodatkowo konieczność posiadania certyfikatu potwierdzającego kurs obsługi urządzeń radiowych. Można je oczywiście zdobyć na miejscu, ale taniej będzie odbyć go w kraju.

Chorwacja/Dalmacja Północna – dojazd

Chorwacja – Dalmacja Północna to najbliższe akweny do żeglowania na południowych i ciepłych morzach. Bardzo łatwo tam dojedziemy własnym samochodem w ciągu 9 – 14 godzin (jadąc non-stop). Możemy tez skorzystać z okazji i zatrzymać się po drodze w kilku ciekawych punktach, zarówno wybierając Austrię, jak i Węgry w tranzycie. 

W sezonie 2021 najlepszą ofertę na loty w obie strony do Zadaru ma LOT. Ceny zaczynają się od już od około 800 zł. Inne linie oferują połączenia z przesiadką, a ich ceny wbrew pozorom nie są wcale wyższe. Zaczynają się równie od około 800 złotych. Nawet w dobie ciągle trwającej pandemii większość przewoźników już myśli o sezonie wakacyjnych, a Chorwacja bezsprzecznie należy do najchętniej wybieranych kierunków, nie tylko przez żeglarzy. 

I na koniec pamiętajmy, Chorwacja to ojczyzna krawata i dalmatyńczyka. 🙂

 

Autopromocja