Niemal dokładnie rok temu, w maju, ze stoczni w Ślepsku wyjechał premierowy, testowy egzemplarz nowego jachtu marki Sea Ray, napędzany dwoma przyczepnymi silnikami Mercury, Sea Ray Sundancer 320 OB.

Nigdy nie byłem miłośnikiem linii Sundancer, ale nowy 320 OB ma wszystko, czego oczekujemy od rodzinnej łodzi, wszystkie wygody, jakich możemy wymagać od dziennej łodzi sportowej, a przy tym bardzo dobrze wygląda.

Dla rodziny

Od rodzinnego jachtu, na którym możemy spędzić kilka dni wakacji wymagamy wygodnej kabiny, toalety z prysznicem i kambuza, w którym ugotujemy niemal każdy posiłek.

Na Sundancerze 320 znajdują się dwie dwuosobowe kabiny.

W kabinie dziobowej znajduje się kanapa w kształcie litery V, otaczająca składany stolik. Przy gorszej pogodzie, pomieszczenie może służyć za jadalnię. Wieczorem obniżamy stół i mamy duże łoże.

Druga kabina znajduje się pod podłogą kokpitu i może być oddzielona od reszty pomieszczeń zasłoną. W tej kabinie są dwa pojedyncze łóżka, które w razie potrzeby można je łatwo połączyć. Jeżeli podróżujemy tylko we dwójkę, to może być nasza główna sypialnia, a część dziobowa pozostanie przestrzenią dla gości.

Tuż przy zejściówce do kabin, na lewej burcie znajduje się “pomocniczy” kambuz, z lodówką i kuchenką mikrofalową. Na przeciwnej burcie znajduje się kabina z toaletą i prysznicem.

Główny kambuz umiejscowiony jest w kokpicie, na prawej burcie. Mamy tu lodówkę, zlewozmywak i dwupalnikową kuchenkę.

Kokpit otoczony jest wysokimi burtami, a jedyne przejścia, na dziób i platformę kąpielową na rufie są solidnie zamykane. Nie musimy się obawiać o bezpieczeństwo dzieci na pokładzie. Przy gorszej pogodzie, cały kokpit może zostać zamknięty rozkładanym namiotem.

Dla rozrywki

W kokpicie, idąc od rufy, mijamy kambuz po prawej i kanapę w kształcie litery “L” i stolikiem na lewej burcie. Oparcie kanapy jest przesuwane, a niewielki trójkątny stół opuszczany. Po wykonaniu tych operacji, cała rufowa część kokpitu zmienia się w duże łóżko do opalania. Dalej, na lewej burcie mamy wygodny fotel z przekładanym oparciem. Na przeciwnej burcie, w narożniku między kambuzem, a fotelami sternika i nawigatora, znajduje się jeszcze jedno wygodne siedzisko.

Wyjście na pokład dziobowy znajduje się wzdłuż lewej burty. Na dziobie znajduje się bardzo wygodna, trzyosobowa leżanka, z regulowaną wysokością zagłówków i podłokietnikami. Jest tu także możliwość rozstawienia niewielkiego stolika! Łóżko otoczone jest bezpiecznym półpokładem, otoczonym niskimi burtami i relingami. Ogromna przestrzeń otwartego pokładu dziobowego została w pełni wykorzystana!

Na jachcie są 4 sypialne miejsca w kabinie, ale na pokładzie łodzi jest wystarczająco miejsca nawet dla 12 osób. Sundancer 320 OB zapewnia wygodny nocleg i dużo przestrzeni na przyjęcie przyjaciół na pokładzie.

Radość z żeglugi

Stanowisko sternika i nawigatora znajduje się na lekkim podwyższeniu na prawej burcie. Dwa osobne fotele mają niezależną regulację siedziska.

Jacht napędzany dwoma silnikami Mercury Verado o mocy 350 KM, osiąga maksymalną prędkość ponad 38 węzłów. Wyposażony jest w joystick i system automatycznego trymu Activ Trim.

Sea Ray Sundancer 320 OB nie jest jachtem, który będzie przyciągał wzrok turystów, ale jest jednostką wygodną, bezpieczną i napewno, nie nudną, bo podczas żeglugi może pokazać pazur.

Dzięki tej łodzi zmieniam zdanie o linii Sundancer i nie mogę się doczekać testów najnowszego jachtu tej linii. Będzie to flagowy, Sundancer 370, którego światowa premiera, oczywiście on-line, miała miejsce w lutym.

Pamiętajmy jednak, że do prowadzenia takiego jachtu niezbędne jest posiadanie odpowiedniego “prawa jazdy na motorówkę”, czyli przynajmniej patentu sternika motorowodnego!

O zasadach zdobywania patentów sternika motorowodnego i zakresu wynikających z tego uprawnień, możecie przeczytać pod tym linkiem.

Dane techniczne

Sea Ray Sundancer 320 OB

Długość10,64 m
Szerokość3,23 m
Zanurzenie1,09 m
Masa6206 kg
Pojemność zbiornika paliwa600 l
Pojemność zbiornika wody120 l
Silnik przyczepny – moc2 x Mercury 350 Verado, 3 x Mercury 250 Verado

Tekst Arek Rejs, zdjęcia materiały firmowe i Arek Rejs

 

Autopromocja