Szybkość, bezpieczeństwo, siła i cisza: te 4 elementy stanowią rdzeń R / P-NAUTA 151, customowego slupu na morską przygodę żeglarską. Ogólna koncepcja jachtu opracowana została przez Nauta Design, natomiast jego budowa realizowana będzie w stoczni Royal Huisman.

R / P-Nauta 151- koncepcja z Nauta Design

„Połączenie komfortu i bezpieczeństwa w celu odkrywania świata z niezwykle lekkim jachtem, który będzie mógł konkurować także w regatach superjachtów, nie było łatwym zadaniem” – mówi Mario Pedol, współzałożyciel Nauta Design w Mediolanie. „Właściciel chciał solidnego, autonomicznego i bezpiecznego jachtu, który byłby jednocześnie wydajny i nowoczesny z potężnym ożaglowaniem”.

Prośba pochodziła od powracającego klienta, dla którego Nauta wcześniej zaprojektowała 34-metrowy jacht żaglowy na podstawie zasadniczo podobnych założeń. Właścicielowi pomagał, tak jak poprzednio, doświadczony Nigel Ingram z MCM, jako przedstawiciel właściciela.

„Praca dla stałego klienta jest zawsze bardzo satysfakcjonująca” – mówi Nigel Ingram – „i przy tej okazji nie tylko MCM, ale także Nauta i Reichel / Pugh, z których wszyscy pracowali przy poprzednim projekcie, otrzymali telefon z zaproszeniem od tego bardzo doświadczonego klienta. Silny zespół do współpracy z Royal Huisman przy tym wyjątkowym projekcie”.

Tym razem właściciel postanowił zwiększyć rozmiar zamawianego jachtu do 46 metrów, ale chciał przy tym zachować ducha swojego dawnego jachtu, w tym szczególnie projekt pokładówki.

„Nadbudówka jest bardzo ważna i niezbędna, ponieważ pozwala patrzeć na zewnątrz i widzieć morze siedząc w głównym salonie” – mówi Massimo Gino, współzałożyciel i partner Nauta Design.

Na wczesnym etapie rozważana była konstrukcja z włókna węglowego. Jednak zespół projektowy ostatecznie zdecydował się na projekt z aluminium, który nadal mógłby zapewniać doskonałe osiągi, ale w połączeniu z wytrzymałością i komfortem akustycznym w przypadku dłuższych żeglugi po „błękitnych wodach”.

„Zacząłem myśleć, że aluminiowy kadłub waży 60-70% więcej niż łódź z włókna węglowego, ale waga kadłuba i pokładu to tylko około 15% całkowitej masy jachtu żaglowego” mówi Pedol. „Już na początku wyczuwaliśmy, że jacht żaglowy o konstrukcji aluminiowej może być znacznie lżejszy niż te istniejące we flocie jachtów żaglowych. Royal Huisman z entuzjazmem poparł tę wizję i przyjął ambitny cel budowy lekkiego jachtu wypornościowego. Rozległe prace badawcze i obliczenia potwierdziły naszą wstępną myśl”

R / P-Nauta 151- rozwiązania, osiągi

Aby zapewnić optymalne osiągi, armator wybrał wieloletnich partnerów, Nauta Design i Reichel / Pugh do opracowania architektury morskiej. Reichel / Pugh zaprojektował i zarządzał badaniem Computational Fluid Dynamics (CFD), w którym wzięli udział specjaliści z Pucharu Ameryki, Caponnetto Hueber i Giorgio Provinciali. Celem było przeprowadzenia analizy osiągów zgodnie z programem Velocity Prediction Program (VPP). Było to kompleksowe badanie projektu kadłuba, mające na celu poprawę zachowania się jachtu podczas żeglugi po morzu. I to zarówno podczas jazdy na silniku, pod żaglami z różnymi prędkościami, kątami przechyłu i w różnych warunkach zafalowania. A jednocześnie optymalizację rzeczywistych osiągów pod kątem reguły ORC.

Reichel / Pugh ostatecznie przetestował 12 modeli przed opracowaniem ostatecznego kształtu kadłuba. Wyniki VPP wskazują, że przy wietrze 10 węzłów R / P-Nauta 151 będzie pływał na wiatr pod grotem i fokiem z prędkością prawie 13 w i prawie 18 w na “połówce” przy wietrze 15 w.

R / P-Nauta 151- zabudowa pokładów

Zewnętrzny profil wyznacza dyskretna nadbudówka, która wdzięcznie łączy się z surową, prostą linią. Royal Huisman zgodził się na dążenie Nauty do uczynienia jachtu tak lekkim, jak to tylko możliwe, poprzez połączenie aluminium z konstrukcją z kompozytu węglowego. Pokład, kokpit dla gości i hardtop, są wykonane z włókna węglowego przez Rondal, siostrzaną firmę Royal Huisman. Firma ta buduje również maszt z włókna węglowego, bom i zintegrowany system obsługi żagli.

Na pokładzie znajdują się trzy przyjazne i funkcjonalne strefy socjalne dla gości:

Szeroka pawęż o długości prawie 10 metrów zawiera „zawiasową” część pokładu rufowego z drewna tekowego, który rozkłada się hydraulicznie jednym ruchem, aby oprzeć się na platformie plażowej. Odsłania tym samym elegancką, szeroką zejściówkę, którą można podnieść w celu dostępu i uruchomienia tendera. Część rufowa zawiera ponadto dwa leżaki skierowane do przodu z oparciami w kształcie litery „L”, do patrzenia w kierunku rufowym lub poprzecznym podczas żeglugi, sofę skierowaną do rufy i składany stolik kawowy z przodu. Podniesione nadburcia rufowe mogą służyć do siedzenia. Dwa kroki dalej znajduje się luk zmykający zejściówkę prowadzącą do pomieszczenia załogi. Dalej do przodu po obu burtach, zlokalizowane zostały dwie sterówki.

Kokpit dla gości jest osłonięty sztywnym dachem z kompozytu węglowego, który można zdjąć w czasie żeglowania w trybie regatowym. Zaplanowano też kolejne dwa leżaki z regulowanymi oparciami w zależności od kierunku przechyłu, pełnowymiarowy stół jadalny na lewą stronę i dwa stoliki kawowe na prawą burtę, oba z kanapami. Niezwykle zakrzywiona przednia szyba ma trzy otwierane sekcje, które zapewniają dopływ świeżej bryzy do kokpitu.

Na przednim pokładzie znajduje się częściowo zagłębiona wnęka wykonana z włókna węglowego dla gości, która przekształca się w przytulny kokpit ze stołem “hi-lo” i dopasowanymi poduszkami. Zarówno przedni kokpit, jak i rufowy klub plażowy mogą być osłonięte markizami wspartymi na słupkach z włókna węglowego.

Pod pokładem znajduje się przestronna jadalnia i wygodny salon pod nadbudówką, kabina główna na pełną szerokość dziobu, trzy kabiny dla gości oraz pomieszczenia załogi i kambuza na rufie.

Aby ułatwić obsługę, operowanie żaglami jest regulowane przez zoptymalizowane pod względem wagi wciągarki Rondal do szotów i fału grota. Achtersztagi zaś są regulowane przez hydrauliczne napinacze Cariboni Magic Trims. Ten automatyczny system pozwala na żeglowanie przez cały czas, nawet w trybie turystycznym z pełnym kwadratowym grotem, zapewniając właścicielowi niezapomniane wrażenia żeglarskie!

Opracowane na podstawie materiałów prasowych Nauta Design/sandpeoplecommunication.com

 

Autopromocja