Swan bez masztu i żagla! Domyślam się, że dla wielu miłośników żeglarstwa, taki jacht to profanacja i koniec tradycji. Dla wielu innych, to kolejny, obowiązkowy krok w rozwoju marki. Krok wymuszony trendami, panującymi na rynku.

Fińska stocznia Nautor’s Swan ma ponad pół wieku doświadczenia w budowie wysokiej jakości jachtów żaglowych. Są znane na całym świecie z doskonałego połączenia stylu, jakości, osiągów i niezawodności. Stocznia w swojej ponad pięćdziesięcioletniej tradycji zwodowała ponad 2000 jachtów o wielkości od 36 do 131 stóp. Wśród zbudowanych jachtów, nie było jeszcze jachtu motorowego!

Czas na zmiany

W tym roku Nautor’s Swan zadebiutuje w segmencie jachtów motorowych, otwierając nowy rozdział z innowacyjnym Swan Shadow.

„Przez wiele lat myśleliśmy o budowie łodzi motorowej, ale zawsze opieraliśmy się tej pokusie, dopóki nie poczuliśmy, że mamy coś naprawdę wyjątkowego do zaprezentowania. I to jest właśnie Swan Shadow. Jacht jest pełen elementów i rozwiązań, w które wierzymy. Jesteśmy przekonani, że zrobimy nim zamieszanie w segmencie jachtów motorowych ”. – Powiedział prezes stoczni, Leonardo Ferragamo, podczas prezentacji projektu.

Jacht jest efektem zapotrzebowania klientów stoczni na wielofunkcyjny jacht motorowy, który może posłużyć jako tender dużego jachtu, ale również jako łódź dzienna lub na weekendowe wycieczki. Oczywiście, jednym z głównych oczekiwań i założeń, było utrzymanie stylu i jakości, znanych z pozostałych modeli oferowanych przez Nautor’s Swan.

Wersje i opcje zabudowy

Swan Shadow to otwarta łódź, napędzana trzema przyczepnymi silnikami o mocy od 225 KM do 350 KM każdy. Przewidywana maksymalna prędkość jednostki to 55 węzłów.

Jacht będzie dostępny w wielu wersjach. Od prostego tendera, z całkowicie otwartym pokładem i krótkim, lekkim T-Top-em, aż po rodzaj limuzyny z obniżanym dachem i zamykanym szklanymi ścianami salonem. To pozwoli korzystać z jachtu także podczas gorszej pogody.

Producent przewiduje także możliwość szybkiego montażu różnego rodzaju zabudowy pokładu. Pozwoli to szybko przekształcić jacht w łódź wędkarską lub wygodną jednostkę z dużymi sunpadami, materacami do opalania. Pokład Swan Shadow nie będzie miał żadnych stopni. Od platformy kąpielowej, aż po dziób, podłoga pokładu jest równa i płaska.

Na jachcie zaprojektowano także kabinę z toaletą i miejscem sypialnym dla 2 osób. Dodatkowo, będzie można zaaranżować jednoosobową kajutę dla załogi, na dziobie.

Swan Shadow adresowany jest przede wszystkim do bardziej wymagających właścicieli jachtów motorowych lub żaglowych, którzy już posiadają jacht, a Swan Shadow ma być ich dodatkową łodzią.

Pierwsze testy jachtu przewidziane są już na wiosnę tego roku.

Swan Shadow

Dane techniczne

Długość całkowita13,2 m
Szerokość całkowita4,3 m
Wyporność4550 kg
Zanurzenie0,9 m
Pojemność zbiorników paliwa1000 l
Pojemność zbiorników wody130 l
Kategoria CEB-10, C-12
Maksymalna moc silnikówprzyczepne od 3 x 225 KM do 3 x 350 KM

Tekst Arek Rejs, zdjęcia materiały prasowe stoczni

 

Autopromocja