U nas zima w pełni, ale sezon letni zbliża się dużymi krokami. Czas pomyśleć o zabawie na wodzie. Francuscy konstruktorzy zaangażowani w projekcie badawczo-rozwojowym o wdzięcznej nazwie „Vilavion”, przeprowadzili pierwsze próby morskie swojego nowatorskiego pomysłu, sportowego katamarana na foilach.

Projekt miał na celu opracowanie latającej łodzi żaglowej, katamarana o przechylnym maszcie i bocznych foilach, pozwalających mu unosić się ponad powierzchnią akwenu.

Befoil startuje do lotu

W ten sposób narodziła się firma Befoil z siedzibą w bretońskim mieście Lorient. Projekt i założona firma jest mocno wspierana przez region Bretanii, BPI i Mer Invest, spółkę zależną od Banque Populaire Grand Ouest.  Dokumentacja techniczna została opracowana we współpracy z VPLP, firmą zajmującą się architekturą morską o ugruntowanej reputacji. Celem było stworzenia katamarana wodolotowego, który jest łatwy w użyciu i dostępny dla wszystkich. Efektem tych prac stał się Befoil 16, 16-stopowy katamaran wodolotowy przeznaczony dla miłośników szukających nowych wrażeń. Konstrukcja, która jest łatwa w obsłudze, a dzięki dużej powierzchni i stabilności pozwala na bezpieczną nawigację po wodzie. Przewidziana jest także do wykorzystania w szkołach żeglarskich. Wyprodukowany i montowany w zakładzie w Lorient katamaran, to konstrukcja wysokiej jakości, dzięki zastosowaniu procesu infuzji.

Befoil 16 Sport

Jest też jego wersja wyczynowa – Befoil 16 Sport. Ta bardziej sportowa wersja została wypuszczona pod koniec 2020 roku. Befoil 16 Sport jest lżejszy i sztywniejszy, dzięki czemu doskonale sprawdza się na wodzie. Przeznaczony jest zarówno dla osób prywatnych, jak i szkół żeglarskich. Ten wodolotowy katamaran dostosowuje się do wszystkich programów żeglarskich, tak aby nauczyć się łatwo latać po wodzie i cieszyć się wrażeniami. Dzięki samoregulującym się foliom T i 2 nośnym sterom (oba elementy wykonywane z aluminium) oraz kadłubom z laminatu epoksydowego, model Befoil 16 Sport jest doskonałym dodatkiem do serii Befoil. W trybie trapezu sportowego lub w trybie komfortowym z opcjonalnymi drabinkami, Befoil 16 Sport zapewnia fantastyczne poczucie prędkości. Łódź startuje do „lotu” już przy 8 w i może osiągnąć szybkość do 20 w!

Premiera i od razu sukces

Z powodu pandemii oficjalna prezentacja jachtu była bardzo utrudniona. Befoil 16 Sport został ostatecznie pokazany nad jeziorem Tegernsee w Niemczech. Prezentacja ta wywołała sensację i podczas testów przyciągnęła wielu miłośników żeglarstwa. Befoil 16 Sport został niedawno wyróżniony przez magazyn nautyczny Voile tytułem „Foiler of the Year 2021”.

Na czele firmy Befoil stoi Pierre Engel, nowy dyrektor zarządzający. Dzięki ponad 20-letniemu doświadczeniu w zarządzaniu przedsiębiorstwami ze świata żeglarskiego (Takoon, Bic Sport, Gaastra, Tiga, Neway), ma szansę uczynić firmę Befoil wiodącym producentem lekkich „wodolotów”.

Benjamin Magnard, prezes Befoil dodaje: „Każdy marzy o lataniu po wodzie! Dzięki Befoil 16 Sport wszyscy entuzjaści „latających łodzi” – bez względu na ich poziom – mogą spróbować swoich sił, gdy tylko pogoda będzie odpowiednia, łącząc przyjemność z przeżyciami!”.

Dane techniczne

Beoil 16 / Befoil 16 Sport

Samoregulujące się foile

 Befoil 16Befoil 16 Sport
Dugość4,87 m / 16”4,87 m / 16”
Szerokość2,50-4,20 m 2,50-4,34 m 
Zanurzenie maksymalne3,94”3,94”
Masa230 kg175 kg
Powierzchnia grota/foka12 m² / 3,70 m² 14 m² / 3,70 m²
Powierzchnia genakera (opcja)11,7 m²11,7 m²
Wysokość masztu8,50 m8,50 m
Latanie na foilach, od10 w8 w
Cena netto w Euro (plus VAT)od: 14 990,00od: 20 825,00


Tekst na podstawie materiałów prasowych Stanisław Iwiński, zdjęcia materiały prasowe Befoil

więcej na www.befoil.com

 

Autopromocja